Lidovky.cz

Předstírala jsem, že jsem mrtvá, hodinu jsem ležela v kaluži krve, líčí dívka z klubu Bataclan

Svět

  20:17
PAŘÍŽ/PRAHA - UVNITŘ VIDEO Předstírala, že je mrtvá, aby mohla žít. Dvaadvacetiletá dívka Isobel Bowderyová zažila v pátek v noci nejhorší chvíle svého života. Více než hodinu ležela v kaluži krve cizích lidí, kteří se se stali obětmi teroristického útoku v Paříži. Její příběh, společně s fotografií zakrvácené blůzky, hojně koluje po sociálních sítích.

Isobel Bowdery přežila teroristický útok v Paříži. Ležela hodinu na zemi v kaluži krve, aby si ji útočníci nevšimli. foto: Facebook/ Isobel Bowdery

„Nikdy si nepřipustíš, že by se to mohlo stát tobě. Byl to jen páteční večer na rockovém koncertě. Atmosféra byla tak příjemná, všichni tančili a usmívali se. A pak, když muž prošel vchodem a začal střílet, jsme si naivně mysleli, že je to součást představení,“ napsala na úvod svého facebookového příspěvku teprve dvaadvacetiletá dívka, která přežila masakr v Paříží.

Děsivý plán nevyšel. Sebevražední teroristé chtěli na fotbale zabít tisíce lidí

V hudebním klubu Bataclan, kde musela hodinu ležet na zem a předstírat, že je mrtvá, vedle ní přišly o život desítky lidí. Přesně 89 obětí si vyžádal teroristický útok na koncertě skupiny Eagles of Death Metal.

Právě tam začal v pátek pozdě večer nejhorší teroristický útok v moderních dějinách Francie. V příspěvku, který se hojně sdílí napříč zeměmi po celém světe, Isobel Bowderyová popisuje, jak se cítila během toho, co útočníci „kroužili jako supi“ nad nevinnými lidmi. Po zveřejnění příběhu začaly na Facebooku vznikat nejrůznější skupiny, v nichž lidé mladé dívce vyjadřují podporu.

Ztracená budoucnost

„Nebyl to pouze teroristický útok, byl to masakr. Spousta lidí byla zabita přímo přede mnou. Bazény krve zaplavily podlahu. Pláč dospělých mužů nad těly jejich mrtvých přítelkyň probodával ten hudební klub. Ztracená budoucnost, zlomené rodiny v jedné chvíli,“ napsala stále ještě v šoku z toho, co se stalo.

Sama musela hodně riskovat, aby přežila útok Islámského státu, jehož útočištěm nebyl jen hudební klub, ve kterém právě hrála skupina Eagles of Death Metal. „Šokovaná a samotná jsem předstírala mrtvou více než hodinu, ležela jsem mezi lidmi, kteří viděli své milované, jak se nejsou schopni pohybu. Zadržovala jsem dech a snažila se nehýbat, nebrečet - nedat těm mužům najevo strach, po kterém prahli,“ líčila nepředstavitelná muka.

„Měla jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem přežila. Ale mnozí ho neměli. Byli to lidé, kteří tam byli ze stejného důvodu jako já - chtěli si jen užít páteční večer. Svět je krutý. Obrazy těch mužů, kteří nad námi kroužili jak supi, se mi budou zjevovat až do konce mého života,“ svěřila se na internetu. „Nevěřila jsem, že je to realita. Pořád jsem čekala, že někdo přijde a řekne, že je to jen noční můra,“ pokračovala Isobel.

Sama si uvědomuje, že měla obrovské štěstí, které desítkám ostatním fanouškům rockové kapely chybělo. Ve svém příspěvku všechny oběti, s nimiž přišla do kontaktu, Isobel připomíná a lituje toho, že neměli šanci jako ona probudit do dalšího dne. Hold vzdala například muži, který riskoval vlastní život, když jí zakrýval hlavu, zatímco ona naříkala. Hezká slova věnovala i dvojici, díky jejímž posledním slovům „plných lásky“ prý nepřestávala věřit, že existuje dobro.

Ve svém dlouhém příspěvku kvitovala také práci policie, která zachránila životy stovkám lidí. Neopomněla zmínit ani cizince na ulici, kteří ji odchytli a uklidňovali, když byla vystrašená. Dlouhé desítky minut totiž myslela, že její přítel už není naživu. Poděkovala také muži, který ji nabídl přístřeší a došel jí koupit nové oblečení, aby na sobě nemusela mít zakrvácený top (viz foto).

Isobel Bowdery přežila teroristický útok v Paříži. Na snímku je její zakrvácená blůzka.

Ve svém facebookovém příspěvku, který mohutně koluje po sociální síti, se Isobel zároveň i omlouvá za to, že jiní neměli takové štěstí jako ona. „Nic nezahojí bolest,“ dodala. Pozůstalým pak vzkázala, že jejich blízci určitě nemysleli ve svých posledních myšlenkách na „zvířata, která to vše způsobila“, ale na ty, které měli rádi.

Čekala na kulku

Sama prý dělala totéž. „Když jsem ležela v krvi cizích lidé a čekala na kulku, která ukončí můj život, vybavovala jsem si tváře všech lidí, které mám ráda a šeptala: ‚Mám vás ráda’. Pořád dokola. Chtěla jsem, aby i přesto, co se stalo, stále věřili tomu dobrému, co v lidech je. To proto, aby tihle muži nevyhráli,“ napsala na závěr.

Lidé přinášejí květiny a svíčky na památku obětí pátečního útoku.
Lidé přinášejí květiny na památku obětí pátečního útoku.

Nejvíce mrtvých si vyžádaly útoky právě v pařížském divadle Bataclan. Po střelbě a explozích tam přišlo o život 89 lidí. Podle listu The Guardian patří k francouzským obětem z klubu šestadvacetiletý právník Valentin Ribet, Djamila Houdová (41) nebo manažer u společnosti Universal Music Thomas Ayad (32). Na místě zemřel také osmatřicetiletý hudební fanoušek Mathieu Hoche, pracující jako technik pro televizní stanici France 24, či Guillaume Decherf (43), kritik kulturního magazínu Les Inrocks, který psal o posledním albu kapely.

Obětí se stala i americko-mexická studentka Nohemi Gonzalesová, která byla v Paříži na výměnném pobytu z Kalifornské státní univerzity. K mrtvým z Chile patří Patricia San Martinová (55), která v klubu zemřela i se svou dcerou Elsou, která byla francouzskou občankou. Další chilskou obětí je hudebník Luis Valle, dlouhodobě žijící v Paříži.

O život přišel vedle desítek dalších i pětatřicetiletý Brit Nick Alexander. Server Lidovky.cz popsal otřesný zážitek, který předcházel jeho smrti. „Snažila jsem se mu dát dýchání z úst do úst. Pak už ale nemohl vůbec dýchat. Držela jsem ho v náručí,“ popsala jistě nejdramatičtější chvíli v jejím životě do nohou střelená Američanka, která se Nicka snažila zachránit. Marně. (více čtěte ZDE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.