Lidovky.cz

Další tragédie v Egejském moři. Ve vlnách zemřeli migranti včetně sedmi dětí

Afghánistán

  10:56aktualizováno  16:18
ANKARA - Nejméně 18 uprchlíků přišlo ve středu o život při pokusu o přeplutí moře z Turecka na řecké ostrovy. Podle agentury AFP jde o bilanci za dvě neštěstí.

Žena podléhá citovému pohnutí bezprostředně po vylodění na severním pobřeží ostrova Lesbos. foto: ČTK

Sedm dětí je mezi 14 migranty, kteří se utopili v Egejském moři, když se brzy ráno potopil jejich člun plující z Turecka na řecký ostrov Lesbos. Turecké pobřežní stráži se podle agentury Dogan podařilo zachránit 27 dalších lidí ze ztroskotaného plavidla.

PROCHÁZKOVÁ píše z cesty: Afghánci jsou nejvyhublejší. A nemají na čluny

Vzdálenost z tureckého pobřeží na Lesbos není velká, ale dřevěná loď vyplula v noci za špatného počasí. Plavidlo se v bouři převrátilo a kleslo ke dnu. Turecká pobřežní stráž za asistence vrtulníků a potápěčů pokračuje v pátrání po dalších možných obětech či přeživších.

Další čtyři osoby utonuly při potopení jejich člunu u řeckého ostrova Chios. Dalších 22 lidí pobřežní stráže zachránily. Dva běženci se nadále pohřešují.

Zprávy neuvádějí státní příslušnost obětí obou neštěstí. V Turecku je ale podle oficiálních údajů 2,2 milionu Syřanů, kteří utekli z vlasti před válkou. Právě Syřané, ale také běženci z Afghánistánu, Iráku i z Afriky se snaží dostat z Turecka přes řecké ostrovy do západní Evropy. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tak letos do Řecka připlulo více než 580 000 lidí. Jen v říjnu jich bylo na 190 000.

Organizace Amnesty International uvedla, že od ledna do října se v Egejském moři utopilo nebo ztratilo nejméně 454 lidí.

Žena podléhá citovému pohnutí bezprostředně po vylodění na severním pobřeží...
Tito migranti nebezpečnou cestu přes Středozemní moře přežili. Stovky jiných za...

Slovinsko buduje zátarasy

Slovinsko ve středu začalo budovat zábrany na hranicích s Chorvatskem, které mají pomoci zvládat proud migrantů přicházejících do země. Agentura Reuters napsala, že k pohraniční vesnici Veliki Obrez ráno přijela nákladní auta naložená drátěným plotem. Na místě je prý také velký počet policistů a vojáků, z nichž někteří střeží stavební zařízení. Bariéra má být vysoká 1,8 metru. Agentura STA uvedla, že stavba plotu by ve středu měla začít u obcí Brežice a Zavrč.

Premiér Miro Cerar v úterý neupřesnil, kdy budování bariér začne. „V nadcházejících dnech zahájíme vztyčování dočasných technických překážek na hranicích, abychom usměrnili tok migrantů,“ sdělil na tiskové konferenci. „Nezavíráme hranice. Chceme zajistit kontrolovaný a bezpečný proud migrantů a zabránit humanitární katastrofě,“ dodal na vysvětlenou.

Řekl také, že jeho země by neměla zdroje na to, aby přes zimu poskytla útočiště velkému počtu migrantů, pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice se Slovinskem.

Slovinští vojáci začínají s výstavbou zábran na hranici s Chorvatskem.
Slovinští vojáci začínají s výstavbou zábran na hranici s Chorvatskem.

Slovinští vojáci začínají s výstavbou zábran na hranici s Chorvatskem.

Od poloviny října, kdy Maďarsko uzavřelo hranice s Chorvatskem a odklonilo tím trasu migrantů mířících do západní Evropy přes Slovinsko, prošlo touto malou bývalou jugoslávskou republikou kolem 180 000 běženců. Úřady očekávají, že v několika příštích dnech jich dorazí dalších asi 30 000.

Pomoci se zvládáním migrační krize už do Slovinska přijelo zhruba 175 policistů z ostatních členských států Evropské unie. V příštích dvou týdnech by mělo dorazit sto dalších. V pondělí odjelo do Slovinska i 20 českých policistů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.