Lidovky.cz

Další konflikt Rusů s Tureckem: v Černém moři hrozila srážka lodí

Vladimír Putin

  11:30aktualizováno  11:50
MOSKVA - Rusko v pondělí oznámilo další námořní incident s Tureckem, tentokrát v Černém moři. Turecká loď tam prý odmítala uhnout konvoji ruských plavidel a hrozila srážka, než ruské vojenské čluny donutily tureckého kapitána změnit kurz. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou prudce ochladly po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami.

Ruská loď (ilustrační fotografie). foto: Reuters

„Při přemísťování vrtného zařízení kurz konvoje plavidel překřížila neidentifikovaná obchodní loď plující pod tureckou vlajkou. Nehledě na mezinárodní pravidla a normy mořeplavby loď neuhnula z kurzu konvoje, čímž úmyslně vytvořila havarijní situaci. Radiové spojení kapitán turecké lodi nenavázal, na výzvy neodpovídal,“ uvedla v dnešní zprávě společnost Černomorněftěgaz. Dodala, že následně hlídková loď ruských pohraničníků a plavidlo ruského námořnictva přinutily tureckou loď změnit kurz.

Nakonec se tak podařilo do ruských teritoriálních vod dopravit dvě vrtné soupravy z naleziště, které se nachází asi 150 kilometrů od anektovaného Krymu. Přemístění velice drahých vrtných souprav do ruských vod se odehrálo „v souvislosti se složitou mezinárodní situací“.

Ruská válečná loď Smětlivyj v neděli v Egejském moři střílela na výstrahu, aby zabránila kolizi s tureckým rybářským plavidlem. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že turecké plavidlo nereagovalo na první varování, ale po vypálení střel prudce změnilo kurz a proplulo ve vzdálenosti 500 metrů od ruské lodě. Turecký vlastník rybářské lodi podle serveru Newsru.com celý incident popřel: žádnou střelbu neslyšel, k ruské lodi se nepřiblížil.

Atomová válka místo večerníčku. Ruská televize hrozí Turkům v přímém přenosu

Rusko-turecké vztahy jsou těžce poznamenány leteckým incidentem, při němž Turecko v listopadu sestřelilo na syrsko-turecké hranici ruský bombardér, který podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to ale popírá, zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického Islámského státu (IS), protože údajně obchoduje s ropou těženou v oblastech, jež IS ovládá.

Rusko: Podporujeme opozici proti Asadovi

Moskva tvrdí, že ruské letectvo podniká denně desítky leteckých úderů na podporu opoziční Svobodné syrské armády (FSA), neboť bojuje proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát. Oznámil to v pondělí náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. FSA se přitom zformovala jako sekulární prodemokratická armáda nepřátelská vůči Asadově režimu.

Rusko zahájilo leteckou kampaň v Sýrii koncem září. Moskva tvrdí, že bombarduje cíle islamistů, podle Západu ale její nálety míří i na pozice dalších povstalců, včetně těch, které podporuje Západ. Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou a netají se tím, že podporují prezidenta Bašára Asada.

Záběry zveřejněné ruským ministerstvem obrany zachycují výsledky úderů ruského...
Záběry zveřejněné ruským ministerstvem obrany zachycují výsledky úderů ruského...

„Počet jednotek Svobodné syrské armád neustále roste,“ citovala Gerasimova agentura Reuters. „Jen na jejich podporu provádí ruské letectvo denně 30 až 40 náletů. Jsou jim rovněž poskytovány zbraně, munice a materiální pomoc,“ dodal náčelník ruského generálního štábu.

RUSKÁ INTERVENCE V SÝRII:

O pomoci některým jednotkám opoziční FSA, tedy povstalecké skupiny, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, mluvil minulý týden již ruský prezident Vladimir Putin. „Několik jednotek (FSA) o více než 5000 mužích, spolu s běžnou armádou, podniká ofenzivu proti teroristům v provinciích Homs, Hamá, Aleppo a Rakka,“ řekl. „Poskytli jsme jim leteckou podporu, stejně tak i syrské armádě, a pomohli jsme jim se zbraněmi, municí a dalšími dodávkami,“ dodal.

Zatímco ale Putin zněl jednoznačně, jeho mluvčí Dmitrij Peskov o pár hodin později uvedl, že prezident měl na mysli, že Rusko posílá zbraně a další dodávky syrským vládním jednotkám a nikoli FSA. Vzdušnou podporu ale prý poskytují oběma. Prohlášení mluvčího Kremlu bylo považováno za pokus zmírnit případnou reakci ze strany Bašára Asada, který označuje FSA a další umírněné povstalecké skupiny za teroristy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.