Lidovky.cz

Až čtyři vlaky s migranty dorazily z Maďarska do Německa a Rakouska

Evropa

  13:20aktualizováno  19:08
BUDAPEŠŤ/BERLÍN - Stovky migrantů směly v pondělí v Budapešti nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Přinejmenším dvě z těchto souprav ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení osob bez potřebných dokladů.

Uprchlíci ze Sýrie v budově vlakového nádraží v Budapešti. foto: Reuters

Podle očitého svědka citovaného agenturou Reuters ale odpoledne nakonec rakousko-maďarskou hranici překročily čtyři vlaky na cestě z Budapešti do Vídně, jeden z vpodvečer dorazil do bavorského města Rosenheim.

Stovky uprchlíků vystoupily z vlaků i ve Vídni. Německá vláda mezitím popřela zvěsti, že jsou vypravovány „zvláštní vlaky“ přepravující azylanty z Maďarska do Německa.

„Ne, žádné zvláštní vlaky nejsou,“ sdělil na Twitteru mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. „Lidé, kteří přijedou do Maďarska, se musejí zaregistrovat a žádat o azyl tam,“ napsal.

Zpravodaj Reuters předtím informoval, že tisíce uprchlíků se na nádraží v Budapešti tísní u mezinárodních pokladen ve snaze koupit jízdenku do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Stalo se tak poté, co se roznesla zpráva, že migranti smějí do těchto souprav nastupovat.

Státní televize M1 předtím uvedla, že běženci s platnými dokumenty a jízdenkami směli nastoupit do vlaku vypraveného v pondělí ráno do Mnichova. Podle agentury APA Merkelová o migrační krizi hovořila s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Jeho mluvčí v této souvislosti řekl, že maďarská vláda k tomu vydá prohlášení, žádné však dosud vydáno nebylo. Místo toho ale podle médií od vlaků mířících na Západ zmizeli na nádražích policisté, kteří do té doby bránili běžencům v nastoupení do vagonů.

ROZHOVORY K TÉMATU

Přeplněné vagony stojí

APA odpoledne informovala, že vlak Railjet 64, jedoucí z Budapešti do Mnichova, stojí na hranicích v Hegyeshalomu. Rakouský personál vlaku si prý stěžoval na to, že vagony jsou přeplněné, a žádá, aby maďarská policie „nadpočetné cestující“ vyvedla. Podle agentury se očekává, že policisté takto budou postupovat proti lidem, kteří nemají v pořádku dokumenty.

Vpodvečer dorazil jeden z vlaků z Budapešti do hornobavorského města Rosenheim. Bylo v něm údajně 200 uprchlíků, asi sto z nich policie z vlaku vyvedla k následné registraci. Zbylé stovce umožnila cestovat dál do Mnichova. Ještě dnes odpoledne přitom rosenheimská policie tvrdila, že dočasně zastaví kontroly vlaků přijíždějících z Rakouska kvůli naplněným kapacitám ubytovacích zařízení pro registrované běžence.

Stovky migrantů přijíždějících z Budapešti vystoupily také na vídeňském Západním nádraží. Podle agentury APA ale na místě od počátku panoval chaos. Uprchlíky registrovala policie, dobrovolníci jim předávali vodu a ovoce. Před nádražím se ale objevila i skupina demonstrantů. O postupu v případě zastavených vlaků panoval v pondělí na rakouské straně zmatek.

Podle mluvčího rakouské policie Romana Hahslingera bude u uprchlíků bez platného schengenského víza, kteří dorazili do Rakouska, zahájen proces směřující k „odsunutí do Maďarska“. Už dříve Hahslinger uvedl, že rakouská policie neumožní vstup do země běžencům, kteří už požádali v Maďarsku o azyl.

Ostatní budou do země vpuštěni a pokud v Rakousku podají žádost o azyl, dostanou se pak do některého ze záchytných zařízení. Těm, kteří žádost nepodají ale prý nebude policie bránit, aby pokračovali v cestě do Německa. Rakouské ministerstvo vnitra ale záhy jeho prvotní vyjádření označilo bez bližšího upřesnění za „nedorozumění“. 

Uprchlíci ze Sýrie v budově vlakového nádraží v Budapešti.
Uprchlíci se v Budapešti modlí za mrtvé z kamionu.

Uprchlíci poukazují na to, že mají platné jízdenky a policie je v Budapešti nechala nastoupit. Podle mluvčího maďarské vlády Andráse Giróa-Szásza nejasná právní situace nastala, když Německo v posledních dnech projevilo tolerantnější přístup k migrantům ze Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantech naději a domáhají se volné cesty do Německa.

Česká policie v souvislosti s tímto problémem sdělila, že zatím nechystá žádné speciální opatření pro kontroly vlaků mířících z jihu do Břeclavi, kam přijedou uprchlíci z Maďarska.

Merkelová za lidskou důstojnost

Na řešení situace s běženci se musejí podílet všechny země EU, neboť k péči o ně zavazují i univerzální lidská práva, která EU prosazuje, prohlásila v pondělí německá kancléřka Angela Merkelová.

Merkelová také odsoudila útoky na běžence v Německu a vyzvala policii a soudy, aby pachatele takových činů tvrdě postihovaly, vyjádřila ovšem také přesvědčení, že většina Němců je k uprchlíkům vstřícná a chce jim pomáhat. „Využijeme všechny prostředky právního státu proti těm, kdo napadají uprchlíky, zapalují ubytovny pro ně. Nebudeme tolerovat, že někdo zpochybňuje lidskou důstojnost druhých,“ řekla.

Organizátoři protestů proti běžencům podle Merkelové jen šíří předsudky a nepodložené domněnky a nemají žádnou osobní zkušenost s běženci. Kancléřka proto vyzvala veřejnost, aby se k takovým demonstracím nepřipojovala, a nedávala tak legitimitu postojům, které zastávají pořadatelé těchto akcí.

Podle kancléřky je ale naprostá většina Němců k běžencům vstřícná. „Jsem hrdá na to, jak mnozí Němci reagují na příchod uprchlíků. Počet těch, kteří jim pomáhají, mnohonásobně přesahuje počet xenofobních lidí, kteří se snaží štvát proti nim,“ řekla Merkelová.

Maďarsko se brání

  • Fabius v nedělním rozhovoru pro francouzská média ostře kritizoval přístup některých východoevropských zemí k imigrantům. Za skandální přitom označil to, že „jistý počet“ států EU neakceptuje kvóty pro přerozdělení uprchlíků. K těmto státům patří Maďarsko, ale i Česko, Slovensko a Rakousko. Jmenovitě Budapešti francouzský ministr vytkl, že stavbou plotu na hranicích se Srbskem „nerespektuje společné evropské hodnoty“.
  • „Nejdůležitější je dodržet schengenská pravidla, která jasně definují povinnosti každé země, a ty zahrnují ochranu vnějších hranic Maďarska a Evropské unie,“ řekl Szijjártó agentuře MTI. „A to je právě to, co Maďarsko dělá - plní své závazky vůči EU,“ dodal.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó mezitím důrazně odmítl nedělní kritiku od svého francouzského kolegy na adresu Budapešti za stavbu plotu na maďarských hranicích se Srbskem. Vyjádření Laurenta Fabiuse označil za „škokující a matoucí“, napsala agentura MTI.

Szijjártó podle MTI řekl, že někteří lidé v Evropě, zdá se, stále nemohou pochopit, že Maďarsko je pod dramatickým tlakem migrace směřující přes západní Balkán. A tato dramatická situace by se mohla do konce roku dál zhoršit, pokud vláda nebude jednat nyní, dodal šéf maďarské diplomacie. Statistiky podle něj ukazují, že do Maďarska může v posledním čtvrtletí vstoupit stejný počet migrantů jako za prvních devět měsíců roku.

Maďarské úřady podle agentury Reuters uvádějí, že od letošního 1. ledna policie zadržela na hranicích se Srbskem už více než 140 000 migrantů.

Německo, Německo

MTI s odvoláním na vládního mluvčího Andráse Giróa-Szásze rovněž napsala, že maďarská vláda požádala Německo, aby objasnilo právní situaci týkající se pohybu imigrantů uvnitř Evropské unie. Poukázala přitom na to, že německé úřady v poslední době zaujaly tolerantnější postoj vůči uprchlíkům ze Sýrie, což v Maďarsku způsobilo problémy.

Unijní předpisy totiž ukládají, že lidé z neunijních zemí smějí členské státy pouštět do dalších zemí EU jen tehdy, když tyto osoby mají platné pasy a také víza země, kam míří. Nový postoj Berlína podle Giróa-Szásze vyvolal v migrantech naději a situace je nyní nejasná.

MTI připomněla, že v neděli skupina migrantů na nádraží v Budapešti protestovala a provolávala přitom „Německo, Německo“, aby dala najevo, kam chce jet. Uprchlíci si stěžovali, že jim maďarská policie zabránila v další cestě, ačkoli měli platné jízdenky do Německa.

Podle kancléřky Merkelové je Německo už dlouho zemí, která přitahuje přistěhovalce. „Svět vidí Německo jako zemi naděje, zemi šancí, a tak tomu skutečně vždy nebylo,“ řekla kancléřka.

VÍDEŇ: ZVÝŠIT TLAK, OMEZIT PENÍZE

  • Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová se v pondělí vyslovila pro zvýšení tlaku na ty členské země Evropské unie, které nesouhlasí se spravedlivým rozdělením uprchlíků. V rozhovoru v německé veřejnoprávní televizi ZDF řekla, že by těmto zemím omezila finanční pomoc. "Tady je potřeba odpovědnosti všech 28 členských států," zdůraznila ministryně. Podle ní je třeba uvažovat o tom, zda neomezit finanční prostředky pro tyto nesolidární země. Jednou z možností je "redukovat požadavky, pokud není solidární odpovědnost", řekla.
  • "Vysoký počet migrantů staví EU před existenční výzvu," uvedla dále Miklová-Leitnerová. "Buď Evropa na problému s uprchlíky ztroskotá, nebo z něj unie vyjde posílená - zejména díky spravedlivému rozdělení uprchlíků," dodala. Kriticky se přitom vyjádřila ke stavění plotů, jak to učinilo Maďarsko na hranicích se Srbskem ve snaze zastavit vlnu migrantů. "Spoléhat se na to, že nějaký plot uprchlíky odradí, je iluze," prohlásila.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.