Lidovky.cz

Klimatická konference ochromila část Paříže. Začala minutou ticha za oběti útoků

Vladimír Putin

  11:07aktualizováno  16:11
PAŘÍŽ - V Paříži v pondělí začala mezinárodní klimatická konference, která má přinést globální dohodu o snižování emisí skleníkových plynů, jež by mělo planetu uchránit před ničivými důsledky globálního oteplování. Do francouzské metropole se sjelo na 150 hlav států a vlád včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.

Francouzský prezident Francois Hollande přivítal svého amerického protějška Baracka Obamu poté, co dorazil do Francie na klimatickou konferenci OSN. foto: APČTK

Ve svých úvodních projevech státníci často opakovali, že změny klimatu představují jednu z největších výzev, kterým lidstvo čelí. Přesto ale není jisté, zda se podaří najít shodu a čekají se velmi tvrdá jednání.

PODÍVEJTE SE: Lidé proti klimatickým změnám. Demonstrovalo se po celém světě

Konference začala minutou ticha za oběti nedávných útoků v Paříži, Bejrútu, Bamaku, Tunisu a Bagdádu. Francouzský prezident François Hollande pak hned v úvodním projevu zdůraznil, že boj proti terorismu a proti globálnímu oteplování jsou těsně spojeny.

„Na této klimatické konferenci je v sázce mír... Boj proti terorismu a boj proti klimatickým změnám jsou dvě největší globální výzvy, kterým musíme čelit,“ řekl Hollande, podle nějž nejde nyní o nic menšího než o budoucnost celé planety. „V několika dnech budeme rozhodovat o celých následujících staletích,“ zdůraznil a dodal, že lidé si s pařížskou konferencí spojují naději, kterou státníci nemají právo zklamat.

Ki-mun: Paříž musí znamenat rozhodný bod obratu

„Abychom vyřešili klimatickou krizi, nebudou už stačit dobrá předsevzetí a zbožná přání. Jsme blízko bodu zlomu. Paříž musí být začátkem dalekosáhlé změny. Nemůžeme již považovat přírodu za nevyčerpatelný zdroj,“ prohlásil dále francouzský prezident.

„Žádná věc, žádná víra nemůže ospravedlnit násilí, které jsme viděli v minulých dnech a týdnech,“ řekl v dalším projevu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Paříž musí znamenat rozhodný bod obratu. Musíme se posunout vpřed mnohem rychleji, mnohem dál, pokud chceme udržet globální růst teplot pod dvěma stupni Celsia,“ připomněl šéf OSN cíl, který si země stanovily. Dohoda podle něj musí být trvalá a musí vyvažovat odpovědnost rozvinutých a rozvojových zemí.

Britský premiér David Cameron spolu s francouzským prezidentem Francoisem...
Členové skupiny Strážných andělů klimatu u vstupu na konferenci OSN.

„Jsme první generace, která vážně pociťuje důsledky změn klimatu, a poslední, která ještě může běh událostí citelně ovlivnit,“ upozornil ve svém projevu americký prezident Barack Obama.

Mimo jiné vykreslil před posluchači vizi budoucnosti v případě, že by se lídři k žádným zásadním činům neodhodlali. Podle něj by to znamenalo, že některé země by skončily pod hladinou oceánu, jiné by trpěly katastrofálními povodněmi, suchy a neúrodou.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové by dohoda o snižování emisí skleníkových plynů měla obsahovat mechanismus, jak kontrolovat závazky jednotlivých zemí, a měla by být komplexní, ambiciózní, spravedlivá a závazná. Chudším zemím je prý potřeba pomoci, aby plnění cílů nepoškozovalo jejich ekonomický růst.

Čína chce spravedlivé rozdělení závazků

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu vyzval, aby ujednání o boji s klimatickými změnami bylo závazné, a ujistil, že Rusko své sliby ohledně snižování emisí plní.

Čínský prezident Si Ťin-pching zase zdůraznil, že jednotlivé země musejí dostat možnost, aby si v boji s klimatickými změnami zvolily svou vlastní cestu a že je třeba, aby závazky byly rozděleny spravedlivě.

Policie v Paříži zadržela po demonstracích kvůli klimatickým změnám na 200 lidí

Jednotliví monarchové, prezidenti či premiéři budou během celého dne ve svých projevech představovat vize a závazky svých zemí ohledně boje proti klimatickým změnám, případně zdůrazní jejich dosavadní úspěchy na tomto poli.

Premiér Sobotka by měl přijít na řadu kolem 17:00 SEČ, program ale nabral lehké zpoždění a není tedy jisté, zda se harmonogram dodrží.

To, zda se v Paříži podaří najít pro všechny účastníky akceptovatelnou dohodu, která nahradí Kjótský protokol, zatím není ani zdaleka jisté. Podle premiéra Sobotky bude summit pravděpodobně „dramatický do poslední chvíle“, protože detaily se budou upřesňovat až během pařížských jednání, která potrvají do 11. prosince.

Většina silnic je uzavřena, lidé můžou pracovat z domu

Paříž je v důsledku konference OSN o klimatických změnách částečně ochromena. Několik hlavních dopravních tepen bylo zcela uzavřeno a doprava je komplikovaná především na severovýchodě metropole, odkud vede hlavní cesta k Le Bourget.

Úřady uzavřely pro veřejnost pařížský okružní bulvár Périphérique, který je zpravidla od každého rána přeplněný auty. Pro kolony oficiálních vozidel byla vyhrazena i dálnice A1 spojující hlavní město s Le Bourget a s mezinárodním letištěm Roissy Charles-de-Gaulle.

V metropoli i v jejím okolí byla zakázána veškerá nákladní automobilová doprava s výjimkou kamionů s mraženým zbožím. Pařížská policie zatím nezaznamenala zácpy na silnicích. Lidé nejspíš uposlechli výzvy úřadů, aby nepoužívali soukromá auta a raději ani městskou hromadnou dopravu. Některé podniky daly zaměstnancům volno, jiné firmy jim umožnily pracovat doma, uvedla agentura AFP.

Obama se v Paříži sešel s Putinem, diskutovali o Sýrii a Ukrajině

  • Syrská krize a situace na východě Ukrajiny byla v pondělí v Paříži hlavním tématem schůzky prezidentů USA a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina.
  • Podle Kremlu oba státníci jednali víc než půl hodiny na okraj klimatické konference OSN.
  • Americký prezident podle zprávy Bílého domu zdůraznil potřebu diplomatického řešení ukrajinského konfliktu, v němž proti sobě stojí ukrajinská armáda a donbaští separatisté. Zdůraznil, že americké sankce zavedené loni proti Moskvě po ruské anexi Krymu mohou být zrušeny, pokud se Rusko zasadí za dodržování minských mírových dohod.
  • Podle Kremlu šéf Bílého domu vyjádřil lítost nad incidentem z minulého týdne, při němž turecká armáda sestřelila ruský bombardér na syrsko-turecké hranici.
  • Obě strany se podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova vyslovily pro politické řešení syrské krize.
  • Schůzka Obamy s Putinem nebyla oficiálně naplánovaná, ale obě strany připouštěly, že státníci se v Paříži sejdou. Podle Peskova bylo jednání "obsažné".
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.