Lidovky.cz

Hlavy amerických psychologů jsou na špalku. Kvůli skandálu s brutálním týráním vězňů

USA

  8:29
WASHINGTON/PRAHA - Americkou psychologickou asociací, největší organizací svého druhu v USA, zmítá hluboký rozkol. Nezávislá expertní zpráva viní respektované psychology z přímého podílu na drakonických výsleších vězňů zadržených v rámci války proti teroru. Odměnou za spolupráci měly být štědré benefity z rukou ministerstva obrany a CIA. Asociace se přitom po léta pasovala do role odpůrce mučení – s odvoláním na svůj striktní etický kodex.

Týrání vězňů v americké věznici Abú Ghrajb v Iráku. foto: Reprofoto

Vězni číslo 063 svazovali nahé zbité tělo do krkolomných pozic. V ledové cele mu odpírali spánek a nitrožilně ho hydratovali, dokud se nepomočil. Častovali ho nadávkami a trýznili systematickým ponižováním a výhrůžkami. Vězeň 063 - neboli saúdský Arab Muhammad Qahtání, údajný terorista z 11. září. Oni - neboli vyšetřovatelé, kteří se podezřelého, věrni heslu „účel světí prostředky“, snažili přimět k doznání. Přímým aktérem brutálního výslechu byl i psycholog John Leso, někdejší armádní major v záloze a aktivní člen Americké psychologické asociace (APA).

V následném soudním procesu proslul Muhammad Qahtání jako vůbec první vězeň z Guatánama, u něhož administrativa exprezidenta Bushe ml. oficiálně přiznala, že uvnitř zdí základny užívala drastické výslechové metody. Případ Johna Lesa se ale vydal jinou cestou: navzdory jeho medializaci se psychologova domovská APA rozhodla, že kauzu svého člena zamete pod koberec, a vyšetřování ukončila.

Týrali je v lesích. Polsko odškodnilo oběť mučení v tajné věznici CIA

Obdobnému skandálu však APA, největší americké sdružení psychologů s celkem 130 000 hlavami, nečelila poprvé ani naposledy. Už přes deset let sílí hlasy, které ji obviňují z četných analogických případů a rovněž z toho, že za svou těsnou spolupráci s bezpečnostními složkami inkasovala od vlády i tajných služeb štědrou (nejen finanční) podporu. A neznějí jen na mediální scéně, ale také z úst „vnitřního disentu“ - těch členů APA, kteří zneužívání psychologie pranýřují jako neetické a otevřeně proti němu protestují.

Vedení APA ještě donedávna veškerá nařčení rozhořčeně odmítalo. Ano, uznávalo, v rámci výslechů s armádou a zpravodajci spolupracujeme, ale týrání vězňů odmítáme a v žádném případě se jej neúčastníme – koneckonců, zákaz mučení je zakotven v samotném etickém kodexu naší organizace.

Léta lhaní

Ostrou ránu rezolutní rétorice zasadila až nedávná expertní analýza, kterou v sérii článků podrobně mapuje list The Guardian. Tým nezávislých odborníků vedený právníkem Davidem Hoffmanem v obsáhlém materiálu odhaluje, že APA o svém angažmá v kontroverzích spjatých s americkými věznicemi po léta lhala a ty, kteří proti této praxi vystoupili, umlčovala.

Již v minulosti popsaly zprávy vypracované americkým senátem klíčovou roli psychologů Jamese Mitchella a Bruce Jessena v užití psychologického týrání proti podezřelým z teroru. Mitchell a Jessen na členské listině APA sice nefigurují, psychologové z řad asociace ovšem jimi prosazovanou praxi zaváděli v „behaviorálně vědeckých konzultačních týmech“, do nichž vstupovali jako odborní poradci CIA a armády – ať už na Guantánamu, či ve smutně proslulém Abú Ghrajbu, uvádí Hoffmanova zpráva.

A měli z toho značný prospěch, dodává. „Hlavní motivací bylo zavděčit se ministerstvu obrany, a to ze dvou důvodů: kvůli skutečně významné podpoře, již ministerstvo poskytovalo a poskytuje psychologii jako profesi, a protože APA toužila po příznivém výsledku zásadní chystané politiky, kterou ministerstvo v té době připravovalo a jež měla určit, zda či jak hluboce budou psychologové moci setrvat v zapojení do zpravodajských aktivit,“ charakterizuje zpráva koluzi mezi psychology z APA a armádou. Obdobná tajná dohoda, byť v menší míře, měla APA spojovat rovněž se CIA.

Waterboarding.

Reformy vs. hon na čarodějnice

Po zveřejnění Hoffmanovy zprávy propuklo v řadách APA zemětřesení. Zatímco členové s extenzivním lidsko-právním pozadím doufají, že asociace pod tíhou obvinění sama sebe transformuje a odhodlá se k zásadním vnitřním reformám, „tvrdé křídlo“ inklinující k armádnímu prostředí bije na poplach před „politicky motivovaným, protivládním a protiarmádním honem na čarodějnice“ a Davida Hoffmana nazývá „popravčím“.

Jediným odsouzeným v případu mučení CIA je muž, který na krutosti upozornil

Otázku, která frakce má navrch, slibuje zodpovědět čtvrteční výroční konference APA v Torontu. Navzdory každoroční tradiční agendě totiž není sporu o tom, že v centru debaty se ocitne právě Hoffmanova zpráva.

Ať tak či tak, hlavy v APA padají už nyní. Za pozornost stojí především odchod jednoho z vůdčích představitelů APA (a zároveň i protagonisty Hoffmanem popsané praxe) Stephena Behnkeho, který v APA skončil 8. července. Mimochodem – Behnke léta působil na postu šéfa etické komise celé asociace.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.