Lidovky.cz

Rozbombardovaná nemocnice v Kunduzu: kdo zavinil tragédii? Jde o válečný zločin?

Afghánistán

  21:45
KUNDUZ - Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic v afghánském městě Kunduz byla v noci na sobotu terčem náletu, který si podle organizace vyžádal nejméně 19 lidských životů. Mluvčí americké armády připustil, že objekt mohli neúmyslně ostřelovat Američané. Podle amerického ministra obrany Ashe Cartera Washington ve spolupráci s Afghánci záležitost intenzivně vyšetřuje. OSN událost odsoudila.

Trosky nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu foto: Lékaři bez hranic

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) v prohlášení uvedla, že bombardování nemocnici zasáhlo od 02:08 do 03:15 místního času. Údery prý probíhaly ve zhruba čtvrthodinových intervalech. MSF přitom tvrdí, že Washington i Kábul v minulých dnech informovala o přesné poloze svého úrazového centra v Kunduzu; naposledy tak učinila 29. září.

Vše podle MSF naznačuje, že nemocnici bombardovaly síly Severoatlantické aliance. Američané uvedli, že „v blízkém okolí“ nemocnice útočili na ozbrojence Talibanu, kteří stříleli přímo na příslušníky amerických sil. Mluvčí americké armády Brian Tribus přitom připustil, že armáda v rámci bojů proti Talibanu uskutečnila úder, který mohl mít za následek „vedlejší ztráty v nedalekém zdravotnickém zařízení“.

Operační ředitel MSF Bart Janssens uvedl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“. Lékaři bez hranic požadují vysvětlení, co přesně se stalo a jak k tragédii mohlo dojít. Nemůžeme přijmout, aby se o „tak příšerné ztrátě životů“ hovořilo pouze jako o „vedlejších ztrátách“, uvedla organizace na Twitteru.

Bombardování si vyžádalo 9 obětí a desítky raněných.
Hořící traumacentrum po bombardování kunduzské nemocnice.

Sobotní bombardování začalo v 02:08 a pokračovalo „ještě více než 30 minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje“, uvedla organizace na svých internetových stránkách.

Bombardování odsoudila i Organizace spojených národů. „Nemocnice, ve kterých se nacházejí pacienti a zdravotnický personál, se nikdy nesmějí stát cílem útoku,“ uvedl podle agentury DPA zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Nicholas Haysom.

„Závažnost tohoto incidentu podtrhuje fakt, že pokud je před soudem prokázán jako záměrný, může vzdušný úder na nemocnici představovat válečný zločin,“ uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn podle agentury Reuters. Tato „hluboce šokující“ událost by podle něj měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena.

Český šéf Lékařů bez hranic Pavel Gruber o situaci:

Lidovky.cz: Jak moc je poškozená nemocnice po bombardování?
Ty budovy dostaly těžký zásah, jsou velmi poničené, byl zasažen i operační sál. Situaci na místě se snažíme ale nějak zvládnout.

Lidovky.cz: Do Kunduzu měl odcestovat český lékař. Máte o něm nějaké bližší informace?
Ano, mohu potvrdit, že český lékař měl do Kunduzu odletět ráno z Prahy. Jehoodletbyl ale zpožděn. Je to v řešení.

Lidovky.cz: Budou Lékaři bez hranic požadovat případně po USA nebo NATO nějaké odškodnění?
Toto je předčasné, nějak na to reagovat určitě budeme, ale v první řadě musíme vyřešit situaci na místě, postarat se o raněné a další stanoviska určitě přijdou, ale teď je na to příliš brzy.

Celý rozhovor najdete ZDE.

Úřad afghánského prezidenta informoval, že John Campbell, velitel zahraničních spojeneckých sil v Afghánistánu vedených Američany, po bombardování vyjádřil prezidentu Ašrafu Ghanímu „soustrast“. Ghaního úřad tak zároveň opravil své předchozí tvrzení, že americký generál se za incident „omluvil“.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména u letiště.

Lékaři bez hranic začali pracovat v Afghánistánu v roce 1980. V kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici se ocitli s vážnými poraněními břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.