Lidovky.cz

Křesťanský kněz vězněný Islámským státem: Mohli jsme konvertovat, sloužit nebo zemřít

Svět

  12:00
PRAHA - Půl roku byl vězněn bojovníky Islámského státu. Jeho únosci mu smrtí a naděje na útěk byla minimální. Křesťanskému knězi Jacku Muradovi se přesto podařilo utéct z džihádisty ovládaných území. Své zážitky vylíčil arabské BBC.

Otec Jack Murad foto: BBCLidovky.cz

Otec Murad byl bojovníky IS unesen 21. května 2015 z kláštera Mar Elian v syrské provincii Homs. V rozhovoru pro BBC Arabic vylíčil, jak probíhal jeho únos i podmínky, v nichž křesťané vězněni IS žijí.

„Byl to smutný den, plný bolesti. Přijelo pro nás několik mužů. Měli zakryté tváře. Vzali mě, ženu, která v klášteře pracovala a jednoho mladého chlapce. Spoutali nás a zakryli nám oči. Poté nás naložili do auta. Jeli jsme někam do hor,“ vylíčil otec Murad únos. Jack Murad byl převezen do centra samozvaného chalífátu Rakky, která byla ovšem jen mezizastávkou při cestě dál na východ. Kde se otec Murad poté nacházel, není přesně známo.

Disneyland perverze, popisuje odbornice situaci žen v Islámském státě

„Převezli nás znovu. Zase autem, ale tentokrát to byla opravdu dlouhá cesta. Myslel jsem si, že jsme jeli někam do Iráku. Odvezli nás do svého vězení. Bylo tam plno ozbrojenců IS různých národností, někteří dokonce ze západu. Nemučili nás, to ne, ale mluvili s námi urážlivě. Říkali nám bezvěrci.“

„Autem nás zavezli do tunelu. Vzali mě k velké železné bráně. Když ji otevřeli, uviděl jsem mnoho křesťanů z mého města, kteří byli zavření v jednom obrovském sále. Šokovalo mě to, ale oni byli rádi, že mě vidí. Mnozí z nich se se mnou chtěli přivítat. Nemysleli si, že bych mohl být ještě naživu,“ řekl BBC o svém uvěznění otec Murad.

Smrt, perzekuce nebo konvertovat

Nemilosrdná kulturní genocida. Připomeňte si památky, jež padly za oběť Islámskému státu

„Strávil jsem zde dvacet dní. Mnoho z nás propadlo pesimismu. Byli tam s námi dva nemocní lidé, kteří trpěli rakovinou. Jedna žena pracující v klášteře a asi desetiletý chlapec. Poté přijelo velké auto, ze kterého vystoupilo šest šejků. Vyvolali moje jméno, byl jsem vyděšený. Jeden z nich se mě zeptal na klášter Mar Elian. Řekl jsem mu o něm, nechtěl jsem, aby to místo poničili (klášter Mar Elian byl džihádisty pobořen 21. srpna - pozn. red.).“

„Ti muži přijeli, aby nám oznámili rozhodnutí chalífy Abú Bakra Bagdádího o křesťanech žijících na území IS. Prý má čtyři řešení. To první bylo vyvraždit všechny muže a ženy vzít do otroctví, druhou možností prý bylo zotročit všechny. Za třetí jsme měli přijmout islám a čtvrtou možností bylo přijmout pravidla IS včetně všech omezení. Pak se nás zeptal, jestli někdo nechceme konvertovat k islámu. Nikdo se neozval.“

„Měli pro nás připravený dvoustránkový dokument, ve kterém byla pravidla uvedena. Následujícího dne nás velká auta odvezla zpět do našeho města. Všem nám řekli , že není možné utéct z území ovládaných IS.“

Otec Murad utekl 10. října 2015. S ním utekli i další křesťané. Podle otce Murada ale v jeho městě stále zůstává asi 160 křesťanů. „Je to jejich svobodné rozhodnutí nebo si myslí, že útěk nezvládnou. Snažím se je povzbudit. Každý den se za ně modlím,“ uzavřel svůj rozhovor otec Murad.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.