Lidovky.cz

Umělec 'El Sexto' na svobodě. Kuba propustila posledního politického vězně

USA

  7:28aktualizováno  11:47
HAVANA - Kuba v úterý propustila na svobodu údajně posledního vězně svědomí, výtvarného umělce Danila Maldonada řečeného El Sexto. Informovala o tom agentura Reuters. Maldonado ve vazbě strávil deset měsíců poté, co byl zadržen kvůli údajnému „zneuctění vůdců revoluce“

Kubánský umělec Danila Maldonado řečený El Sexto foto: Reuters

Maldonado čekal na soud kvůli tomu, že na dva vepře napsal jména Fidel a Raúl. Šlo o narážku na bývalého kubánského prezidenta Fidela Castra a jeho bratra Raúla, jenž v čele země stojí nyní.

Mezinárodní organizace Amnesty International koncem září uvedla, že 32letý §Maldonado je jediným vězněm svědomí na Kubě. Dodala ale, že zkoumá další případy.

Maldonado potvrdil, že vězeňští dozorci mu ráno řekli, aby si vyzvedl své osobní věci. Po podepsání několika dokumentů pak byl po půlhodině propuštěn.

Kuba propustila desítky vězňů na základě tajných jednání mezi Kubou a USA, které od prosince podnikaly kroky k normalizaci vzájemných vztahů. Washington pokládal 53 osob za politické vězně a jejich propuštění si kladl jako podmínku pro narovnání vztahů, včetně obnovení vzájemných diplomatických styků po půlstoletí nevraživosti.

Kubánci živoří. Na vládu ale nadávají tiše

Rum servírovaný z kokosových ořechů, bílý písek pláží posetých palmami a projížďky koloniální Havanou v naleštěných amerických kabrioletech. To je tvář ostrova, kterou cizincům prezentuje kubánská vláda a její cestovní agentury. Rýže s fazolemi k obědu i k večeři, protloukání se několika zaměstnáními s bídnými výdělky a život v nuzném bytě bez naděje na auto či mobil - tak vypadá realita většiny Kubánců.

Havana

Tuhle tvář Kuby zná i třiapadesátiletý učitel na základní škole Manolo Pedro Martínez. Měsíčně si vydělá zhruba 250 pesos, což je v místní druhé, převoditelné měně ekvivalent deseti dolarů (asi 240 Kč). Z nich živí dvě dospívající děti a svou starou matku. „Ale můžu být rád, že žiju v Havaně, tady se dá přivydělat třeba na prodeji doutníků turistům. Na venkově je život ještě tvrdší,“ vypráví Manolo.

Otevřená Kuba? Vzhlížíme k příkladu solidárního Česka, říká přední opozičník

Žije ve starém dvoupokojovém bytě v rozpadajícím se domě, na němž by v Česku našly úřady klidně sto důvodů, proč je neobyvatelný. U neosvětlených schodů chybí zábradlí, každá zeď je opředená pavučinami elektrických drátů, které snad kdysi měly být ukryty pod oprýskanou omítkou.

Soukromá kavárna v paneláku

Uvnitř bytu není kromě omšelé televize, vrzajícího ventilátoru a stařičké lednice dovezené dávno z jedné z tehdy spřátelených evropských zemí nic, co by se dalo považovat za výdobytek socialismu. Jedinou výhodou pro něho a spoustu dalších nájemníků temných havanských domů je, že neplatí státu nájem. Na druhou stranu ale sedmaosmdesátiletá matka nepobírá důchod, protože na něj prostě nejsou peníze, říká Manolo.

„Mobil asi nikdy mít nebudu, není z čeho ušetřit, a o autě vůbec nepřemýšlím,“ přiznává učitel, který stejně jako několik dalších místních na konci rozhovoru požádá o košili či boty „na památku“.

Lidé se protloukají, jak mohou

Stát dává lidem průměrně asi 400 pesos, což by skromnějšímu člověku zvyklému třeba na české poměry stačilo při kubánských cenách nejvýše na týden života. Sehnat oficiální místo mimo státní sektor nelze a soukromé podnikání je věcí malého počtu lidí, kterým většinou museli s penězi do začátku pomoci příbuzní, kteří emigrovali do USA nebo do Španělska a kteří vydělávají nesrovnatelně vyšší částky.

'Kuba je rozkládající se vězení, kde funguje jediné - tajná policie'

Proto se lidé protloukají, jak mohou. Na ulicích jsou vidět prodejci tlačící vozíky či kolečka s pečivem nebo zeleninou, kteří občas zároveň sbírají prázdné plastové lahve, za něž dostávají pár drobných. Spousta lidí má vedle svého hlavního zaměstnaní ještě další práci, jako třeba šedesátiletá Rosa, která ve zjevné obavě ze státní moci nechtěla uvést své příjmení. Přes 20 let dělá pomocnou sílu v nemocnici, za což nyní bere 500 pesos měsíčně. Musí proto na pláži prodávat vodu, ovocné šťávy a rum. I když tenhle mravenčí byznys spadá do šedé zóny, nad kterou nemá vláda kontrolu, nezasahuje do něj a nechává lidi živořit, jak sami dokážou.

„Vláda nám nijak nepomůže, tenhle systém není v pořádku, ale nesmí se o tom mluvit. My Kubánci jsme příliš slabí, abychom něco změnili. Ale válku nechceme, nemáme rádi zbraně,“ říká Rosa, která stejně jako Manolo patří k lidem tiše láteřícím nad poměry, kteří však proti vládě Raúla Castra veřejně nikdy nevystoupí. Bojí se, že přijdou o práci a budou na tom ještě hůř.

Billboard oslavující Che Guevaru

Další tvář Havany

Pak je tu ale další tvář dvoumilionové Havany, kterou představují stovky lidí postávajících u pouličních wi-fi zón s chytrými telefony či obědvající v restauracích, kde stojí jídlo třetinu průměrného platu. Jsou to většinou lidé spřízněni s režimem, kteří pracují v dobře placených úředních funkcích či státních firmách. Na vládu jedné strany, která zemi podle některých otevírá světu, pochopitelně nedají dopustit.

„Poměry na Kubě se zlepšují, vláda dělá ekonomické reformy a i chudí Kubánci mají co jíst. Nejsme na tom hůř, než jiné země,“ říká bankovní úřednice Laura, která právě dopsala vzkaz své známé přes jednu ze sociálních sítí, které jsou díky nedávnému rozšíření internetu na Kubě již relativně snadno dostupné, což režim prezentuje jako jeden ze symbolů uvolňujících se poměrů. Stačí mít peníze na wi-fi, která tu nikde není zdarma. Hodina stojí 75 pesos.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.