Lidovky.cz

Analytik o plánu na dobytí Ukrajiny: Úniky tajných materiálů nejsou výjimečné

Svět

  6:00
Pochází plán na ovládnutí severovýchodní Ukrajiny z dílny ruského generálního štábu? Jistá skepse je namístě, text dokumentu však působí autenticky. A kopíruje donbasský scénář, upozorňuje vojenský analytik Mychajlo Samus.

Tajný ruský plán? foto: Reuters // Koláž Šimon / LN

Za 15 dnů by ruské tanky měly dojet až ke Kyjevu. Tak to alespoň stojí v tajném ruském plánu na obsazení ukrajinského levobřeží. Experti se přou: jde o podvrh, nebo důkaz nenasytnosti Kremlu? Text Petry Procházkové ČTĚTE ZDE.

Text dokumentu v ruském originálu:

Plán ruské invaze na severovýchodní Ukrajinu.
Plán ruské invaze na severovýchodní Ukrajinu.

Lidovky.cz: Ovládnout severovýchod Ukrajiny v patnácti dnech – je takový plán vůbec reálný?
Při analýze dokumentu - pomineme-li debaty o jeho pravosti - musíme mít na paměti, že představuje pouze část možné komplexní strategie. Geraščenko zmiňuje rovněž existenci plánu pro jihovýchodní území, který nemáme k dispozici, ale pokud budeme předpokládat, že se zaměřuje na oblast Mariupolu a Oděsy, a tedy získání koridoru na Krym, jednalo by se o hlavní vojenskou operaci, zatímco operace na severovýchodě by byla sekundární. Což pochopitelně nesnižuje její význam – vždyť zahrnuje i Kyjevskou oblast!

Ofenziva na východě Ukrajiny? Stoprocentní taktovka Moskvy, říká analytik

Čistě teoreticky se nabízí následující postup: primární operace na jihovýchodě se spustí přibližně deset dní před úderem na severovýchod. Zatímco ukrajinská armáda soustředí své síly jihovýchodě země, aby ho před agresorem ubránila, na oslabený severovýchod zamíří ruské speciální jednotky a v intencích zveřejněného dokumentu zopakují donbasský scénář, s tím rozdílem, že se zpočátku vyhnou velkým městům. To znamená, že se zmocní klíčových center infrastruktury, jako jsou plynové a elektrické stanice či klíčové dopravní uzly a cesty. Pak přijde na řadu destabilizace měst. A pokud ruská vojska na jihovýchodě země uspějí, obrátí svou pozornost na severovýchod, kde už v té době budou strategické body pod ruskou kontrolou.

Lidovky.cz: Plán počítá také s podporou obyvatel severovýchodních regionů...
Taktiku hybridní války známe už z událostí na Donbasu: specifické nakládání s informacemi, bojovníci v neoznačených uniformách, domobranci, kteří se bouří proti kyjevským pučistům… Výklad v intencích propagandy se nabízí sám. Řekněme, že jednotky Novoruska vyrazily na sever, aby ho zachránily před nadvládou kyjevské junty, a tamní lidé je podpořili, protože juntu odmítají a touží po míru a stabilitě. Takže se z nich stali dobrovolníci, oblékli uniformy, buď bez insignií, nebo se znakem separatistů, a vyrazili do boje za svobodu. Případně zazní vysvětlení, že se jedná o ukrajinské vojáky, kteří už měli dost Porošenka a přidali se na stranu spravedlnosti.

‚Mobilizace? Demoralizovaní separatisté potřebují čerstvé posily z Ruska‘

Separatistické vojsko tak posílí o 20 000 mužů v Charkovské oblasti, 50 000 v Kyjevské, a Moskva zopakuje: na Ukrajině žádné vojáky nemáme. Analogická argumentace nastoupí v případě vojenské techniky: žádné ruské zbraně, ale vybavení zkonfiskované ukrajinské armádě. A NATO odpoví: víme, že lžete. K přímé vojenské intervenci však nesáhne, není to v jeho zájmu, na ukrajinském konfliktu se nechce bezprostředně podílet. Byť Geraščenko naznačuje, že rozhodnutí Západu rozmístit na východě Evropy těžké zbraně je důsledkem toho, že ukrajinská strana předala text plánu svým západním partnerům.

Lidovky.cz: A věrohodnost dokumentu? Jak se mohl tajný text ruského generálního štábu dostat do rukou Ukrajinců?
Text vypadá jako pravý, odpovídá analogickým ruským, potažmo sovětským materiálům. Obsahuje veškeré náležitosti, včetně podrobného výčtu potřebných jednotek, odhadu sil protivníka a možností jeho obrany, v tomto ohledu žádný problém nevidím. Faktem ovšem je, že takový text jsou schopni věrohodně sepsat i ukrajinští generálové, protože stejně jako ruští důstojníci prošli průpravou sovětských vojenských akademií. Autenticitu dokumentu může potvrdit až další vyšetřování. Jistá skepse je tedy bezesporu namístě: dokument působí věrohodně, ale potvrdit jeho pravost, aspoň zatím, nemůžeme.

K vaší další otázce: vojenská historie dokazuje, že úniky tajných materiálů nejsou nijak výjimečné. Postsovětská integrita Ukrajiny a Ruska přetrvala, a byť to tak na první pohled nevypadá, i v proputinovské administrativě má Kyjev své sympatizanty. Vynést tajný dokument není jednoduché, ale ani nemožné. Tím spíš, že se nemusí jednat o finální verzi textu: plány vojenských operací procházejí průběžným schvalováním a souvisejícími úpravami, přičemž předchozí varianta musí být skartována; ten, kdo k ní má přístup, ji však může ještě předtím okopírovat a předat dál. I za tu cenu, že se tím vystavuje nespornému riziku.

MYCHAJLO SAMUS

Vojenský analytik Mychajlo Samus.

Mychajlo Samus je vojenský analytik a novinář. Vede pražskou redakci časopisu Defense Express, kromě něj publikuje v řadě dalších ukrajinských i zahraničních periodik. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.