Lidovky.cz

Nebezpečný rozkol v jakuze ohrožuje ulice Japonska krvavou válkou gangů

Svět

  6:00
„Válka gangů za pomoci dronů, které na sídlo rivala svrhnou bombu. Zbraně ze 3D tiskárny: vytiskni, zabij, roztav. Nic takového tu ještě nebylo. Eskalace může být velmi rychlá a krvavá.“ Japonskou jakuzu rozdělil hluboký rozkol, jež proti sobě postavil dvě mocné frakce této zločinecké sítě - a policie bije na poplach, popisuje zpravodajská platforma VICE News.

Jamaguči-gumi, největší japonskou mafii, rozdělil mocenský boj, jenž hrozí přerůst v bezprecedentní krveprolití. Na snímku hlava organizace Keniči Šinoda (uprostřed) po svém propuštění z vězení v roce 2011. foto: Youtube // Jiji Press Reprofoto

Na samém sklonku léta se představitelé japonské Národní policejní agentury (NPA) sešli k mimořádné schůzce, na níž se znepokojení policisté snažili načrtnout strategii tváří v tvář akutní krizi. Jamaguči-gumi, největší zločinecká organizace v Japonsku, se právě rozštěpila - a policie bila na poplach kvůli spirále násilí, kterou rozkol hrozil.

„Válka gangů za pomoci dronů, které na sídlo rivala svrhnou bombu – nic takového tu ještě nebylo,“ svěřil VICE News anonymně jeden ze zasvěcených detektivů. „V posledních letech jsme narazili na zbraně vyrobené ve 3D tiskárně – jsou smrtící. Takže i když gang zrovna nemá v ruce, všechno, co k jejich obstarání potřebují, je jen ta správná technika. Vytiskni, zabij (a pak) tu pistoli roztav. Tyhle nové zbraně bude těžké vystopovat... Eskalace může být velmi rychlá a krvavá,“ obává se vyšetřovatel.

Krvavá historie

Historie nemilosrdného vyřizování mocenských účtů jde Jamaguči-gumi ve stopách minimálně tři desítky let. V 80. letech přestali její rozhádaní bossové táhnout za jeden provaz a mocenská dvojka organizace založila vlastní skupinu Ičiwa-kai, jejíž vrah připravil vůdce Jamaguči-gumi o život přímo v bytě jeho milenky. Odstranění šéfa vyústilo v brutální mafiánskou válku, v níž se protivníci nebránili ani těžkým zbraním – havajské úřady tehdy na svém území zatkly japonské gangstery při pokusu nakoupit samopaly a raketové systémy.

A Yakuza war is brewing in Japan—and the police are taking sides. @jakeadelstein reports: http://t.co/75axubQQ3X pic.twitter.com/4HZ5BrdNsC

— VICE News (@vicenews) 21. Září 2015

V roce 1989 válce učinily přítrž peníze – šéf Jamaguči-gumi seznal, že s násilím nepochodí, a jal se odpadlíky z Ičiwa-kai lákat zpět nabídkami velkorysých úplatků, mimo jiné v podobě úctyhodné výslužky. Boss z nejvyšších pater mafiánských struktur dnes údajně může odejít do „důchodu“ s půl milionem dolarů.

Právě peníze mohou být jedinou překážkou další vnitřní války. Japonská legislativa činí vůdce jakuzy finančně odpovědné za zločiny, kterých se dopustí jeho podřízení. Před třemi lety musel jeden z nich vyplatit celkem 1,2 milionů dolarů rodině realitního makléře, kterého jeho pohůnci zavraždili. Peníze jsou pro jakuzu důležitější než krev. Jenže léta zlé krve možná nesmyjí ani ony.

Firemní logo, kreditní karty a fanziny

Proslulou zločineckou síť jakuza tvoří celkem 21 skupin, přičemž nejobávanější z nich je právě Jamaguči-gumi, k níž se sbíhají nitě více než poloviny organizovaného zločinu v Japonsku. Původně vznikla v roce 1915 jako jakýsi zprostředkovatelský svaz přístavních dělníků, od něhož velmi rychle přikročila k nezákonné činnosti.

Po druhé světové válce se do čela Jamaguči-gumi postavil obávaný Kazuo Taoka, pod jehož vedením se dříve sotva třicetičlenná skupina rozrostla na vysoce výkonné monstrum, jež postupně pohlcovalo další zločinecké syndikáty a roztáhlo chapadla do šedé zóny stavebního průmyslu, služeb a dalších odvětví. „Všichni musíte mít legální zaměstnání,“ nabádal Taoka své lidi.

Jakuza má v Japonsku poměrně unikátní postavení: přestože ji bezpečnostní složky monitorují a snaží se ji v rámci možností regulovat, samotnou síť zákon nezakazuje. Adresy jejích základen a sídel visí na webu NPA, nejvyšší bossové se pyšní kreditními kartami s firemním logem a v zemi dokonce každý měsíc vycházejí dva jakuze věnované fanziny, nehledě na řadu už vydaných knih a počítačových her. Samotná jakuza se navíc deklaruje jako humanitární uskupení, což neopomene zdůraznit štědrou pomocí v momentech přírodních a dalších katastrof – aniž by jí přitom překáželo, že značná část jejích výdělků se rodí z pašování, vydírání, výpalného či finančních podvodů, podpořených výhrůžkami a fyzickým násilím.

Vzpurné frakce

Pouť do svatyně i charita. Japonská jakuza láká nové členy

V roce 1989, když válka gangů skončila, se hlavou Jamaguči-gumi stal vůdce frakce Jamaken-gumi Jošinori Watanabe. Jamaken-gumi, v jejíž řadách dnes působí asi 2000 členů, byla nejmocnější skupinou až do poloviny minulé dekády, kdy Watanabeho nahradil Cukasa Šinobu z frakce Kodo-kai – a začal opoziční frakci všemožně oslabovat.

Primát Kodo-kai však nelibě nesly i mnohé další frakce spadající pod Jamaguči-gumi. Množily se především stížnosti na přehnané finanční požadavky vůdčí skupiny, například na vysoké členské poplatky či povinnost za extrémně vysoké ceny odkupovat zásoby od ústředí. Budující se napětí vyvrcholilo na konci letošního srpna, kdy se proti Kodo-kai vzbouřilo třináct spřízněných frakcí v čele s Jamaken-gumi. Poslední kapkou se staly zvěsti o tom, že na vejminek se chystající Cukasa zamýšlí předat žezlo dalšímu vysoce postavenému vůdci Kodo-kai.

Špičky Jamaguči-gumi reagovaly vyloučením všech třinácti vzpurných frakcí a daly jasně najevo, že míní rebélie korigovat – po svém. „Je to jen otázka času, než budou ti, kteří pochybili, napraveni,“ hrozí v prohlášení zveřejněném na své webové stránce.

Policisté si volí strany

Podle zdrojů VICE News stojí větší část japonských policistů za rebelem Kobe Jamagučim. Ten je prý o nadcházejícím odštěpení svých lidí informoval a policie pak začala jeho sídlo hlídat. Japonským bezpečnostním složkám totiž roztržka jakuzy přišla svým způsobem vhod jako vítané oslabení: Kodo-kai se snaží potlačit už od roku 2009, kdy proti ní hlava Národní policejní agentury slovy „Vymažeme je z veřejného dění.“ vyhlásila otevřenou válku.

Krédem Kodo-kai jsou „tři ne“: žádný člen se nepřizná ke zločinu; žádný policista nesmí vstoupit na základnu; žádná spolupráce s policií není povolena. Tím ovšem narušila zavedený a lety prověřený model. Japonští vyšetřovatelé se s lídry jakuzy setkávali v jejich sídlech a nad šálkem čaje domlouvali vzájemně výhodné dohody: informaci za informaci, obětního beránka za výbuch násilí, předem ohlášený zátah, kdy detektivové se svolením mafie vynášejí krabice s důkazním materiálem, aby měli venku čekající reportéři co fotit. Kodo-kai tento symbiotický systém odmítla – ke značné nelibosti policie.

Někteří vzbouřenci tvrdí, že není proč bát se krveprolití. Policie zaútočí na Koda-kai místo nás, napsal člen jedné ze vzbouřených frakcí v zářijovém článku zveřejněném v japonských médiích. A zbraň prý bude legální: trestní stíhání na základě obvinění z daňových úniků, dokázané na základě dokumentů dodaných příhodně rebely.

Policisté si nicméně stojí za tím, že s jakuzou nevyjednávají a že oslabení nejen Koda-kai, ale i celé Jamaguči-gumi vítají. A mají-li k němu dopomoci vnitřní spory, tím lépe. „Nevybíráme si oblíbence a neuzavíráme dohody. Ten rozkol jsme nezapříčinili, ale Kodo-kai pochopitelně považujeme za nejnebezpečnější frakci Jamaguči-gumi. Tohle je příležitost, jak se s nimi vypořádat,“ řekl VICE News vysoce postavený zdroj z NPA.

Yakuza infighting puts nation on edge http://t.co/h9KXetCj3G

— The Japan Times (@japantimes) 20. Září 2015
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.