Lidovky.cz

Venezuelská opozice vyhrála parlamentní volby. Lidé slavili v ulicích

Svět

  8:04aktualizováno  20:24
CARACAS - V nedělních venezuelských parlamentních volbách zvítězila opozice sdružená v koalici Kulatý stůl demokratické jednoty (MUD). Zřejmě získala ústavní většinu v parlamentu. Podle agentury Reuters opoziční vůdci oznámili, že vyhráli "klíčové" dvě třetiny poslaneckých křesel.

Venezuelská opozice slaví vítězství ve volbách, po kterých čeká zemi výrazný politický přelom. foto: Reuters

Po šestnácti letech socialistické vlády tak jihoamerickou zemi sužovanou hospodářskou krizí čeká významný přelom v politickém vývoji.

Smrt na předvolebním mítinku. Ve Venezuele zastřelili oponenta režimu

Demokratická opozice tvrdí, že v nedělních volbách získala ústavní většinu v parlamentu. Podle agentury Reuters opoziční vůdci oznámili, že vyhráli „klíčové“ dvě třetiny poslaneckých křesel. Přiblížili se tak jednomu ze svých hlavních cílů: prosadit referendum o sesazení současného prezidenta Nicoláse Madura v příštím roce. Ústřední volební komise tvrzení o dvoutřetinové většině zatím nepotvrdila.

Se dvě třetinami, tedy se 112 místy v parlamentu, by dosavadní koalice několika opozičních stran mohla zásadně promlouvat do chodu země ve chvíli, kdy se Maduro může pokusit začít vládnout pomocí prezidentských dekretů. Svého času takto postupoval předchozí prezident Hugo Chávez, který tak obcházel vzpurný parlament. Přijít by mohly také zásadní změny v mocné justici, kde vrcholové pozice podle všeho zastávají hlavně Madurovi příznivci.

Maduro bude muset přistoupit na kompromisy

Vládní blok, sestávající ze socialistické strany a kooperujících subjektů, utrpěl podle částečných výsledků voleb drtivou porážku. Prezident Nicolás Maduro tak zřejmě bude muset přistupovat na významné kompromisy. Samotní socialisté podle volební komise získali pouhých 46 parlamentních mandátů.

Venezuelská opozice slaví výhru ve volbách.

Dosavadní opozice i s prostou nadpoloviční většinou již přebírá kontrolu nad tím, jak bude vypadat příští státní rozpočet. Rovněž může zahájit parlamentní vyšetřování nejasného hospodaření a případného zneužívání moci současnou vládou. Prosadit může i zákon o amnestii, což už avizovala před volbami, když slibovala propuštění politických vězňů.

Vítězům voleb také stačí už třípětinová většina k odstranění vládních ministrů, jimž může jednotlivě vyjadřovat parlament nedůvěru.

Po oznámení výsledků v ulicích venezuelské metropole Caracasu propukly oslavy a ohňostroje. Třiapadesátiletý Maduro podle agentury Reuters rychle uznal porážku, která je pro vládní hnutí nejhorší od roku 1999, kdy se moci chopil Madurův legendární předchůdce Hugo Chávez.

„Jsme tu, se svou morálkou a etikou, abychom uznali tyto nepříznivé výsledky,“ řekl Maduro v projevu k národu. Výsledky přičetl údajné „ekonomické válce“ proti jeho osobě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.