Lidovky.cz

Rabování, žhářství a teror. Boko Haram vyhnala ze škol přes milion dětí

Svět

  14:59
DAKAR - Kvůli útokům islámských radikálů z nigerijské skupiny Boko Haram nechodí na západě Afriky už rok do školy více než milion dětí. Oznámil to v úterý Dětský fond OSN (UNICEF). Podle jeho údajů bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zavřeno 2000 škol, stovky dalších se staly terči násilností, rabování a žhářských útoků.

Vůdce Boko Haram Abúbakar Šekau. foto: Youtube/AFP

Boko Haram za šest let bojů zdevastovala severovýchod Nigérie a rozšířila svou činnost i do sousedních zemí. Prezident Muhammadu Buhari dal armádě úkol skoncovat s touto skupinou do konce prosince. Podle stanice BBC ale bude muset být toto ultimátum určitě prodlouženo, protože radikálové sice vlivem tlaku armády přišli o města, která měli nedávno pod kontrolou, ale stále jsou schopni organizovat další útoky.

Nigerijská armáda rozbila tábory Boko Haram a osvobodila dětské zajatce

Na kontě mají životy 20 000 lidí a z domovů kvůli nim odešly asi dva miliony Afričanů. Jako přístřeší pro tyto běžence slouží v Nigérii často právě školy.

„Ten konflikt je velkou ranou pro školství celé oblasti. Mnoho dětí nechodí kvůli násilí do školy už déle než rok, což zvyšuje riziko, že se do školy už nikdy nevrátí,“ řekl Manuel Fontaine, který řídí sekci UNICEF pro západní a střední Afriku. Několik škol se sice v minulých měsících znovu otevřelo, ale třídy jsou prý přeplněné a nedostává se učitelů. Mezi oběťmi násilností je nejméně 600 vyučujících.

Cedule oznamuje, že toto území patří Boko Haram
Ofenziva nigerijské armády proti extremistům z militantní sekty Boko Haram.

Skupina je zásadně proti západnímu způsobu výuky a na školy často útočí. Loni v dubnu unesla z Chiboku na severovýchodě Nigérie ze školy zhruba 200 dívek.

Boko Haram, jejíž název znamená v hauštině západní výchova je zakázána, vznikla roku 2002 a vojenské operace zahájila o sedm let později.

Černé zlato a drogy za zbraně. Desítka nejbohatších teroristických skupin světa

Nedávno se přihlásila k teroristické organizaci Islámský stát (IS), která bojuje hlavně v Sýrii a v Iráku, a přejmenovala se na Západoafrickou provincii. Zabrala velká území v severovýchodní Nigérii a vyhlásila na něm chalífát. Do boje proti ní se spojily armády postižených států a skupinu z většiny tohoto území vytlačily.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.