Lidovky.cz

KLDR posílá své občany otročit za hranice. Kasíruje za ně miliardy dolarů

Blízký východ

  19:50
NEW YORK - Severní Korea poslala na práci do ciziny zřejmě až 50 tisíc svých občanů, kteří jsou často nuceni pracovat v nelidských podmínkách podobajících se otroctví. Před výborem Valného shromáždění OSN to ve čtvrtek řekl speciální zpravodaj OSN pro KLDR Marzuki Darusman.

Kim Čong-un měl poslat tisíce lidí otročit za hranice KLDR. foto: Reuters

Severní Korea za práci těchto lidí inkasuje údajně miliardy dolarů. Nejčastěji Severokorejci končí v Rusku a Číně.

KLDR čelí od roku 2006 mezinárodním sankcím, jež na ni byly uvaleny kvůli jejím zbrojním jaderným testům. Země trvale zápasí s nedostatkem deviz.

Darusman chce, aby státy, jež Severokorejce přijímají, umožnily OSN vyšetřit podmínky, v nichž lidé z KLDR pracují. Podle jeho informací pracují Severokorejci až 20 hodin denně, nemají dostatek jídla a dostávají minimum peněz.

Ptejte se Severokorejce: Co se stane, když zemřete? Vata do úst i stěhování hrobů

Většinou jsou zaměstnáni v důlním a textilním průmyslu a také ve stavebnictví. Podle Darusmana nejde jenom o Rusko a Čínu, ale i o státy v Africe, na Blízkém východě nebo v Evropě. Z evropských států se zmínil o Polsku.

Darusman se domnívá, že KLDR získává z práce svých občanů v cizině ročně mezi 1,2 až 2,3 miliardy dolarů (30 až 56 miliardy korun).

Tajemník severokorejského velvyslance při OSN Čche Mjong-nam označil Darusmanovu zprávu za „krajní projev politizace“. Jeho informace prý nijak nesouvisí s lidskými právy.

Rada bezpečnosti OSN zařadila téma lidských práv v KLDR do svého prosincového jednání. Reaguje tím na loňskou zprávu vyšetřovací komise, v níž se konstatuje, že násilnosti páchané v KLDR se dají přirovnat ke krutostem páchaných nacisty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.