Lidovky.cz

Kdo vypije nejvíc piva? provokovala Čína před ramadánem muslimské Ujgury

Svět

  14:56
PEKING - Čínská vláda uspořádala v islámském Sin-ťiangu pivní slavnosti, které se konaly krátce před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu. Exilová organizace menšinového etnika Ujgurů, kteří oblast obývají, označila akci za otevřenou provokaci vzhledem k tomu, že muslimové mají podle koránu pití alkoholu zapovězeno. Ujguři si rovněž stěžují, že jim místní úřady brání během ramadánu dodržovat půst, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Ujgurové žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany čínských úřadů. foto: ČTK/APReuters

Pro většinu z nejméně 1,5 miliardy vyznavačů islámu po celém světě začal postní měsíc ramadán minulý týden ve středu. Během tohoto měsíce muslimové jedí pouze před východem slunce a po jeho západu.

‚Kvůli Pekingu jsem nepohřbila otce.‘ Ujgurská hrdinka a vězni absurdistánu

V Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang je ramadán velmi citlivým obdobím. Čínská státní média a místní vláda i letos vyzývaly především členy komunistické strany, státní úředníky, studenty a učitele, aby ramadán nectili a půst nedodržovali. Obchody a restaurace, jež vlastní muslimové, dostaly nařízeno, aby během ramadánu zůstaly otevřené i ve dne a nadále prodávaly cigarety a alkohol, nebo je jejich majitelé musí zavřít úplně.

Bezpečnostní jednotky v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Čínské...
Ujgurský muž v sinťiangském Turfanu

Kdo vypije nejvíc?

Pivní slavnosti se konaly minulé pondělí v jedné z vesnic v okrese Ni-ja na jihu Sin-ťiangu, kde muslimové tvoří převážnou většinu obyvatelstva. Návštěvníky byli místní mladí rolníci a pastevci. Čínská média zveřejnila fotografie, na nichž jsou vidět ženy tančící na pódiu a skupina mužů, kteří soutěží, kdo vypije za minutu nejvíc piva.

„Tato soutěž v pití piva byla velmi zábavná,“ uvedla místní vláda ve svém komentáři s tím, že vítěz dostal 1000 jüanů (3860 Kč) v hotovosti. „Cílem akce bylo oživit kulturní život vesnice, zmenšit prostor pro nelegální podporu náboženství... a zajistit stabilitu a harmonický rozvoj venkova,“ konstatovala místní vláda na svých webových stránkách.

Mluvčí exilové organizace Světový kongres Ujgurů Dilsat Rasit akci odsoudil. „Je to otevřená provokace namířená proti islámské víře,“ uvedl v e-mailovém prohlášení.

Sebevražedný útok v Pekingu? Akt zoufalství Ujgurů, míní sinolog

Muslimská ujgurská menšina v Sin-ťiangu si stěžuje na přísné omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů. Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

Střety mezi etnickými Chany (Číňany) a Ujgury si v Sin-ťiangu vyžádaly v posledních letech stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.