Lidovky.cz

Makedonie otevřela po nepokojích hranice. Do Srbska dorazilo pět tisíc migrantů

Evropa

  13:11aktualizováno  13:45
Atény/Gevgelija - Po pátečních a sobotních nepokojích otevřela Makedonie své hraniční přechody. Stovky migrantů tak v autobusech a vlacích zamířily k hranicím se Srbskem. To eviduje za tento víkend příchod až 5 tisíc migrantů. Obří trajekt Eleftherios Venizelos pak dopravil v neděli z řeckých ostrovů do Atén dalších zhruba 2500 migrantů převážně ze Sýrie.

Makedonie po několik dní trvající krizi otevřela hranice. foto: ČTK

Makedonské úřady vydávají migrantům hromadně povolení k tranzitu a pouštějí je přes řecko-makedonské hranice. Tam se v předchozích dnech nahromadili kvůli snaze makedonských úřadů redukovat průjezd jejich územím na 2000 osob denně.

Tisíce uprchlíků v Makedonii prorazily hranici s Řeckem. Nepomohly ani omračující granáty

Že je cesta opět volná, potvrdila serveru Lidovky.cz i Julia Kourafová z řecké divize organizace Lékaři bez hranic. 

Agentura Reuters rovněž přinesla příběh muže z Aleppa, který vypověděl, že přechod do Makedonie proběhl velmi mírumilovně. „Makedonská policie nám řekla: ‚Vítejte v Makedonii, vlaky a autobusy na vás již čekají.‘,“ popsal agentuře svou zkušenost. 

Psali jsme k tématu

Tisíce migrantů zaplnily nádraží v městě Gevgelija ležícím u hranic, aby podobně jako jejich předchůci v předchozích dnech nastoupili do vlaků a autobusů a nechali se dále odvézt k srbské hranici. Zde hranice jen za víkend překročilo zhruba 5 tisíc lidí. Tato nová vlna migrantů se tak opět přibližuje i k maďarským hranicím, kde úřady nechávají horečně dostavět několikametrový plot, který má přílivu běženců zabránit. Proto se také už nevylučuje, že se dav přistěhovalců brzy odkloní ze Srbska směrem do Chorvatska a Rakouska.

2500 migrantů z Kosu i Lerosu

Do Atén mezitím v neděli dorazila loď s 2500 migranty na palubě. Šlo o loď ve službách řeckých úřadů, která podnikla již třetí takovouto plavbu, jež ulevuje ostrovům zaplaveným migranty, kteří přicházejí přes Turecko.

Ministerstvo zahraničí vydalo varování

České ministerstvo zahraničí doporučilo individuálním turistům v Makedonii omezit túry v odlehlých oblastech pohoří Šar Planina a u hranic s Albánií a Kosovem. Varovalo před převáděči běženců. Vyzvalo také k opatrnosti na cestě po hlavní makedonské dálniční trase do Řecka, po které se neorganizovaně pohybují desítky migrantů. 

Podle deníku Kathimerini vyzvedlo plavidlo běžence ze čtyř ostrovů na východě Egejského moře. Z Kosu se přepravilo do řecké metropole 628 lidí, z Lerosu 967, ze Samosu 796 a z Kalymnosu 75.

V přístavu Pireus u Atén úředníci a pracovníci humanitárních organizací poskytli přistěhovalcům zejména poradenskou pomoc. Cizinci se potřebují mimo jiné zorientovat v dopravní situaci. Prakticky všichni se snaží co nejrychleji se přesunout k severním hranicím s Makedonií, kudy vede takzvaná balkánská cesta do kýženého cíle, jímž jsou západní země. Uprchlíci míří hlavně do Německa, Nizozemska, Norska nebo Švédska.

Šanci dostat se do vlaku mířícího přes hranice do Srbska mají jen ti...
Podle agentury AFP většina lidí strávila bezesnou noc nebo spala pod širým...

V sobotu bylo přitom ve Středozemním moři u břehů Libye zachráněno na 4400 uprchlíků. Záchranné akce koordinované italským námořnictvem se zúčastnilo mnoho lodí, včetně irského a norského plavidla. Podle agentury Reuters šlo dosud o jednu z největších mnohonárodních záchranných operací, uskutečněných v rámci mise Evropské unie nazvané Triton.

Brusel a Berlín se přou o uprchlické krizi

Německo se s Bruselem pře o podobě unijního přístupu k přílivu běženců. Berlín by podle agentury DPA uvítal pružnou reakci Evropské unie, jednotnou azylovou politiku evropského bloku, přerozdělení běženců či sjednocení standardů péče o uprchlíky, tvrdí také, že reakce unijních úřadů je pomalá. Evropská komise ale nařčení z nečinnosti odmítá.

Müller například požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur, v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra. Evropská komise k tomu uvedla, že o těchto plánech se již před časem diskutovalo a že v této věci vyvstaly technické a právní problémy.

Dalším problémem, který by Evropské komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. „V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu," dodal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.