Lidovky.cz

Klimatická konference: Cílem je udržet oteplování pod dvěma stupni

Evropa

  12:15aktualizováno  16:08
PAŘÍŽ - Snaha udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně je základním bodem dohody, kterou ještě v sobotu mají v Paříži schválit účastníci klimatické konference OSN. Finální návrh představil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v sobotu v poledne a text samotný dostali zástupci 196 zemí asi o hodinu později.

Francouzský prezident Hollande při klimatickém summitu. foto: Reuters

Jeho přijetí, k němuž vyzval mimo jiné francouzský prezident Francois Hollande, se nyní čeká kolem 17:30 SEČ.

Fabius v emotivním vystoupení dokument označil za ambiciózní a nejlepší možný kompromis, který odráží pozice vyjednávajících stran.

Výsledky klimatického summitu v Paříži budou zveřejněny v sobotu

Dlouhou dobu vznikající dohoda je podle něj dostatečně „diferencovaná, spravedlivá, vyvážená, dynamická i právně závazná“. „Uznává prvky klimatické spravedlnosti a zohledňuje různou odpovědnost zemí,“ podotkl francouzský ministr.

Sto miliard dolarů ročně, kterými mají rozvinuté státy po roce 2020 pomáhat zemím rozvojovým, bude podle něj pokládáno za spodní hranici. Do deseti let by měla být dohodnuta nová, vyšší částka.

Udržení míry oteplování co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století umožní podle Fabiuse výrazně snížit rizika spojená s globálním oteplováním. „Snižování emisí skleníkových plynů se stává věcí všech,“ podotkl ministr.

Historický den

Americký ministr zahraničí John Kerry dal najevo, že dohoda je v zásadě „pohromadě“ a nejspíš bude v sobotu přijata. Spojené státy se v Paříži přidaly na stranu neformální koalice sdružující země přející si co nejambicióznější dokument. Důvěru mezi zeměmi má zajistit vyšší průhlednost při informování a také každých pět let prováděné společné hodnocení dosažených výsledků. „Umožní nám to reagovat, pokud se bude naše odpověď ukazovat jako nedostatečná,“ řekl Fabius. Závazky jednotlivých států, které ovšem nejspíš nebudou přímo součástí finální dohody, mají být také každých pět let prověřovány a posilovány.

Podle Hollandea, který ve svém vystoupení připomněl i měsíc staré teroristické útoky v Paříži, může být tento den historickým. „Máte možnost změnit svět. Musíte se jí chopit,“ prohlásil na závěr projevu, který delegáti odměnili potleskem vestoje.

Hollande ve svém apelu také uvedl, že kladný výsledek pařížských jednání posílí důvěryhodnost světového společenství po krachu podobné konference v Kodani v roce 2009.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil návrh dohody o klimatu za historický dokument na cestě k nízkouhlíkové budoucnosti. Také podle něj je třeba udělat poslední krok a dohodu potvrdit.

Vědci zabývající se ochranou klimatu předpokládané výsledky konference oceňují jako přelomové, pokud budou opravdu přijaty, zároveň ale upozorňují, že jednotlivé státy musí ekologické úsilí k dosažení udržitelného prostředí a ke zvrácení radikálních změn podnebí ještě vystupňovat.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec soudí, že dohoda je blízká očekáváním EU. „Historicky poprvé se největší světoví emitenti (skleníkových plynů) přihlásili k nějaké své odpovědnosti. To je klíčová zpráva. Evropa a několik dalších států už v tom nebude sama. Pro mne je to určitý zlom,“ řekl Brabec ČTK krátce po Fabiusově vystoupení.

Delegáti o dohodě, která by po roce 2020 měla nahradit kjótský protokol, jednají v Paříži od konce listopadu. Konference měla původně skončit už v pátek, nad několika verzemi závěrečného textu se ale vyjednávalo déle než byl původní plán. Podle Fabiuse se do finálního návrhu podařilo zapracovat i prvky, u nichž se původně myslelo, že se to nepodaří.

Jako příliš slabý a nekompromisní už ale text dopředu odmítli demonstranti, kteří se sešli v centru Paříže. Připravený dokument ale částečně ocenili zástupci mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Její ředitel Kumi Naidoo upozornil na deklarovanou snahu udržet do konce století globální oteplování pod dvěma stupni Celsia a co nejblíže půldruhému stupni. Podle něj to znamená, že se do historie odebere „průmysl fosilních paliv“.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.