Lidovky.cz

Kurdové vítězí nad Islámským státem. A Turci se bojí jejich ambicí

Svět

  10:30
DAMAŠEK/PRAHA - Islámský stát v pondělí utrpěl porážku, která by ho hlavně v budoucnu mohla hodně bolet. Ztratil totiž hraniční přechod Tall Abjad na syrsko-turecké hranici, který využíval k zásobování Rakky, metropole samozvaného chalífátu. A stejně jako v případě severněji položeného Kobani i tentokrát musel ustoupit Kurdům. K velké nelibosti Turecka.

Porazili džihádisty. Kurdští bojovníci vítězně pochodují poblíž klíčového hraničního přechodu Tall Abjad u turecké hranice. foto: Reuters

Úspěchy kurdských bojovníků ocenil i hlavní velitel koaličních sil, americký generál Thomas Weidly: „Kurdské síly v Sýrii i v Iráku od podzimu 2014 s pomocí koalice pouze získávaly území od Dáiš (arabský akronym pro IS – pozn. red.), nikdy mu je nepřenechaly,“ prohlásil.

Z Tall Abjadu uprchlo v posledních dvou týdnech více než dvacet tisíc lidí, jen v pondělí přijaly turecké úřady pět tisíc uprchlíků. Proti džihádistům bojovali kromě kurdských jednotek YPG i bojovníci hlásící se ke Svobodné syrské armádě, podporovaly je přitom letecké údery mezinárodní koalice.

„Bez koaličních náletů by YPG na dobytí Tall Abjadu potřebovaly možná dva roky, letecká podpora jim ale umožňuje rychlý postup,“ citoval server Middle East Eye kurdskou novinářku Zanu Omerovou.

Tal Abjad.

I když byla turecko-syrská hranice v Tall Abjadu oficiálně zavřená, proudili přes ni do Islámského státu zahraniční bojovníci i zásoby. IS využíval přechod i k tomu, aby dovážel do tureckých nemocnic své raněné. Nyní se teroristickému chalífátu tato hlavní spojnice s vnějším světem uzavřela a kurdské jednotky spolu se syrskými rebely mají otevřenou cestu k Rakce, metropoli Islámského státu.

Syrští Kurdové měli přitom od začátku války podstatně horší pozici než jejich iráčtí soukmenovci. Zatímco irácký Kurdistán koalice v boji proti IS výrazně podporovala, v Sýrii váhala – důvodem byl silný odpor Turecka i fakt, že jednotky YPG mají blízko ke Straně kurdských pracujících (PKK), která figuruje na seznamu teroristických organizací. Podobně je s PKK spřízněná i kurdská Sjednocená demokratická strana (PYD).

Kurdové chtějí ovládnout i Rakku, hlavní město IS

V poslední době ale koalice své útoky rozšířila i na sever Sýrie, a umožnila tak postup Kurdů, kteří z této oblasti vytlačují IS. „Západ, který bombarduje Araby a Turkmeny, naneštěstí nechává Tall Abjad teroristům z PYD a PKK,“ řekl turecký premiér Recep Tayyip Erdogan deníku Sabah.

VÍCE O ZÁJMECH TURECKA V SÝRII

Turecko se obává toho, že se Kurdové snaží ovládnout celý úsek hranice od Tall Abjadu až po Kobani a z izolovaných enkláv vytvořit autonomní oblast, která by k podobnému kroku mohla inspirovat i Kurdy v Turecku. Samotní Kurdové neskrývají ambice ovládnout celé území kolem řeky Eufrat, kam spadá i výše zmíněná Rakka. Nyní mají v rukou asi polovinu z 900 kilometrů dlouhé hranice mezi oběma státy.

„Naším cílem je zachránit Tall Abjad od Islámského státu a dostat ho z hraničního regionu,“ řekl listu Financial Times Redur Xelil, mluvčí YPG. „Proč ne?“ odpověděl vzápětí na otázku, zda chtějí spojit město s Kobani.

Úleva po vítězství. Kurdští bojovníci u hraničního přechodu Tall Abjad.
Kurdští vojáci strhávají plakát Islámského státu.

Mluvčí kurdských jednotek musel také v úterý vyvracet tvrzení, že se Kurdové v severní Sýrii dopouštějí etnických čistek. Z vyhánění syrských sunnitů i Turkmenů je obvinilo patnáct opozičních skupin, mezi nimi například salafistický Ahrar al-Šám.

Na údajné etnické čistky poukázal ze své cesty do Saúdské Arábie i šéf turecké diplomacie Mevlut Cavusoglu: „Nezáleží na tom, kdo přichází, zda je to syrský režim, Islámský stát nebo PYD. Všichni perzekuují civilisty,“ citovala ministra agentura Reuters.

Podle mluvčího Xelila ale bojovníci YPG jen vyzvali civilisty, aby se z bezpečnostních důvodů přesunuli do jiné provincie s tím, že se po skončení bojů budou moci vrátit. Etnické čistky popřela i exilová monitorovací skupina Syrská organizace pro lidská práva.

Podle Hassana Hassana, spoluautora knihy o Islámském státu, jenž působí v britském think tanku Chatham House, mají část pravdy obě strany: „Obvinění proti kurdským jednotkám jsou částečně pravdivá, částečně zveličená sympatizanty Islámského státu,“ řekl britskému tisku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.