Lidovky.cz

Střelba na veřejnosti či přístup do bytů? Ruská policie má mít volnější ruce

Svět

  16:39
MOSKVA - Spory v Rusku rozpoutal návrh skupiny poslanců výrazně rozšířit pravomoci policie, od pronikání do cizích aut a bytů až po střelbu na veřejných místech. Zmírnit se má například zákaz střílení na ženy. Ochránci lidských práv, včetně úřední ochránkyně, varují před možným zneužíváním širších pravomocí policisty.

Ruská policie bude moct vstoupit do soukromých míst na základě předpokladu. foto: Reuters

Předkladatelé novely v čele s vlivnou poslankyní vládní strany Irinou Jarovou chtějí, aby stát udělil policistům „presumpci důvěry a podpory“, což jim má zajistit, že za své počínání při plnění služebních povinností nebudou stíháni. To prý obnoví rovnováhu v situaci, kdy spáchání zločinu policistou se považuje za přitěžující okolnost.

Předloha rozšíří pravomoci policistů při použití služební zbraně. Zatímco stávající pravidla zakazují střílet do žen vůbec, od nynějška by mělo být zakázáno střílet jen do žen se „zjevnými příznaky těhotenství“. Zrušit se má i dosavadní zákaz střelby v zalidněných místech.

Na veřejnosti nesmíte šít, zavelely aktivistkám z Pussy Riot ruské policistky

„Jde výlučně o opatření, která mají zajistit bezpečnost společnosti, životy a zdraví lidí,“ řekla agentuře TASS Jarová a připomněla, že poslední dobou se právě ženy stávají pachatelkami a spolupachatelkami zločinů, včetně teroristických útoků.

Policisté budou také moci prohlížet auta a zavazadla spoluobčanů nejen na základě údajů o převozu zbraně či drogy, ale i „na základě předpokladu“. Také budou smět proniknout do cizí nemovitosti, a to kvůli zadržení osob prchajících z místa spáchání trestného činu, aniž by toto osoby byly oficiálně považovány za podezřelé či obviněné. Až dodatečně policisté svůj zásah ohlásí prokurátorovi, soudci a majiteli dotyčné nemovitosti.

Němcovova dcera opustila Rusko. V ohrožení jsou podle ní všichni Putinovi odpůrci

„Navrhované změny rozvážou policii ruce,“ řekl listu Kommersant expert Sergej Babinec z nevládního Výboru proti mučení. Podle něj lze novelu chápat jako „preventivní opatření“ vůči hrozícímu růstu nespokojenosti obyvatelstva ze zhoršování hospodářské a sociální situace.

„Policista bude moci v libovolné situaci konat podle svého uvážení, ať jde o použití násilí, vtrhnutí do domu či auta, protože si bude vědom, že jeho počínání bude beztrestné,“ usoudil Pjotr Škumatov, koordinátor občanských akcí proti úplatným dopravním strážníkům a privilegiím hodnostářů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.