Lidovky.cz

Americké odhady: Zatím jen 30 procent ruských náletů mířilo proti Islámskému státu

USA

  11:10aktualizováno  15:43
DAMAŠEK - Pouze 30 procent ruských náletů v Sýrii bylo zaměřeno na teroristický Islámský stát (IS). Řekl to ve středu Brett McGurk, americký zástupce při koalici, jež v Sýrii bojuje pod velením USA. V syrském městě Homs pokračuje evakuace povstalců a civilistů a podle tamních úřady odešlo přes 700 lidí.

Vojáci syrské armády přihlížejí evakuaci civilistů a povstalců z Homsu. foto: Reuters

Při 70 procentech leteckých operací Ruska byly podle McGurka zasaženy „jiné ozbrojené skupiny“. Koalice vedená USA se podle něj zaměřuje výhradně na IS. Právě nyní se snaží dosáhnout uzavření posledního úseku syrsko-turecké hranice, kterou IS ještě ovládá - hnutí tam využívá přechody k zásobování a přepravě svých lidí.

Rusko v Sýrii bojuje od konce září a Západ je od počátku kritizuje za to, že se nezaměřuje na radikály, ale na umírněné oponenty režimu v Damašku.

Bojovník Islámského státu na cestě mezi Homsem a Palmýrou.
Válkou zničený Homs.

Ruské ministerstvo obrany ve středu popřelo zprávu, podle níž Rusko buduje v Sýrii další letecké základny. Mluvčí Igor Konašenkov také řekl, že generální štáb syrské armády má důkazy, že na syrskou vojenskou základnu v provincii Dajr Az-Zaur útočila západní letadla. Při tomto útoku byli 6. prosince usmrceni tři syrští vojáci, ale USA tehdy vyloučily, že útočila koalice, jíž velí.

Kněz vylíčil utrpení v syrském Homsu. Ozbrojenci ho zavraždili

Ruský prezident Vladimir Putin požádal Británii, aby poskytla letecké experty k prozkoumání černých skříněk z ruského vojenského letadla, které Turci v listopadu sestřelili nad syrsko-tureckou hranicí. Rusko popírá, že letadlo narušilo turecký vzdušný prostor, a údaje ze skříněk to prý mohou potvrdit.

V povstalecké čtvrti syrského města Homs ve středu pokračovala evakuace civilistů i povstalců. Guvernér stejnojmenné provincie Talál Barazí řekl, že ze čtvrti Váir bylo odvezeno bylo 272 povstalců a 447 civilistů. Jde o poslední část Homsu, kterou ovládala opozice. Evakuace je součástí dohody o místním příměří a dohledem na ni byla pověřena OSN, která zajistila eskortu pro konvoj autobusů. Jakmile z Váiru odejdou poslední povstalci, bude celé město pod kontrolu syrské vlády. Přednostně do autobusů nastupovali staří muži, ženy a děti a sanitky odvážely raněné.

Jednání v Rijádu

Evakuace a humanitární dodávky začaly v neděli. Příměří se dohodlo minulý týden a v jeho rámci má z města odejít asi 3200 povstalců.

OSN prosazuje dohody o lokálních příměřích jako možnost, jak uklidnit situaci na syrských bojištích a jak pomoci civilistům. V září se podařilo dosáhnout dohody o klidu zbraní pro město Zabadání u hranice s Libanonem a pro dvě vesnice v provincii Idlib. Zprostředkovateli tehdy byly Írán a Turecko, tedy země, které podporují opačné strany konfliktu.

Homs se jako jedno z prvních měst zapojil do protestů proti vládě prezidenta Bašára Asada a stal se dějištěm těžkých bojů. Syrská armáda dobyla jeho centrum loni v květnu, ale ve čtvrti Váir se až dosud udržela opozice a vojsko pokračovalo v obléhání této čtvrti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.