Lidovky.cz

Češi pomáhají na maďarské hranici. Brněnská hospoda v táboře zřídila polní jídelnu

Svět

  6:23
PRAHA/RÖZSKE - V improvizovaném táboře pro uprchlíky Röszke na hranicích Maďarska a Srbska panuje chaos. Rodiny se drolí kvůli zmatkům při nástupu do autobusů, nikdo neodklízí odpadky, děti jsou zesláblé. „Slyšel jsem o případech, kdy děti nastoupily do jednoho autobusu, jejich matka do druhého,“ ilustroval na příkladu složitou situaci redaktor Českého rozhlasu Plus Dalibor Zíta.

Improvizovaný tábor v Röszke. foto: Dalibor Zíta

Maďarsko zaznamenalo v sobotu na hranicích se Srbskem nový rekord - během jediného dne přišlo 4330 migrantů. Předchozí rekord z minulého čtvrtka činil 3601 běženců. (VÍCE ČTĚTE ZDE) V provizorním táboře v Röszke, který je kousek od hranic a připomíná velké stanové město, místy smetiště, v současnosti pomáhá redaktor Dalibor Zíta. Ten pro server Lidovky.cz vylíčil, jaká je na místě atmosféra.

„První, čeho jsem si všiml, je obrovský chaos,“ říká do telefonu. Spojení musí chvílemi přerušit. Čas od času za ním totiž přicházejí uprchlíci, aby se jej na něco zeptali. „Domluva je ale těžká, protože někteří z nich neumí anglicky,“ vypráví.

Úředníci bojkotují schůzky

V táboře, který vznikl během týdne, pomáhá Červený kříž, Lékaři bez hranic či organizace Save the Children a řada dobrovolníků. I přes jejich úsilí panuje na místě zmatek. Němečtí dobrovolníci, kteří dorazili na místo mezi prvními, se s tím snaží něco udělat. Svolávají proto koordinační schůzky. Příliš úspěšní ale nejsou.

Chodí na ně totiž většinou jen pár zástupců humanitárních organizací. Například lidé z Úřadu vysoké komisaře pro uprchlíky se jim vyhýbají. „Bojkotují to, a přitom vystupují jako šéfové,“ říká se zklamáním v hlase Zíta, který je na místě teprve krátce.

Obrázek si ale udělal rychle z vyprávění německých kolegů. „Popisovali mi, že ještě před týdnem tu nebylo vůbec nic. Nyní je tu cosi jako sběrný bod, odkud odváží uprchlíky v autobusech. Vozí je buď ke Gyoru, kde je uprchlický tábor, a když je tam plno, tak je vykopnou na hranicích.“ Nikdo prý přesně neví, kam uprchlíky z Röszke odvážejí.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE DALIBORA ZÍTY

Imrovizovaný tábor Röszke na hranicích Maďarska a Srbska.
V imrovizovaném táboře Röszke na hranicích Maďarska a Srbska panuje chaos....

Chybějící řád ale způsobuje řadu složitých situací. „Slyšel jsem o případech, kdy rozdělily rodiny - děti nastoupily do jednoho autobusu, jejich matka do druhého. Když jede každý z nich jinam, je to velký problém,“ vypráví.

V táboře už prý přišel o život malý chlapec. „Jeden německý dobrovolník mi říkal, že držel v rukou mrtvé dítě. Snažil se ho odnést k lékařům, ale už bylo pozdě. Přišli celí promočení, prochladlí,“ líčí. Další děti podle jeho informací trpí zánětlivými onemocněními. Jejich rodiny se je proto snaží co nejrychleji odvézt do Německa, kde se jim dostane lepší péče.

Vyčerpaní lidé prý hledají úkryt ve stanech dobrovolnických organizací. „Chodí tam vysílení jednotlivci, matky s dětmi a nemocní,“ popsal Zíta.

Uprchlíci si přejí místo opustit, zato dobrovolníci se na místo sjíždějí i nadále z vlastní iniciativy. V provizorním táboře podává pomocnou ruku i zhruba třicítka Čechů. „Je tu například brněnská restaurace Tři ocásci. Ti poslali své lidi vařit v polní kuchyni. Lidé z Food not bombs tu vaří během dne i v noci. To je hodně potřeba,“ líčil Zíta.

Vítame a zdravíme naše kamarády v Röszke, kteři pomahají přimo na místě, vaří v polní kuchyni. #Europesayswelcomehttps://www.facebook.com/events/148023595539140/

Posted by Tři ocásci on 12. září 2015

Mnoho dobrovolníků však po víkendu odjede. Nejrůznější organizace, jako například žižkovská Klinika či iniciativa Ne rasismu!, proto na sociálních sítích zveřejnily výzvu, aby přijížděli další lidé. „Není třeba nic vozit, vezměte si jen teplé oblečení, odolné boty, reflexní vestu, čelovku a jeďte,“ píší na facebookových stránkách.

Hromady odpadků

Podle Zíty je zapotřebí hlavně uklidit tábor. „Všude jsou tady hromady odpadků, protože lidé si s sebou do autobusů nesmějí nic vzít, a město to nijak neřeší. Jediný, kdo se stará o odvoz, jsou dobrovolníci,“ říká.

Většina uprchlíků chce z Maďarska odjet do Rakouska a dále do Německa, avšak úřady je nejprve chtějí odvézt do táborů, aby mohli být zaregistrováni. To mnoho uprchlíků odmítá v obavě, že by později mohli být do Maďarska vráceni z bohatších zemí na západě a severu kontinentu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.