Lidovky.cz

Američan se muslimského taxikáře ptal na Islámský stát. Pak ho střelil do zad

USA

  6:00
S muslimským taxikářem, který ho v noci vezl domů, zapředl hovor o zločinech Islámského státu a proroku Mohamedovi, načež vyděšeného řidiče střelil do zad. Zatímco policie v americkém Pittsburghu šetří, zda se taxikář stal obětí zločinu z nenávisti, tamní muslimská komunita se po listopadovém běsnění islamistických teroristů bojí šikany.

Předseda Islámského centra Pittsburghu u lůžka postřeleného taxikáře. foto: Pittsburgh Post-Gazette / TwitterReprofoto

Minulý čtvrtek krátce po půlnoci projížděl osmatřicetiletý taxikář marockého původu ulicemi pensylvánského Pittsburghu. Noc před svátečním Dnem díkůvzdání trávil místo v pohodlné posteli za volantem, ale nevadilo mu to: střádal peníze, aby s manželkou mohli založit rodinu.

Kolem jedné ráno zastavil před podnikem Rivers Casino a nabral zákazníka, který požádal o odvoz do svého domu ve čtvrti Hazelwood. Během jízdy si muž řidiče změřil pohledem, načež se začal vyptávat na jeho původ.

‚Vypadáš jako Pákistánec‘

„Zapředl se mnou hovor a začal mi pokládat otázky jako ‚Vypadáš jako Pákistánec. Jsi z Pákistánu?‘ A já řekl: ‚Ne, pocházím z Maroka. Ale jsem Američan,‘“ vzpomínal postřelený taxikář o dva dny později v nemocnici, kde s ním hovořil reportér listu Pittsburgh Post-Gazette.

ROZHOVOR SE ČTENÁŘI:

„Pak začal mluvit o tom, jak ISIS (Islámský stát) vraždí lidi. ‚Já jsem proti ISIS,‘ namítl jsem. ‚Nemám je rád.‘ Dokonce jsem mu řekl, že zabíjejí nevinné. To už jsem si všiml, že změnil tón. Začal si utahovat z Mohameda, mého proroka, a dělit se se mnou o svůj osobní život. Zmínil, že má dvě děti a že byl nějaký čas ve vězení.

Takhle to pokračovalo, dokud jsme nedojeli do cíle. Řekl mi, ať chvilku počkám, že si jen skočí domů pro peněženku. Po nějakých pěti minutách jsem uviděl, jak vychází z domu s puškou v ruce a blíží se ke mně. Došlo mi, že mi chce ublížit, takže jsem neváhal a okamžitě nastartoval,“ popsal taxikář.

Ozbrojený muž skutečně začal střílet, a přestože se auto rychle vzdalovalo, jedna z kulek roztříštila zadní okno a zavrtala se taxikáři mezi lopatky. Zraněnému se ještě podařilo dojet o několik bloků dál, kde už musel zastavit a požádat o pomoc kolem projíždějící vůz. Jeho řidič pak zavolal záchrannou službu, která postřeleného přepravila do nedaleké nemocnice, a uvědomil také policii.

Zločin, pro který chybí důkazy

Ta v následném prohlášení uvedla, že případ vyšetřuje a shromažďuje důkazy, jež by pomohly určit, zda se taxikář stal obětí zločinu motivovaného náboženskou nesnášenlivostí. „Vyšetřovatelé vyslýchají svědky a sestavují časovou osu činu. Musí prověřit všechna fakta a případné dostupné záznamy,“ uvedl o víkendu Corey O’Connor z pittsburghské městské rady.

Sebevědomá mafie: Ochráníme New York před psychopatickým Islámským státem

Střelbou se zabývá rovněž místní pobočka FBI, její mluvčí Greg Heeb byl však na slova skoupý. „Jediné, co mohu říci, je, že FBI šetří veškeré zločiny, které se jeví být rasově motivované,“ sdělil médiím. O identitě útočníka se úřady nezmínily.

Radní O’Connor nicméně jeho čin odsoudil jako „odporný“ a přislíbil, že pachatel trestu neunikne. „Naši vyšetřovatelé odvádějí dobrou práci a věříme, že viníka dopadnou. Chceme pochopitelně, aby se tak stalo co nejdříve, ale někdy se důkazů ani svědků nedostává a pak všechno zabere víc času. Není to jako v televizním seriálu, kde se případ vyřeší během patnácti minut,“ podotkl.

‚Vyhrožují nám‘

Předseda sdružení pittsburghských muslimů však incident chápe jako varovné znamení a obává se, že trpělivost není namístě. „Je to jednoduché: jde o zločin z nenávisti, a jako takový musí být posuzován. Je skličující vidět tak hrozný čin právě v Pittsburghu, městě, které se snaží vystupovat jako vstřícné a otevřené,“ posteskl si Wasiullah Mohamed z Islámského centra Pittsburghu. Organizace se v poslední době stává stále častějším terčem telefonických výhrůžek, tvrdí. Kvůli jedné z nich prý už podal trestní oznámení.

Wasiullah Mohamed u lůžka postřeleného taxikáře:

Kamarádka postřeleného řidiče, rovněž muslimka, jeho slovům přitakává. „Od útoků v Paříži je to utrpení. Lidé si na nás na ulici ukazují, nadávají nám, je to ponižující. Ale pokud se to dostalo už tak daleko, že po nás střílí, je to extrém. Tohle musí přestat,“ svěřila své obavy u lůžka zraněného zpravodaji Post-Gazette.

Čeští křesťané zachraňují své souvěrce z Iráku. Uprchlíci k nám chtějí, líčí filmař

„Myslím, že město má teď příležitost a odpovědnost dokázat, že tento typ násilí nestrpí. Budeme se modlit za uzdravení svého bratra a očekáváme, že úřady začnou celou věc brát opravdu vážně,“ prohlásil Wasiullah Mohamed.

Střílel člověk. Ne město

Sám postřelený řidič si přeje zůstat v anonymitě a tvrdí, že vůči muži, který ho zranil, nechová zášť. „Islám nás učí, že máme odpouštět. Nemstíme se,“ připomíná. Jediné, co chce, je prý spravedlnost - a to, aby si splnil svůj sen o rodinném životě v obdivovaných Spojených státech. Když před pěti lety opustil Maroko a zamířil s vysokoškolským diplomem v oboru anglistika za oceán, manželku zanechal v rodné zemi, dokud pro ni v novém domově nevytvoří dostatečné zázemí.

Dnes už má za sebou prakticky celé řízení k udělení vysněného amerického občanství, od kterého ho dělí pouhé tři měsíce. Už teď však Pittsburgh a USA považuje za své město a svou zemi. „Za to, co se stalo, může konkrétní osoba, ne město. Tady v Americe jsem dosáhl toho, čeho jsem v Maroku nemohl. Naučil jsem se tu řídit auto. Našel jsem tu práci se zdravotními benefity. Všechny aspekty života. Tohle je moje země a jsem hrdý na to, že můžu prohlásit, že jsem Američan. Řekl bych to i jemu, kdyby mi býval dal šanci.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.