Lidovky.cz

Blízký východ

Finský šéf centrální banky dá uprchlíkům svůj plat, v Česku bankéři o pomoci mlčí

Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. foto:  Petr Topič, MAFRA

HELSINKY - Zatímco Česko se brání povinným kvótám pro přijetí uprchlíků, představitelé Finska nabízejí migrantům nestandardní pomoc. Finský šéf centrální banky jim věnuje jeden svůj měsíční plat. Finský premiér jim dokonce nabídl ubytování ve vlastním domě.
  17:00

Guvernér Finské národní banky Erkki Liikanen věnuje na účet Červeného kříže deset tisíc euro, tedy jeden měsíční plat. „Vím, že ty peníze půjdou těm, kdo zažívají největší nouzi,“ napsal k tomu Liikanen na svůj soukromý facebookový profil.

Čeští představitelé ale podle všeho podobnou pomoc migrantům nechystají. Český Liikanenův protějšek, guvernér České národní banky, Miroslav Singer se k uprchlíkům vůbec nechce vyjadřovat. „Jednalo by se o politicky citlivý výrok zasahující do oblasti, která centrální bance nepřísluší,“ napsal mluvčí České národní banky Marek Zeman.

Děti ze stanice Východ. Exkluzivní fotoreportáž z Keleti, centra uprchlické krize

Gesto, které má povzbudit Finy, aby pomohly, udělal před několika dny i finský premiér Juha Sipila. Nabídl, že uprchlíky ubytuje přímo u sebe doma. Do jeho sídla v severním Finsku by se mohli začít stěhovat na začátku příštího roku. „My všichni bychom se měli podívat do zrcadla a zeptat se, jak můžeme pomoci,“ řekl k tomu Juha. Ještě předtím finská vláda uvedla, že do země přijme až 30 tisíc žadatelů o azyl, což je sedmkrát více než loni.

Český premiér Bohuslav Sobotka na dotaz LN, jestli zvažuje nějakou individuální pomoc, neodpověděl.

Visegrádská čtyřka kvóty odmítá

Podle finského šéfa centrální banky Liikanena se hranice, které vznikly na Blízkém východě po první světové válce, rozpadají. Humanitární krize, kvůli které desítky tisíc lidí utíkají, by se podle něj měla řešit politicky. Pomoc postiženým lidem by měla být poskytnuta na krizových místech, blízko domovů civilních obyvatel.

Kromě toho Liikanen, který je bývalým čestným předsedou Červeného kříže, vyzval, aby migrantům pomohli všichni. Ať už to udělají jakkoli.

Evropa mezitím řeší, co bude s uprchlíky dělat. Přijmout by měla dalších 120 tisíc z nich z Itálie, Řecka a Maďarska. Povinné kvóty, podle kterých by si každá členská země běžence přerozdělila, ale už dříve státy odmítly. Rozdělit si přitom měly mezi sebe 40 tisíc z nich.

Na odmítnutí kvót se shodly i země Visegrádské čtyřky, mezi nimiž je i Česká republika.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.