Lidovky.cz

Na veřejnosti nesmíte šít, zavelely aktivistkám z Pussy Riot ruské policistky

Svět

  8:30
„To máme jako odejít ze stanice nahé?“ zeptala se moskevských policistek aktivistka. „Dolů, povídám!“ zněla odpověď. Naděždu Tolokonnikovovou a její přítelkyni Kaťju Nenashevu chvíli předtím zadrželi policisté na ulici, kde neslyšně, zato viditelně protestovaly proti Putinovu režimu.

Naděžda Tolokonnikovová jako host fóra Oslo Freedom Forum. foto: YouTube, OsloFreedomForum

„Obestoupily nás tři vytočené policistky a nakázaly nám, ať se svlékneme.“ Tak začíná Naděžda Tolokonnikovová, ruská studentka a aktivistka, svou reportáž o tom, jak se kvůli svému protestování nedávno opět dostala do rukou policie. Scéna z policejní stanice je ale až druhou částí story.

„Plán byl takový, že 12. června, na Den Ruska, půjdeme ve vězeňských uniformách na náměstí, kde se v letech 2011 a 2012 shromáždily tisíce lidí, aby protestovali proti vládě Vladimira Putina, a tam ušijeme ruskou vlajku. Tentokrát jsme na to byly jenom dvě. I přesto nás okamžitě obklíčili policajti a nahnali to antonu,“ líčí Naděžda Tolokonnikovová v reportáži, kterou uveřejnil server Vice.com.

Uniformy pro vězně a policii

Trnem v oku byly policistům právě vězeňské 

Naděžda Andrejevna Tolokonnikov

Ruská studentka filozofie, nezávislá umělkyně a politická aktivistka. Je bývalou členkou punkové skupiny Pussy Riot a politicky angažované street artové skupiny Vojna.

uniformy. Tolokonnikovová si oblékla stejný typ mundúru, jaký musela nosit, když byla ve vězení, kde byla nucená šít policejní uniformy. „To bylo v době, kdy nás trestali tím, že nám nedovolili se mýt a já jsem si potají umyla vagínu. Seděla jsem kvůli tomu, že jsme s mojí kapelou Pussy Riot hráli v moskevském kostele, kterej má Putin obzvlášť rád. Asi jste o tom i něco slyšeli,“ píše.

Tím se Tolokonnikovová ve své reportáži dostává k problému zákonů v Rusku, upozorňuje, že v její zemi je legislativní prostředí neprůhledné a nevyzpytatelné. „Já jsem seděla za veřejný zpěv a tanec a po naší „punkové modlitbě“ zakázal parlament: „urážení citů věřících“. Zákony se tady schvalují velmi rychle. V současnosti se jedná o dalším zákonu, který by měl dovolit bachařům legálně mlátit vězně. Pokud bude schválen, bude uzákoněno používání elektrických šoků za jediný rozepnutý knoflík, čokoládu nebo pinzetu v kapse. My mu říkáme „Sadistův zákon“.“

Šít musíš doma

Když se ke dvěma mladým ženám šijícím ruskou vlajku přibližovali policisté, Kaťja se dopředu hájila:„Mám právo ve své zemi šít!“ Na to státníci: „Ale ne na veřejnosti. Šít musíš doma.“ Šicí akcí chtěla Tolokonnikovová se svou kamarádkou ukázat, že Rusko není jen Putin a klubko oligarchů kolem něj, ale také „600 000 duší, které obývají naše věznice.“ Mnoho z vězněných jsou podle Tolokonnikovové aktivisté, kteří se účastnili demonstrací proti Putinově prezidentské inauguraci 6. května 2012. 

„Šijte si doma. Máte vůbec povolení k šití ruské vlajky? Jste vůbec kvalifikovaná švadlena?“ zeptali se Tolokonnikovové policisté. „Právě, že ano,“ řekla jsem. „Šila jsem dva roky policejní uniformy. Stejné kalhoty, jako máte teď na sobě. Doufám, že vám dobře sedí.“

Vlajka na stanici

Po chvíli policista odešel a obě aktivistky zůstaly v místnosti samy. Proto se okamžitě pustily do dokončení vlajky a hotovou ji pak pověsily na zeď. O tři hodiny později je policisté pustili, popsala Tolokonnikovová. „Nemohli přijít na nic, co by nám přišili.“

„Kamarádka je ve Femen,“ prohodila jedna policistka směrem ke Kaťje. „Ve Femen se holky svlékají a zažijí spousty legrace. Vy se ale bavíte jinak. Nu což. Já zase dělám pro policii. Tady si taky užijeme spoustu srandy,“ parafrázuje Tolokonnikovová ženu zákona a uzavírá tak svou zprávu světu. 

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.