Lidovky.cz

Sarajevo se omluvilo za napadení Vučiće. Útok odsoudila i Evropská unie

USA

  13:41
SARAJEVO - Sobotní útok davu na srbského premiéra Aleksandara Vučiće během pietní ceremonie v bosenské Srebrenici již odsoudily Spojené státy, Evropská unie či Rusko. Za incident se omluvilo tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, které je kolektivní hlavou země. Agentura APA v neděli poznamenala, že bosenské vedení v otázce omluvy postupovalo jednotně, což je pro stále ještě hluboce etnicky rozdělenou zemi vzácné.
Srbský premiér Aleksandar Vučić se zapisuje do kondolenční knihy

Srbský premiér Aleksandar Vučić se zapisuje do kondolenční knihy foto: Reuters

Bosenské předsednictvo ve svém prohlášení vyslovilo hlubokou lítost nad tím, že byl Vučić napaden. Srbskému premiérovi zároveň poděkovalo, že Srebrenicu v rámci procesu vzájemného usmíření navštívil.

Výročí Srebrenice: po premiérovi Vučićovi létaly kameny. Byl to pokus o vraždu, zlobí se Srbové

Jako politováníhodný označilo incident americké velvyslanectví v Sarajevu. „Mnoho truchlících bylo násilím šokováno a zklamáno tím, že násilí narušilo vážnost výročí,“ uvedla ambasáda a ujistila, že tento postoj pozůstalých sdílí.

Na Vučiće dav házel kamení; premiéra jeden z kamenů zasáhl do hlavy a lehce zranil. Incident odsoudila i předsedkyně sdružení Srebrenické matky Munira Subašićová. Uvedla, že ji sobotní násilí hluboce zklamalo. Srebrenický starosta Ćamil Duraković akci rozhněvaného davu označil za dílo chorých mozků.

OBRAZEM: 20 let od masakru ve Srebrenici. Dorazili i světoví politici

Vučić, který pietní akt pohřbu nově identifikovaných obětí srebrenického masakru předčasně opustil, po návratu do Bělehradu prohlásil, že je mu líto, že někteří nerozpoznali jeho upřímnou touhu vybudovat mezi Srby a Bosňáky přátelství. Srbská diplomacie následně Bosně zaslala protestní nótu s žádostí o veřejnou omluvu od bosenských úřadů.

Srebrenica si v sobotu připomněla 20. výročí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců. Město na sklonku války v roce 1995 dobyly oddíly bosenských Srbů, které poté masové vraždění rozpoutaly. Krveprolití je považováno za největší masakr v Evropě od konce druhé světové války.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.