Lidovky.cz

Ruské letadlo s 224 cestujícími se zřítilo. Islamisté hlásí, že ho sestřelili

Vladimír Putin

  9:13aktualizováno  22:48
KÁHIRA - VIDEO UVNITŘ Ruské civilní letadlo s 224 lidmi na palubě se zřítilo v centrální části Sinajského poloostrova krátce poté, co vzlétlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na jihu poloostrova a zamířilo do Ruska. Záchranáři již vyprostili z trosek mnoho těl, včetně všech 17 dětí na palubě. Pád nikdo nepřežil, sdělily podle agentur egyptské a ruské úřady.

Příbuzní cestujících z havarovaného letu foto: ČTK

Islámský stát dle AFP a Reuters na Twitteru tvrdí, že ruské letadlo, které se zřítilo na Sinaji, sestřelil. Těla některých pasažerů byla nalezena až 5 km od místa dopadu, existuje tedy možnost, že letoun byl silně poškozen během letu. ISIS také uveřejnil video, které má prý zachycovat sestřelení letounu. Ruský ministr dopravy Sokolov považuje toto prohlášení za nepravdivé.

Egyptští odborníci hovoří o technické závadě a ruští vyšetřovatelé prověřují letecké palivo, které stroj zřícený v Egyptě tankoval. Putin hovořil s egyptským prezidentem Sísím, který mu slíbil široký přístup k šetření.

Egyptská policie (ilustrační snímek).
Příbuzní a přátelé cestujících z havarovaného letadla

Jak naznačují první šetření na místě pádu ruského letadla na Sinajském poloostrově, pád způsobila technická závada. Záchranáři našli v troskách takzvanou černou skříňku s údaji o letu stroje. Manželka kopilota zříceného ruského letadla také podle ruské televize NTV uvedla, že její muž si před letem stěžoval na technický stav stroje.

Své specialisty do Egypta ale neposílá pouze Rusko. Paříž pošle dva letecké vyšetřovatele a šest technických poradců z Airbusu. Dva komisaře vyšle Německo, čtyři Rusko.

Letounem je Airbus A321, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia, známá též jako Metrojet. Stroj mířil do Petrohradu. Cestující kromě 17 dětí tvořilo 138 žen a 62 mužů. Mezi cestujícími byli tři Ukrajinci a 214 ruských občanů, upřesnila egyptská vláda.

Letadlo, pak neruská raketa a nakonec jiné místo odpalu Buku. Jak Moskva vysvětlovala MH17

Ruští vyšetřovatelé prohledali kanceláře aerolinek Kogalymavia a zabavili zde blíže neupřesněné dokumenty. Informovala o tom agentura Interfax. Ruská federální agentura Rostransnadzor, která funguje jako dozorový dopravní orgán, se chce nyní zaměřit na to, zda letecká společnost dodržovala všechna letová bezpečnostní pravidla.

V minulosti tomu totiž tak nebylo. Při rutinní kontrole loni v březnu kontroloři zjistili určité závady a nesrovnalosti. Aerolinky je ale podle Interfaxu ve stanoveném termínu napravily.

Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nic nenasvědčuje tomu, že letoun byl sestřelen. Podobné obavy vyvolává skutečnost, že na Sinaji působí islámští radikálové včetně skupin napojených na Islámský stát. Islamisté zde v posledních měsících zabili stovky egyptských vojáků či policistů a útočili i na další cíle. Žádné civilní letadlo zde ale nikdy nesestřelili.

Aerolinky se raději vyhnou Sinaji

Dvě největší evropské aerolinky Lufthansa a Air France-KLM z bezpečnostních důvodů nebudou létat přes Sinaj, dokud se nevysvětlí pád ruského letadla

  • České aeroliniie podle mluvčího Daniela Šabíka o podobném kroku neuvažují, do Egypta ani přes Sinajský poloostrov nelétají
  • Ani Travel Service v současné době lety nad Sinajem neoperuje, doplnila mluvčí letecké společnosti Vladimíra Dufková

IS ve svém prohlášení neuvedl, jakým způsobem letadlo zničil. V regionu jsou sice k dispozici střely země-vzduch odpalované z ručních přenosných zařízení. Jejich použití ale odborníci vylučují, neboť letadlo letělo ve výšce 9450 metrů, což je výrazně mimo dosah takto odpálených střel.

Kolmý pád

Společnost Kogalymavia uvedla, že není důvod vidět za pádem letounu nějakou lidskou chybu. Mluvčí společnosti sdělila, že pilot byl velmi zkušený a že letoun nedávno prošel celkovým servisem. Interfax s odvoláním na portál Flightradar24 napsal, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl z asi 9000 metrů na výšku 1500 metrů.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby do Egypty byly neprodleně vyslány týmy ruských záchranářů a vyšetřovatelů. Vyhlásil také na neděli den státního smutku. Ruské úřady podle něj rovněž musí poskytnout rodinám postižených maximální pomoc. Pomoc Egyptu nabídl Izrael.

Podle egyptských úřadů je postiženým letounem Airbus A321 s 224 cestujícími a členy posádky, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia, známá též jako Metrojet. Stroj mířil do Petrohradu. Cestující podle egyptské vlády tvořilo 214 ruských občanů a tři Ukrajinci.

„Letoun se po pádu rozlomil na dvě části. Jednu malou s ocasem stroje, která shořela, a jednu větší, která vrazila do skály. Vyprostili jsme nejméně sto těl a další jsou uvnitř,“ řekl Reuters jeden ze záchranářů. V zachovalejší části trupu podle něj zaslechli pátrací týmy sténání a hlasy a věří, že by mohly najít někoho živého.

„Podle předběžných informací letoun Airbus společnosti Kogalymavia, letící na trase Šarm aš Šajch-Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů,“ sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia.

Agentura TASS s odvoláním na káhirské mezinárodní letiště uvedla, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila technické problémy. Stroj zmizel z radarů po 23 minutách od startu. Letoun byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů.

Interfax s odvoláním na odborný portál Flightradar24 uvedl, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl na výšku 1500 metrů.

Káhira ihned vytvořila krizový štáb, který se neštěstím zabývá. Na místo dopadu, jehož nalezení ztěžovalo špatné počasí v oblasti, úřady vyslaly početné záchranné týmy včetně 45 sanitních vozů. Na místo neštěstí míří i egyptský premiér Šaríf Ismáíl s několika ministry.

Vlastní vyšetřování podle egyptského premiéra ještě nezačalo. Na místo bude vyslán technický tým, přičemž veškeré práce budou koordinovány s ruskými úřady. Už v lednu 2004 se nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch zřítilo charterové letadlo Boeing 737 egyptské soukromé letecké společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.

Nejhorší letecké tragédie od roku 2000

302 obětí: 19. února 2003 - U města Šahdád na jihovýchodě Íránu se zřítilo íránské vojenské letadlo Iljušin Il-76, které převáželo členy Revolučních gard. Nikdo z 302 osob nehodu nepřežil.

298 obětí: 17. července 2014 - U města Torez na východě Ukrajiny se zřítil malajsijský Boeing 777 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Podle ukrajinských úřadů i nizozemského vyšetřování bylo letadlo sestřeleno protiletadlovou raketou, z odpovědnosti se navzájem obviňují separatisté a ukrajinské vládní síly.

265 obětí: 12. listopadu 2001 - Airbus A300 společnosti American Airlines s 260 lidmi na palubě letící z Kennedyho letiště v New Yorku do Santo Dominga v Dominikánské republice se krátce po startu zřítil v newyorské rezidenční čtvrti Rockaway Beach. Havárii nikdo nepřežil, na zemi zahynulo dalších pět osob.

239 obětí: 8. března 2014 - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Zřejmě se zřítilo v Jihočínském moři, první trosky ale moře vyplavilo teprve letos v létě na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru.

228 obětí: 1. června 2009 - Letoun Airbus A330 společnosti Air France letící z Ria de Janeiro do Paříže se zřítil do Atlantiku. Zahynulo všech 228 lidí na palubě.

225 obětí: 25. května 2002 - Boeing 747 tchajwanské společnosti China Airlines s 225 osobami na palubě se zřítil do moře u ostrovů Pcheng-chu (Peskadorské ostrovy). Stroj, který letěl z Tchaj-peje do Hongkongu, zmizel z radarů 20 minut po startu. Nikdo nepřežil.

224 obětí: 31. října 2015 - Ruský letoun s více než 220 lidmi na palubě se zřítil v centrální části Sinajského poloostrova poté, co vzlétl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře a mířil do Ruska. Letoun Airbus A320 vezl převážně ruské turisty a mířil do Petrohradu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.