Lidovky.cz

Balkán má nyní větší problém s běženci než řecký Lesbos, varují dobrovolníci

Svět

  16:14
ATÉNY/PRAHA - Dobrovolníci, kteří na Balkáně a na řeckých ostrovech pomáhají zvládnout migrační krizi, se potýkají s nedostatkem peněz a malou podporou Evropské unie. Upozorňují také, že balkánskou trasu, kudy běženci proudí do Evropy, komplikuje zima a špatné zázemí pro uprchlíky. Problémy s financováním mají ale stále některé záchranářské týmy na řeckém ostrově Lesbos, kde se soustřeďují na vyprošťování lidí z moře. Přesto je nyní na Lesbu situace stabilizovanější než na Balkáně, shodují se dobrovolníci, kteří v obou oblastech působí.

Čeští dobrovolníci na srbsko-chorvatské hranici u přechodu Berkasovo-Bapska. foto: ČTK

„Před tím, než jsme přijeli na Lesbos, jsme byli v Preševu na srbsko-makedonské hranici, kde lidi v hodně chladných teplotách spí třeba venku. Čekají tam x hodin, než se dostanou k registraci, protože tam nefunguje nonstop jako tady (na Lesbu). Ti lidé stojí v nekonečných frontách a není tam vůbec povoleno, aby si vařili. Všechny (dobrovolnické) kuchyně policie vždycky vyhodí,“ řekla ČTK ve městě Mytiléna na Lesbu Češka Veronika Dombrovská, která pracuje v německém dobrovolnickém týmu.

Sobotka: Strach z terorismu se nesmí obrátit proti uprchlíkům

Na Lesbu funguje řada dobrovolnických organizací na profesionální úrovni a také řecké úřady s nimi více komunikují než třeba v Srbsku, tvrdí. Uprchlíci zde mají podle ní větší svobodu pohybu a mohou běžně nakupovat daleko více než na pevnině. „Situace na Lesbu a v Srbsku se nedá srovnat a podpora Evropské unie je minimální,“ poznamenala Češka Monika Pokorná.

Ostrov čelil náporu běženců v létě, kdy jen v Mytiléně, v níž žije zhruba 30.000 obyvatel, pobývalo několik týdnů o 10.000c víc běženců. V současnosti jich na ostrov denně nelegálně připluje kolem 2500. Policie se zde nyní zabývá kauzou padělání registračních dokumentů, které uprchlíci dostávají pro odjezd na pevninu. Zatčena byla dvanáctičlenná skupina padělatelů, která tisíce běženců oslovovala hned po připlutí.

Uprchlíci čelí blížící se evropské zimě.
Žena podléhá citovému pohnutí bezprostředně po vylodění na severním pobřeží...

Dobrovolník Claudio z Mnichova tvrdí, že pro práci místních týmů a záchranu lidí není na Lesbu stále dostatečný prostor. Velkou část práce odvádějí nicméně podle něj Řekové v místních uprchlických táborech. Dobrovolní záchranáři se soustřeďují především na práci na moři, kde spolupracují s pobřežní stráží, a na břehu při vytahování lidí ze člunů. Situace uprchlíků se bude postupně zhoršovat kvůli špatnému počasí, dodal.

Česká pomoc

Na ostrově začali před týdnem působit i dobrovolníci z takzvaného Czech teamu, kteří dlouhodobě spravovali základnu na srbsko-chorvatské hranici. Prosadit se mezi zahraničními týmy na Lesbu ale nebylo jednoduché. V současnosti působí v uprchlickém táboře Moria, ve skladu, kde připravují oblečení a další materiál pro uprchlíky, a také na moři. Pobřeží je poseto stovkami záchranných vest, které tam běženci po připlutí nechali. Zejména na nepřístupných místech je tato práce podle vedoucího týmu Michala Rotha důležitá proto, aby sem další čluny nemířily a neztroskotaly.

Další čeští dobrovolníci jsou stále v severním Srbsku u hraničního přechodu Šid ve vesnici Adaševci. Tam byl v neděli již sníh. Upozorňují na to, že stále nejsou připraveny kapacity pro toto počasí, vyhovující podmínky jsou prý pro maximálně jen desetinu očekávaných uprchlíků. Pokud by se hranice států EU skutečně uzavřely, nebo se průchod uprchlíků z jiného důvodu zpomalil, zůstaly by na místě tisíce lidí - tentokrát ale ve sněhu, varoval koordinátor týmu Jan Skalík.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.