Lidovky.cz

Zkáza ruského letadla: satelitní snímky přiživily spekulace o výbuchu

Svět

  8:49aktualizováno  18:29
Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla.

Experti ruského ministerstva pro mimořádné situace u trosek zříceného stroje. foto: ČTK

Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.

Vyšetřovatelé očekávají, že odpovědi na to, co se stalo těsně před zkázou letadla, jim poskytnou data z letových záznamníků, tedy takzvaných černých skříněk. S dekódováním záznamů se podle egyptských médií začalo v úterý.

IDENTIFIKACE OBĚTÍ

Ruské úřady identifikovaly prvních devět těl sobotní havárie. Analýzy DNA, které se budou dělat v Moskvě, potrvají měsíce.

Podle moskevského rozhlasu z nich vyplývá, že poslední čtyři minuty letu vedla posádka běžný rozhovor i normální komunikaci s dispečery letiště v Šarm aš-Šajchu. Žádné informace o případných nesrovnalostech v záznamu údajně nejsou. Experti z toho vyvozují, že k tragédii došlo náhle, údajně vlivem poškození pravé části vnitřní paluby letadla, uvedl rozhlas.

„Nebyla zaznamenána žádná komunikace, v níž by posádka letadla o cokoli požádala,“ potvrdil agentuře Reuters tyto informace mluvčí egyptského ministerstva civilního letectví Muhammad Rahmí. Dodal, že černé skříňky jsou v dobrém stavu a měly by přispět k vyřešení příčin havárie.

Experti ruského ministerstva pro mimořádné situace sbírají ze sinajské pouště...
Ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Puchkov (vlevo) u trosek zříceného...

„Byly poslány na odbornou analýzu,“ řekl o nalezených předmětech zdroj agentury TASS. Agentura dále poznamenala, že oficiálně nález nebyl potvrzen.

Totéž se týká údajného záznamu z amerického satelitu, kterému se nyní podle CBS News věnují experti - snaží se určit, co bylo důvodem výrazné tepelné stopy. Stanice neupřesnila, z jakých zdrojů se informaci dozvěděla, uvedla jen, že ji získal dopisovatel televize věnující se otázkám národní bezpečnosti.

„V této chvíli to nemůžeme potvrdit a ani vyvrátit,“ uvedl k údajné existenci infračerveného záznamu nad Sinajem Mezistátní letecký výbor, který v postsovětských zemích vyšetřuje letecké nehody.

TRAGÉDIE RUSKÉHO LETU:

Američané již nabídli Rusům pomoc s vyšetřováním. V pondělí ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper novinářům řekl, že zatím nejsou přímé důkazy o tom, že letadlo zničili teroristé, jak se spekuluje. Moskva tvrdí, že prozatím je příliš brzy hovořit o příčinách katastrofy, nejdříve je třeba shromáždit dostatek faktů.

Podle britských expertů je to skutečně nepravděpodobné, protože Islámský stát má sotva k dispozici zbraň schopnou zasáhnout vysoko letící cíle. Armádní analytik Paul Beaver soudí, že neštěstí způsobila bomba umístěná v letadle. Sinajskou poušť podle něj zpravodajské služby bedlivě sledují a přítomnost odpalovacího zařízení pro velkou raketu země-vzduch by nejspíš zaznamenali.

Puma nebo sabotáž?

Francouzský letecký odborník Robert Galan se podle agentury AP domnívá, že příčinou katastrofy mohl být pumový útok nebo sabotáž. „Bomba mohla být (do letadla) vložena a nastavena tak, aby explodovala po startu. Nebo mohl být stroj vystaven technické sabotáži. To jsou dvě nejpravděpodobnější hypotézy,“ řekl Galan. Sabotáž přitom vyžaduje dobrou znalost vnitřních systémů letadla, zatímco umístění bomby je jednodušší, dodal.

Zkoumání takzvaných černých skříněk tyto spekulace nepotvrdí ani nevyvrátí. Zařízení totiž zaznamenává data a hlasovou komunikaci pilotů. Vyšetřovatelé ale mohou zjistit, zda v letadle explodovala nálož, protože na úlomcích trosek by nalezli stopy výbušniny, uvádí AP.

Irský letecký úřad oznámil, že osudný letoun byl registrován v Irsku a jeho bezpečnostní dokumentace byla loni v pořádku. K ruským a egyptským vyšetřovatelům se v dohledné době připojí experti z Francie a Německa, kteří reprezentují výrobce letadla, a rovněž z Irska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.