Lidovky.cz

Policistu ve Španělsku nefoťte. Náhubkový zákon hrozí tučnou pokutou

Svět

  6:00
MADRID/PRAHA - Ti, kdo na cestách rádi a hojně fotografují, se ve Španělsku musejí mít na pozoru. V záběru se nesmí objevit policista. V iberské zemi už skoro půldruhého měsíce platí kritizovaný zákon o veřejné bezpečnosti, přičemž jedním z jeho sporných bodů je i zákaz fotografování policistů a příslušníků bezpečnostních složek při zásahu.

Španělská policie - ilustrační snímek foto: Peter ScholzShutterstock

Nyní se o tom přesvědčila žena z východošpanělské oblasti Alicante, která vyfotila policejní auto stojící na místě pro invalidy a tento přestupek zveřejnila na svém facebookovém profilu s rozhořčeným komentářem, že policie si zkrátka může dělat, co chce.

Úřady si ji záhy „našly“, a přestože snímek zmizel z internetu do druhého dne, nařídily jí pokutu 800 eur (více než 21 tisíc korun). Novela, kterou prosadila vládní Lidová strana premiéra Mariana Rajoye, má zákazem zabránit možnému ohrožení mužů a žen zákona. Kritici ale varují, že spíše povede k zneužívání policejní moci.

Číňané pronikají do Latinské Ameriky. S ‚dvorkem USA‘ mají smělé plány

„Zachytit snímky policistů, tak jak to dělali novináři nebo občané se svými fotoaparáty či mobilními telefony, pomáhá v případech, kdy je třeba zveřejnit informaci o zneužívání policejních pravomocí,“ citoval list El País kritiku neziskové organizace Amnesty International už před schválením sporného zákona. A to už nyní nemusí být jen tak.

Novela, které se v zemi přezdívá Ley Mordaza (náhubkový zákon), totiž vyžaduje autorizaci snímků zasahujících policistů. Pokuta navíc může být mnohem vyšší. Třeba média mohou být za takový čin potrestána až do výše 30 tisíc eur (cca 810 tisíc korun).

Mylná informace?

Policejní sbor z Petrelu, vesnice vzdálené asi čtyřicet kilometrů od Alicante, uvedl, že ženu nepotrestal ani tak za silný slovník, jímž komentovala snímek na sociální síti. Ani za to, že na fotce byla vidět SPZ vozu. Pokutu dostala, protože uvedla „mylnou informaci,“ řekl mluvčí sboru Fermín Bonet. Napsala, že policisté na místě parkují „jen tak“, oni však přijeli k rychlému zásahu proti vandalům v nedalekém parku, citovala Boneta španělská média. Policista také řekl, že sbor by ženu mohl stíhat i před schválením zmíněného zákona o veřejné bezpečnosti.

Soupeření mladé politické krve. O španělské voliče bojují čtyři hráči

Balík opatření, proti kterým bezúspěšně protestovala opozice, právníci a řada občanských sdružení, ovšem obsahuje více bodů, jež podle kritiků dělají ze Španělska „policejní stát“. A které ohrožují svobodu projevu i shromažďování, jak opakovaně upozorňovali i zástupci OSN a Rady Evropy.

Novela, kterou podle červnového průzkumu agentury Metroscopia podporovalo sotva sedm procent Španělů, trestá například protesty v blízkosti Kongresu, Senátu a sídel regionálních vlád.

Umožňuje však pokutovat demonstranty kdekoli jinde, pokud bude hrozit „narušení veřejného pořádku“. Rozhodnutí, co „už ohrožuje a co ještě ne“ je na španělských policistech. Finanční postih může potkat také ty, kteří – třeba na sociálních sítích – svolávají k manifestaci. Nebo ty, kteří se snaží zablokovat soudem nařízené vystěhování. Jeden z palčivých důsledků španělské ekonomické krize a realitní bubliny z počátků třetího tisíciletí. Mnozí obyvatelé království si pořídili bydlení na hypotéku, kterou však v letech nejtěžší krize (2008 až 2013) nedokázali splácet.

Na oslavu je ještě čas

Krizí zkrušené Španělsko hledá cestu z pasti. A radikální levice sílí

Španělské ekonomice se v posledním roce daří. Ze zemí, které se v krizi ocitly na pokraji krachu, roste nejrychleji, byť na oslavné tamtamy je ještě čas. A právě ozdravení místní ekonomiky po tvrdých škrtech konzervativní vlády patří k hlavním předvolebním tahákům premiéra Rajoye. Španělé k parlamentním volbám zamíří na podzim. Až donedávna byly průzkumy velmi těsné, ty srpnové však naznačují výraznější posílení vládní strany. Nedávný průzkum deníku ABC straně přiřkl přes 28 procent, zatímco druhá nejsilnější strana, levicová PSOE, dosáhla na necelých 25 procent. Radikálně levicová strana Podemos, která vládla průzkumům ještě zjara, klesla ke 15 procentům.

Na druhou stranu – kritizovaný zákon voličskými náladami může zahýbat, míní někteří odborníci. Však také bezmála všechny strany vyjma PP slibují v případě úspěchu jeho zrušení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.