Lidovky.cz

Tsipras věří, že znovu vyhraje volby. Šanci mají ale i odpadlíci Syrizy

Svět

  6:00
ATÉNY/PRAHA - Zamíří-li Řekové na podzim k předčasným volbám, což bude jasno již v pondělí, o jejich hlas bude stát i nová strana Lidová jednota. V pátek ji vytvořilo 25 poslanců, kteří se odtrhli od vládní Syrizy. Budou hrozbou pro Tsiprase?

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu foto: Reuters

Po krizi, dramatu či bezmála tragédii si pro popis současného dění v helénské zemi lze opět vypůjčit slovo řeckého původu. Paradoxní. Právě tak na některé může působit čtvrteční odstoupení řeckého premiéra Alexise Tsiprase.

Řecký premiér Tsipras rezignoval. Otevřel tím cestu k předčasným volbám

Jednačtyřicetiletý politik totiž rezignoval i proto, aby v příštích předčasných volbách upevnil svou mocenskou pozici. Věří, že vyhraje. A to přesto, že za sedm měsíců v čele země nesplnil ve výsledku žádný z předvolebních slibů radikálně levicového hnutí Syriza, jemuž předsedá. Spíše naopak.

Začátkem července se Tsipras – výměnou za nutnou finanční pomoc své zadlužené vlasti – v Bruselu zavázal k dalším tvrdým úsporným opatřením. Přízeň voličů však překvapivě neztratil, zato někteří straničtí kolegové se k němu obrátili zády. V pátek sváry v Syrize vyvrcholily. Pětadvacet poslanců vládní partaj opustilo a založilo novou stranu Lidová jednota (Laiki Enotita).

„Staneme se hlavní a rozhodující politickou silou,“ citoval list Kathimerini zakladatele strany a nedávno odstoupivšího ministra energetiky Panajotise Lafazanise. Strana se podle vystudovaného matematika z aténské univerzity „pokusí obsáhnout ducha a podstatu tužeb dvaašedesáti procent Řeků“, kteří zkraje léta hlasovali v referendu proti dalším škrtům. „Ne, které zaznělo v referendu, nebude ‚sirotkem‘ v těchto volbách,“ slíbil Lafazanis, jenž odmítá „diktát Bruselu“ a volá po vystoupení země z eurozóny. Přechod Řecka od společné evropské měny k původní drachmě pak slibuje provést „citlivě a uváženě“.

Grafika ukazuje jak jsou momentálně rozloženy síly v řeckém parlamentu.

Je ale otázka, jak moc a zda vůbec může nová strana uškodit vládní partaji. Krizí unavené voliče bude lákat na podobná hesla, díky nimž Syriza před zatím posledním – lednovým – hlasováním získala převahu.

Volby již 20. září

Nové hnutí navíc bude oproštěno od tíže závazků mezinárodním věřitelům, díky kterým se Řecko v platební neschopnosti dostalo ke třetímu balíku záchranné pomoci. Tentokrát ve výši až 86 miliard eur do tří let. Na druhou stranu Lidová jednota se nemůže opřít o některé výrazné osobnosti Syrizy, které se v poslední době kriticky pustili do odstupujícího premiéra. Kupříkladu bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoe Konstantopulová se k novému hnutí nepřidali.

Zatím však ani není zcela jisté, zda Řekové na podzim zamíří k urnám. Padne-li totiž vláda do roka od svého vzniku, řecká ústava nařizuje pověřit sestavením nového kabinetu dvě nejsilnější opoziční strany.

Eurozóna dohodla nové podmínky pomoci Řecku, země dostane až 86 miliard eur

Mandát k sestavení nové vlády tak v pátek ráno dostal Evangelos Meimarakis, šéf konzervativní Nové demokracie. Když do tří dnů neuspěje, šanci zřejmě dostane Lafazanis s Lidovou jednotou. Strana o 25 členech se totiž hned po vzniku stala třetí nejsilnější politickou silou v třísethlavém parlamentu. A to na úkor extrémně pravicového Zlatého úsvitu se sedmnácti poslanci.

Jen málokdo ale věří, že opozičním stranám se v příštích několika dnech podaří vládu sestavit. Ostatně Tsipras prohlásil, že Syriza do žádné koalice nevstoupí. Když ne, volby budou do měsíce. Nejčastěji se hovoří o neděli 20 .září.

Lídři věří, investoři se bojí

Řecký premiér rezignoval v den, kdy Atény dostaly první třináctimiliardovou injekci od věřitelů. Ty by tak zpráva, že se Řecko opět žene do voleb, a tedy možné chaotické situace, teoreticky mohla mírně znervóznit. Vždyť od infarktového vyjednávání s nevyzpytatelnými řeckými politiky uplynul sotva měsíc a půl.

Nicméně evropští představitelé považují rezignaci řeckého premiéra vesměs za krok k upevnění podpory pro záchranný program. Doufají, že se zbaví stranických kverulantů. Naopak investoři znervózněli. Obávají se, že předčasné volby povedou k průtahům při zavádění nutných reforem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.