Lidovky.cz

Přežil yperitový útok Islámského státu. Měl jsem tělo v jednom ohni, líčí Ahmed

USA

  6:00
„Stalo se to za soumraku. Páchlo to jako česnek. Za úsvitu už jsem měl tělo v jednom ohni. Když zaútočili, byly mé dcerce jen čtyři dny,“ líčí z nemocničního lůžka Ahmed Latúf. Jeho město Mari se na konci srpna stalo obětí raket Islámského státu, které nesly smrtící - a zakázaný - yperit.

Válka v Sýrii (ilustrační snímek). foto: Reuters

Obyvatelé severosyrského města Mari jsou na svist raket zvyklí: jejich domov leží nedaleko hranice s Tureckem, v oblasti, o niž znepřátelené strany syrské války svádějí po dlouhé měsíce úporné boje. Nepřekvapil je ani večer 21. srpna. Rodina jednatřicetiletého Ahmeda Latúfa se jako obvykle schovala v kuchyni svého domu a čekala, až hluk nad jejich hlavami pomine. Stalo se tak během chvilky - střely se zabořily do nedalekého pole a zdálo se, že pro jednou nikomu neuškodily. Ahmed si oddechl.

‚Páchlo to jako česnek‘

Jenže o dvanáct hodin později ho začala nesnesitelně pálit kůže. Ahmedova manželka se ocitla v ještě horším stavu: na mokvající pokožce ramen se objevily obrovské puchýře a celé ženino tělo posela palčivá vyrážka. Vyděšení mladí rodiče navíc museli sledovat, jak trpí jejich teprve čtyřdenní dcerka, na níž se noc podepsala nejhůř. Ani dnes, téměř dva týdny poté, lékaři nevědí, zda novorozeně vůbec přežije.

Dosud osvědčené útočiště kuchyně totiž tentokrát nestačilo. Jak by mohlo? Rakety, jež 21. sprna dopadly na město pohlcené frontovou linií, nesly zásobníky yperitu - smrtícího bojového plynu, jenž si, navzdory tabu stanovenému v roce 1925 Ženevským protokolem, dál bere lidské životy. Nyní, sto let po první světové válce, ochromuje nevinné na syrském bojišti.

„Stalo se to za soumraku. Páchlo to jako česnek,“ vzpomíná Ahmed z bezpečí nemocničního lůžka v tureckém příhraničním městě Gaziantep. „Za úsvitu už jsem měl tělo v jednom ohni. Šel jsem do nemocnice a převezli mě rovnou do Turecka. Otekl jsem, všude vyskákaly puchýře. Dnes už je to (jen) jak popáleniny druhého stupně a doufám, že budu zas moci normálně žít. Skutečný problém je moje dcerka. Když zaútočili, byly jí jen čtyři dny. Pořád je na jednotce intenzivní péče,“ popsal mladý otec reportérovi listu The Guardian.

‚Není co jíst, není kam utéct.‘ Město obležené Islámským státem zoufale bojuje o přežití

Oběť boje o hranici

Střely nesoucí zakázanou chemikálii byly vypáleny z nedalekého území, jež kontrolují extremisté z Islámského státu. Teroristické hnutí se Mari pokouší dobýt už měsíce. Obec totiž leží na cestě k důležitému opěrnému stanovišti Azáz, jehož ovládnutím by si džihádisté pojistili zásobovací trasu z Turecka do severní Sýrie a otevřeli cestu ke kýžené další expanzi podél syrsko-turecké hranice.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Dobyvačným snahám Islámskému státu v oblasti zatím relativně úspěšně čelí lokální kurdské milice a antiasadovská povstalecká uskupení, podporované ze vzduchu letouny mezinárodní koalice proti IS.

S nedávným zapojením Turecka do leteckých úderů proti Islámskému státu však do už tak rozkolísané hry vstoupil další destabilizující faktor. Letadla Ankary kromě cílů džihádistů zaměřují i Kurdy, na jejichž bojové schopnosti koalice vedená Spojenými státy spoléhá. „Kurdové jsou naši jediní skuteční pozemní spojenci, a Turecko na ně nepřestává útočit. Ještě jsme nezjistili, jak to sladit s naší definicí nepřítele,“ posteskl si její vysoce postavený představitel.

K TÉMATU:

Jako nebezpečné protivníky chápe kurdské pešmergy, nutno podotknout, že oprávněně, rovněž Islámský stát. Právě kurdské jednotky působící v Iráku se v půlce srpna staly první známou obětí yperitu, jehož se Islámský stát zatím neprokázanou cestou zmocnil. Ve hře je několik variant, od vyrabovaných skladů irácké či syrské armády přes dalšího významného hráče v regionu, šíitský Teherán.

Poprvé v Sýrii

To, že smrtícím yperitem zaútočili džihádisté také na Mari, potvrdil po analýze vzorků ze zasaženého města Zaher Saket, někdejší generál syrské armády a expert na toxické chemikálie. Saket před třemi lety uprchl do tureckého exilu poté, co odmítl uposlechnout rozkazu, aby proti demonstrantům použil chemické zbraně. Situaci ve své rodné zemi zpoza hranic pečlivě monitoruje a dnes tvrdí, že od rezoluce OSN, jež v roce 2013 nařídila zničení syrského chemického arzenálu, zaznamenal celkem 126 útoků bojovým plynem.

ROZHOVOR SE ČTENÁŘI:

Ve 125 případech se jednalo o chlor na příkaz Asadova režimu, útok na Mari se však liší, tvrdí Saket. „Zpočátku jsem se domníval, že to byl chlor. Ale po 12 hodinách se mi do ruky dostaly další snímky zraněných dětí, a tehdy jsem pochopil, že to byl yperit. Když se dostane do blízkosti jídla, oblečení nebo vody, symptomy se neobjeví dříve než po 12 až 16 hodinách. Je to poprvé, kdy použili yperit v Sýrii,“ konstatoval Saket pro Guardian.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.