Lidovky.cz

Ropa, obchodování s lidmi, výkupné. Islámský stát disponuje miliardami

Svět

  6:00
PAŘÍŽ - Se jměním ve výši 2260 miliard dolarů, tedy asi 57 268 miliard korun, jde o nejbohatší teroristickou organizaci na světě. Peníze, které využívá na financování svých teroristických akcí a vyplácení mezd svých bojovníků, se přitom nevzaly odnikud. Islámský stát peníze získává prodejem ropy, památek, ale i výběrem daní.

Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). foto: AP

Rozpočet teroritické organizace jen na tento rok čítá 2,5 miliardy euro. Alespoň tak to uvádí říjnová studie Jeana-Charlese Brisarda, odborníka na financování terorismu a zároveň předsedy Centra pro analýzu terorismu (studii si můžete přečíst ZDE).

Islamisté používají k financování útoků bitcoiny. Zbraně mohli koupit i online

Teroristická organizace, která ovládá území mezi Sýrií a Irákem, jež odpovídá polovině území Francie, tyto peníze využívá jak na teroristické aktivity a vyzbrojování, tak třeba i na stravování či natáčení videí. Z těchto peněz Islámský stát vyplácí i mzdu bojovníkům. Je jich asi 30 tisíc a většina z nich má nárok na 300 dolarů měsíčně.

Odkud se však tak závratné sumy berou?

Podle deníku Le Figaro velkou část tvoří příjmy z ropy a dalších nerostných surovin jako jsou fosfáty a plyn. Ropa přitom z výčtu těchto surovin tvoří až 24 % příjmů. Očekává se, že jen za tento rok přiteče do poklady IS 600 milionů dolarů za její prodej.

Islámský stát totiž ovládá tři ropné rafinérie a 20 ropných polí. Ropu využívá pro své vlastní účely, zbytek pravděpodobně prodává na černém trhu. Podle studie existuje také podezření, že dodává ropu syrskému režimu.

Území ovládané Islámským státem je ale bohaté i na pšenici a ječmen. Tyto produkty obohacují kasu teroristické organizace asi o 200 milionů eur ročně.

Příjem z kriminality

Příjmy ze surovin tvoří asi 60 % všech financí, které k Islámskému státu proudí. Dalších 40 % jsou peníze získané kriminální činností. Tedy prodejem památek a uměleckých děl, výkupným, praním špinavých peněz.

Na výkupném si IS ročně přilepší o 100 milionů dolarů. Další část příjmů tvoří také obchodování s lidmi. Le Figaro odhaduje, že teroristé prodávají děti za asi 138 euro. Mladé ženy pod 20 let stojí 104 euro. S věkem se jejich cena snižuje, žena po čtyřicítce je prodávána za 35 euro.

Islámský stát část svých peněz získal také prostou krádeží - v roce 2014 ovládl Centrální iráckou banku a ukradl z ní 425 milionů dolarů v hotovosti.

Vybírání daní

Jeden zdroj peněz se ale zdá i vcelku obyčený - Islámský stát totiž vybírá daně. Na těch si podle studie vydělá měsíčně kolem 30 milionů dolarů. Tyto daně se vztahují na zboží, telekomunikační společnosti, výběry z bankomatu. Pět procent z mezd připadá na sociální péči. V severním Iráku islamisti vybírají 200 dolarů silniční daně, kamiony pak musí při vstupu do Iráku ze Sýrie a Jordánska zaplatit jednorázový poplatek 800 dolarů. Zvláštní je také daň z plenění archeologických památek. Lidé jiného než muslimského vyznání pak musí platit ještě tzv. „ochrannou“ daň.

Dle autora studie je ovšem velice pravděpodobný scénář, že i mezinárodní firmy budou v budoucnu platit teroristům velké množství peněz výměnou za ochranu. To se děje například již v Kolumbii, upozorňuje studie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.