Lidovky.cz

‚Tady je muslimský ráj.‘ Bohatí ropní šejkové chtějí odpočívat v Bosně

Blízký východ

  6:00
SARAJEVO/PRAHA - Bosna a Hercegovina se stává rájem pro turisty z bohatých ropných zemí Perského zálivu. Návštěvníci z arabských monarchií přilétají na dovolenou do Bosny v posledních letech stále častěji a od minulého víkendu najdou v zemi i ideální útočiště – nově otevřený komplex s názvem Sarajevo Resort, který ubytuje až 1150 lidí a je plně přizpůsoben požadavkům blízkovýchodních výletníků.

Bosna - nový ráj pro bohaté arabské turisty. foto: Klik.ba, Buroj.ae // Koláž Šimon / LN

„Koupit nebo pronajmout apartmán si tu může každý, samozřejmě ale počítáme s turisty ze zemí Zálivu. Resort je v jistém směru přizpůsobený jejich zvyklostem,“ citoval deník Le Figaro Rusmira Selmana, bosenského zaměstnance společnosti Gulf Real Estate, která Sarajevo Resort vlastní.

Turistická vesnička s moderními vilami a umělým jezerem se nachází v horském prostředí nedaleko Sarajeva. Návštěvníci v ní najdou různá sportoviště, bazény, ale i supermarket nebo muslimskou modlitebnu.

Oslnivá mešita šejka Zajeda - megalomanská perla z ropných vln Perského zálivu

Komplex na 160 tisících metrech čtverečních financovali podnikatelé z Kuvajtu, jejichž investice ve výši 25 milionů eur (asi 680 milionů korun) by měla být první vlaštovkou předcházející řadě obdobných projektů. Developerské společnosti ze zemí Zálivu vidí ve válkou poničené balkánské zemi obrovský turistický potenciál a údaje Světové turistické organizace jim dávají za pravdu: na inauguraci resortu minulou sobotu zaznělo, že turistické odvětví v zemi ročně roste o dvacet procent.

Jen za prvních šest měsíců letošního roku navštívilo Bosnu o 26 procent turistů více než ve stejném období vloni.

Bratři ze zemí Zálivu

„Bosna má vodu, lesy, doly a energetický a především turistický potenciál. Naši bratři (ze zemí Zálivu) na to přišli,“ prohlásil Bakir Izetbegovič, muslimský člen politického vedení Bosny.

Válka zasela v Bosně militantní islám. Radikálové proudí z Balkánu na Blízký východ

Pouhý týden před otevřením zmíněné vesničky oznámila dubajská firma Buroj Property Development plány na obří investici ve výši 4,3 miliardy eur na stavbu luxusního turistického městečka v okrese Trnovo asi 20 kilometrů od Sarajeva. Manažer společnosti Ismail Ahmed upřesnil, že ve městečku vznikne přes dva tisíce bytových jednotek, hotely, nemocnice i největší nákupní centrum v zemi. Resort leží mezi pohořími Bjelašnica a Igman, která před více než třiceti lety hostila zimní olympijské hry.

Bosna - nový ráj pro bohaté arabské turisty.

Stavební práce se podle Ahmeda rozjedou v příštím roce v dubnu nebo květnu v závislosti na tom, jak rychle místní úřady udělí developerům všechna potřebná povolení. Dokončeny mají být asi za osm let. Plochu 1,3 milionu metrů čtverečních získali arabští investoři k pronájmu na 99 let.

„Cílem tohoto unikátního projektu je vytvořit z Bosny a Hercegoviny turistického lídra jihovýchodní Evropy a dát jeho bohaté přírodní zdroje k dispozici místním i mezinárodním klientům,“ citovala zmíněného manažera agentura Reuters.

Největší zahraniční investice v dějinách Bosny

Pro zemi s 3,8 miliony obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří muslimové, půjde o největší zahraniční investici vůbec. Kromě přilákání dalších návštěvníků z Blízkého východu slibují investoři ze Spojených arabských emirátů i významný přínos v boji proti nezaměstnanosti – resort by měl oblasti přinést i deset tisíc pracovních míst.

V médiích se ale už objevily obavy z přílišného šíření arabského vlivu v zemi. To ale manažer Ahmed odmítá s tím, že developerům jde jen o byznys a nehledí na národnost či náboženství. „Projekt je mezinárodní a otevřený všem. Naším cílem jsou turisté z arabského světa, ale také z Evropy, Afriky a dalších zemí,“ tvrdí.

Bosenské děti bojují o přežití. Ve válce, která skončila před dvaceti lety

Stejný názor má i starosta města Trnovo Ibro Berilo, který věří, že resort zvaný Buroj Ozone přinese práci a prospěch všem lidem z regionu, ať už jde o muslimy, nebo pravoslavné Srby. Místo, které si dubajští investoři vybrali, totiž leží na hranici dvou zdejších entit – Republiky srbské a muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny.

Trnovo si investoři vybrali i přesto, že mělo ještě před válkou v devadesátých letech pověst jednoho z nejméně rozvinutých míst v Jugoslávii. Starosta Berilo stanici Deutsche Welle prozradil, že Arabové strávili v Bosně hledáním vhodného místa celý měsíc. „Třicátý den přijeli do Trnova. Zastavili, rozhlédli se, nadechli se a řekli, že tady je džanna (muslimský ráj).“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.