Lidovky.cz

Taliban použil nemocnici v Kunduzu jako ‚lidský štít‘, tvrdí afghánské úřady. Lékaři to vyvracejí

Svět

  8:03aktualizováno  10:50
KÁBUL - Situace kolem sobotního bombardování nemocnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Kunduzu je stále nejasná. Podle agentur Reuters a AP afghánské úřady sdělily, že bojovníci Talibanu předtím vstoupili do nemocnice a měli ji jako „lidský štít“. Humanitární organizace Lékaři bez hranic to však popírá.

Sobotní bombardování nemocnice si vyžádalo 19 obětí foto: Lékaři bez hranic

Afghánské ministerstvo obrany prohlásilo, že „teroristé“ vyzbrojeni lehkými a těžkými zbraněmi vstoupili do objektu nemocnice, použili budovu a lidi uvnitř jako „lidský štít“ a stříleli na bezpečnostní síly. Na budovu poté pálily a poškodily ji bojové vrtulníky, řekl AP bez dalšího upřesnění mluvčí afghánského ministerstva obrany Davlat Vazírí.

Bombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu: 19 obětí včetně tří dětí

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sidikkí prohlásil, že v době útoku se v nemocnici ukrývalo deset až 15 teroristů. „Všichni teroristé byli zabiti, ale ztratili jsme i doktory,“ řekl AP mluvčí. Jaký útok objekt poškodil ale neuvedl. Jen dodal, že 80 pracovníků nemocnice, včetně 15 cizinců, bylo odvedeno do bezpečí.

„Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo v ní nepracuje, neléčí se, nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl,“ popřela to později organizace v prohlášení. Objekt po útoku zachvátil požár, někteří pacienti tak podle svědků uhořeli zaživa, píše Reuters. Mezi oběťmi jsou tři děti.

„Snažili jsme se nahlédnout do hořících budov. Neodkážu popsat, co jsem viděl uvnitř. Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích,“ popsal situaci po náletech zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs.

„Neúmyslné ostřelování“

Ministerstvo obrany podle Reuters také v prohlášení bez upřesnění uvedlo, že v rámci boje dopadla jedna raketa blízko nemocnice a zranila civilisty.

Podle MSF vše ukazuje na to, že za útok může mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Mluvčí americké armády připustil, že objekt mohli neúmyslně ostřelovat Američané. Washington slíbil případ řádně vyšetřit. OSN událost odsoudila. Mezi mrtvými podle dostupných zpráv nejsou cizinci. Jedná se podle Reuters o tři dětské a čtyři dospělé pacienty, také o 12 pracovníků MSF.

Bombardovali nemocnici půl hodiny. Omluvu od USA nemáme, říká šéf českých Lékařů bez hranic

Americký prezident Barack Obama v sobotu večer vyjádřil upřímnou a hlubokou soustrast lékařskému personálu a dalším civilistům, kteří byli při tragickém incidentu v Kunduzu zabiti nebo zraněni. „Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie,“ uvedl podle agentury AFP Obama v prohlášení Bílého domu.

Organizace MSF v neděli oznámila, že z Kunduzu odchází. Někteří její pracovníci nicméně zůstanou v jiných zdravotnických zařízeních ve městě, kterého se v pondělí nečekaně zmocnili povstalci z Talibanu. Afghánská vláda sice tvrdí, že nad tímto strategickým městem s 300 tisíci obyvateli opět získala kontrolu, nicméně podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jehož citovala agentura Reuters, je situace nejistá. Svědci z místa uvádějí, že lidé se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím docházejí léky a zároveň jim přibývá pacientů. „Ve městě se dál nedá žít,“ zhodnotil situaci jeden místní úředník.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.