Lidovky.cz

Při leteckém neštěstí v Anglii zahynuli příbuzní bin Ládina

Svět

  11:27
LONDÝN - Několik příbuzných zemřelého šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina zemřelo při nehodě soukromého letadla na jihu Anglie. Podle agentury AP to uvedlo velvyslanectví Saúdské Arábie v Londýně, které vyjádřilo rodině soustrast.

Usáma bin Ládin v roce 98

Malý tryskový letoun Embraer Phenom 300 havaroval v pátek při pokusu o přistání na letišti Blackbushe, přičemž zahynul pilot a tři cestující. „Nehodu bohužel nikdo nepřežil,“ potvrdila mluvčí britské policie, aniž oběti identifikovala.

Nemocný bin Ládin. CIA chtěla teroristu dopadnout pomocí čipů v lécích

Saúdskoarabský velvyslanec v Londýně princ Muhammad bin Naváf Saúd bez uvedení totožnosti mrtvých vyjádřil na oficiálním účtu ambasády na Twitteru soustrast rodině bin Ládina, která je významným saúdskoarabským klanem s rozsáhlými podnikatelskými zájmy. „Velvyslanectví bude věnovat případu maximální pozornost spolu s britskými úřady a snažit se o urychlené předání těl obětí (saúdskému) království k modlitbám a pohřbu,“ uvedl ambasador.

Letoun byl podle saúdských úřadů registrován v této zemi, podle nepotvrzených informací stanice BBC patřil přímo bin Ládinově rodině.

Britský bulvární list The Daily Mail napsal, že mezi čtveřicí zabitých na palubě soukromého tryskáče byla bin Ládinova nevlastní matka a sestra. K neštěstí došlo na hranici hrabství Hampshire a Surrey na letišti Blackbushe, kam letadlo letělo z Milána. Na severu Itálie mají bin Ládinovi obchodní zájmy. Letadlo při přistávání údajně minulo runway a zřítilo se na parkoviště.

Příliš rychlé přistání

Podle jednoho ze svědků se letoun blížil na přistání nezvykle velkou rychlostí. „Pak už jsem slyšel jen kvílící sirénu z řídící věže a viděl velký sloup černého dýmu,“ řekl BBC Geoff Pierce, který prý stroje na místním letišti často fotografuje během vzletu či přistání.

Nehoda není vyšetřována v souvislosti s terorismem. Bin Ládinova rodina těží z rozsáhlého jmění nashromážděného Usámovým otcem Muhammadem, který byl až do své smrti v roce 1967 jedním z nejvýznamnějších stavebních magnátů v zemi. Příbuzní se šéfa al-Káidy zřekli v roce 1994, kdy jej kvůli jeho teroristickým aktivitám zbavila Saúdská Arábie občanství.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.