Lidovky.cz

Prezidentský kandidát Romney: Odstraňte vlajku Konfederace z Charlestonu

Svět

  9:16
WASHINGTON - Okamžitě odstraňte válečné vlajky Konfederace v Charlestonu, vyzval Mitt Romney, který se uchází o to, aby ho republikáni vybrali jako kandidáta na prezidentský úřad. Kontroverzní prapor symbolizuje otrokářské jižanské státy z dob americké občanské války v letech 1861-65.

Mitt Romney foto: Reuters

Jižní Karolína je poslední americký stát, který ještě umístění vlajky na veřejných budovách toleruje. Válečná vlajka Konfederace visí v areálu jihokarolínského Kongresu v Charlestonu.

Podle agentury AP Romney odstartoval citlivou debatu o problému, který dodnes Američany rozděluje, a přinutil i ostatní republikánské kandidáty, aby se k němu vyslovili. Mnozí považují vlajku za symbol rasové diskriminace, jiní ji označují za součást neodmyslitelného historického dědictví.

„Odstraňte ji a uctíte památku charlestonských obětí,“ napsal Romney v Twitteru. K odstranění vlajky vyzval už prezident Barack Obama, ale politici z republikánského tábora zachovávají mlčení. Výjimkou je kromě Romneyho bývalý floridský guvernér Jeb Bush. „Na Floridě jsme prapor přenesli z Kapitolu do muzea, kam patří,“ řekl agentuře AP.

Vlajka na hrobu

Konfederace

Konfederované státy americké (Confederate States of America, CSA), byla vláda formovaná jedenácti jižními státy Spojených států amerických mezi lety 1861 a 1865. 

Námořní vlajka Konfederace.

Vlajka Konfederace vlála do roku 2000 na kopuli charlestonského Kongresu, pak ale byla v důsledku kompromisu mezi stoupenci a odpůrci z budovy odstraněna. V areálu ale zůstala, je umístěna na hrobu jižanských obětí občanské války.

Emblém konfederačního praporu se objevil na několika fotografiích Dylanna Roofa, který byl obviněn ze středeční vraždy devíti černochů v charlestonském kostele.

Demonstrace v Charlestonu

V sobotu večer se v Charlestonu shromáždil velký dav lidí, kteří proti konfederační vlajce protestovali. Stovky, možná tisíce lidí podle místní policie provolávaly hesla označující prapor za symbol nenávisti, nikoli historického dědictví. Na mítinku, který trval přes hodinu, promluvilo několik řečníků.

Ve městě se v sobotu uskutečnily dvě další demonstrace, vyvolané středeční střelbou v mistním černošském kostele. Lidé kráčeli městem se skandováním „Zastavte bílý terorismus“ a zpěvem protestní písně We Shall Overcome. Policie kvůli demonstracím uzavřela dopravu v centru města.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.