Lidovky.cz

Zachraňte Sandy. Čína zatkla a uvěznila Američanku, ‚bezpečnostní hrozbu‘

USA

  13:00
WASHINGTON/PRAHA - Peking zadržuje už půl roku Američanku, již podezřívá ze špionáže. Tento týden policie Sandy Phan-Gillisovou formálně zatkla. Zrovna v době, kdy do USA přijel na státní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching.

Vinu popírá. Phan-Gillisová, zadržovaná už půl roku, se cítí nevinná. foto: Reuters

Sandy Phan-Gillisová sedí za mřížemi vazební věznice v Číně už více než půl roku. Ale až v neděli se její manžel Jeff Gillis dozvěděl, že byla formálně zadržena. A že nyní začne nejméně dvouměsíční vyšetřování, při kterém policie země draka bude zjišťovat, zda se pětapadesátiletá žena na jejich území dopustila špionáže.

Oznámení o zatčení Američanky, která se narodila ve Vietnamu, ale má čínské kořeny, zřejmě náhodu vyšlo najevo jen dva dny před státní návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojených státech. A toho se Gillis, který manželku celých šest měsíců neviděl, rozhodl využít.

Nejhloupější politický krok

„To je ten nejhloupější politický krok zatknout americkou občanku kvůli podezření ze špionáže v týdnu, kdy Si Ťin-pching přijede do USA na státní návštěvu,“ řekl Jeff Gillis telefonicky listu New York Times.

Represe a zatýkání za ‚zločiny‘. Čínský režim dusí internetovou svobodu

„Opravdu nechci nic narušovat. Nechci nikomu ničit jeho stranu. Chci jen zpět svou manželku,“ dodal muž, který se rozhodl využít příležitosti návštěvy čínské hlavy státu.Si Ťin-pchig v úterý přistál v americkém Seattlu, kde ho čekaly tři dny schůzek s byznysmeny a vůdčími postavami v oblasti technologií.

„Sandy není špionka. Je to tvrdě pracující obchodnice, která se roky věnovala budování americko-čínských vztahů v neziskovém sektoru,“ řekl Gillis, podle kterého je jeho manželka ve špatném zdravotním stavu. Trpí údajně velmi vysokým tlakem. Navíc se nesmí stýkat s rodinou, přáteli ani advokáty, napsal manžel na internetových stránkách nazvaných Zachraňte Sandy (Savesandy.org).

‚Ohrožuje bezpečnost‘

Policie zadržela Phan-Gillisovou, která se podle manžela živí poradenskými službami, před půl rokem, když cestovala s americkou obchodní delegací z Houstonu po jižní Číně, přesněji na hranicích s Macaem. V úterý její zatčení potvrdil i Peking. Mluvčí čínské vlády Hong Lei na tiskové konferenci v čínské metropoli řekl, že policie vyšetřuje Phan-Gillisovou pro podezření „z aktivit ohrožujících čínskou národní bezpečnost“. O co přesně jde, neupřesnil. A neřekl to ani manžel zadržené ženy.

„Doufáme, že okolní svět bude respektovat způsob, jakým Čína v souladu s právem řeší tento případ,“ dodal mluvčí. Formální zadržení a vyšetřování dává čínským úřadům možnost držet podezřelou ve vězení dva měsíce, zatímco se zkoumají všechna obvinění a rozhoduje se, zda bude zahájeno trestní stíhání.

Případ Phan-Gillisové není první, který narušil americko-čínské vztahy. Podobně bylo odsouzeno už několik cizinců. Třeba americký geolog čínského původu Süe Feng, jenž byl v roce 2011 odsouzen za krádež státního tajemství. Za mřížemi strávil sedm let, než byl loni propuštěn na svobodu. „Čínské úřady se pořád domnívají, že když jste etnický Číňan, tak jim prostě patříte,“ citoval americký list Gillise.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.