Lidovky.cz

Spletité vztahy Vladimira Vladimiroviče. Putinův zeť získal věno, fabriku i banku

Evropa

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Byla to jedna z největších obchodních transakcí v tomto roce. Poslední potřebné dokumenty se podařilo podepsat 17. prosince 2015. Od této chvíle čínská společnost Sinopec, druhá na světě v objemech tržeb, vládne 10 procenty podílu v ruském chemickém holdingu SIBUR. Nehledě na krizi, kupující ohodnotil ruský gigant na obrovskou sumu – 13,4 miliardy dolarů. Je to víc, než chtěl kdokoliv dát za SIBUR kdykoliv před tím.

Vladimir Putin a Kirill Šamalov. foto: Reuters / Koláž Lidovky.cz

Prodávajícími byli tři muži: miliardář Leonid Michelson, dávný přítel prezidenta Vladimira Putina Gennadij Timčenko, též miliardář, a mladý byznysmen Kirill Šamalov, pravděpodobný zeť ruského prezidenta.

Odhalené tajemství Putinovy dcery: žije s miliardářem a řídí prestižní projekt

Manželkou Šamalova nemá být nikdo jiný, než Katěrina Tichonovová. Alespoň to tvrdí agentura Reuters a řada ruských portálů i novin. Když se na osud obou dcer ptali žurnalisté samotného Putina na nedávné tiskové konferenci, odpovědi se vyhnul. Prý mají právo na vlastní život a soukromí.

S tím souhlasí i ruští nezávislí komentátoři. Ale jen do té doby, dokud rodiny Putinových dcer nestanou v centru pochybných miliardových obchodů.

Syn mocného otce

Jestliže tatínek Jekatěriny je prezident (což není jisté, ale pravděpodobné), tatínek Kirilla už ho nemůže ničím troufnout. Přesto to není bezvýznamný muž.

Nikolaj Šamalov byl v roce 2011 zařazen na seznam nebohatších Rusů podle časopisu Forbes. O tři roky později se ocitnul na dalším seznamu, tentokrát o něco méně prestižním – na černé listině EU. Do většiny zemí v Evropě nesmí ani cestovat, ani sem posílat své peníze, aby se cítily v bezpečí.

A proč? Protože je nejen v příbuzenském stavu s ruským prezidentem, ale je také jeho dávným přítelem, ještě z dob Putinova působení v Petrohradu, obchodním partnerem a rádcem. Patří mezi ty vyvolené, kteří v roce 1996 společně založili dnes již proslulé „chatové družstvo Ozero“.

Putinova maniakální touha po rozkoši na stránkách Němcovových sešitů

Tehdy ještě poměrně neznámý Vladimir Putin spolu se sedmi blízkými druhy, včetně Šamalova, získali za podezřelých okolností právo usurpovat si veřejné prostranství, které sloužilo k rekreaci tisíců lidí. Jeho cena byla z tohoto důvodu nevyčíslitelná, ale Putin dokázal vyběhat slevu.

Protesty ekologů, kteří se dodnes snaží na celou kauzu upozorňovat, končí tvrdým postihem obránců přírody. S Šamalovem současného prezidenta tedy pojí nejen společné přátelství, ale i společné tajemství. Je dobré, aby se takové věci udržely v rodině.

Svatba

Svatba Jekatěriny a Kirilla se z tohoto pohledu jeví celkem logickým bezpečnostním opatřením. Agentura Reuters se odvolává na důvěryhodné svědky, když tvrdí, že svatba dětí dvou velikánů se konala v únoru roku 2013. Zmínění svědkové prý byli buď mezi pozvanými, nebo mezi obsluhujícím personálem.

Samozřejmě se událost takového významu neobešla bez ochranky a byla maximálně utajena. Hosté se sjeli do horského lyžařského střediska „Igora“ (Putin je vášnivý lyžař) nedaleko Petrohradu a než spatřili mladý pár, museli odevzdat mobilní telefony.

Nestvůra, která ničí lidi, se mi pomstila, říká zbitý ruský opozičník o Kremlu

Nevěsta měla tradiční dlouhé bílé šaty, ženich byl oděn do tmavého. Na místo je přivezly ruské sáně tažené třemi bělouši. Svatebčané se mohli kochat vystoupením krasobruslařů, laserovou show i etno show „Ruská vesnice“.

Ceremoniál se odehrával v objektech, které patří dalšímu starému „petrohradskému“ příteli prezidenta, Juriji Kovalčukovovi. Přátelé si musejí pomáhat. Jen Kovalčuk nevlastní lyžařské středisko sám – vše patří kyperskému offshoru, a o akcionářích není nic známo.

Firma z papíru

Ve srovnání s tím, jak se vyvíjela další kariéra nyní již člena prezidentské rodiny Kirilla, ale nějaký offshore není nijak skandální.

Podle šéfa Fondu boje s korupcí Alexeje Navalného Šamanovovi vytvořili účelově „papírovou“ firmu „Jauza-12“. Aniž by o ní bylo cokoliv známo a aniž by se mohla prokázat jakoukoliv smysluplnou činností, GAZPROMBANKA jí uděluje kredit ve výši 73 miliard rublů (podle kurzu z 5 září 2014 to odpovídá 2,1 miliardám dolarů).

Konkurenti ruských oligarchů? Opuštěné exmanželky. U soudu se přetahují o miliardy

Za tyto peníze Šamanovovi kupují 17 procent společnosti SIBUR. Splácet půjčku i s úroky pak už není problém – dividendy ze SIBURU jen tečou. Podle ruských zdrojů za rok 2014 dostal Kirill vyplaceno 3,7 milardy rublů na dividendách.

Jen těžko by kdokoliv jiný získal za stejných podmínek půjčku. Lze s nadsázkou říct, že svatební věno Jekatěriny byly ony zmíněné 2 miliardy dolarů. Však také majetek teprve jedenatřicetiletého Kirilla začal prudce bobtnat právě po svatbě s Jekatěrinou.

Kirill odmítá podezření, že jeho obchodní úspěchy jsou především dílem otce. Nebo otců. Nepřipouští ani, že zeti Putina se těžko cokoliv odmítá. Navíc, všude na důležitých místech naráží na „své“. Putinův tým ovládá veškerá důležitá odvětví. To se Kirillovi náramně hodí.

Vladimir Putin podává výroční zprávu o stavu Ruské federace.
Vladimir Putin při rozhovoru zaměřeném na ruské akce v Sýrii.

Putinův klan

Podle bývalého ministra energetiky Vladimíra Milova Putinovi lidé vytvořili dokonale fungující schéma, kdy jim na ty nejtučnější kousky půjčuje obrovské sumy rovněž Kremlem ovládaná „Gazrpombanka“. „Pokládají ji za svou kapesní banku,“ tvrdí Milov. „Teď chtějí svou moc a svá privilegia předat novému pokolení“.

I pan Šamalov se o to snaží. Když bylo Kirillovi dvacet let, byl jmenován hlavním právním konzultantem Gazpromu se zaměřením na zahraniční styky. Co na tom, že tehdy ještě studoval. Pak tatínek zorganizoval svatbu s následnicí trůnu.

Druhého syna, Jurije, který kdysi pracoval na petrohradské radnici pod vedením Putina, tehdejšího městského úředníka, dotlačil Šamalov do funkce ředitele gigantického investičního fondu GAZFOND.

Nedávno si k tomu přibral křeslo náměstka předsedy rady ředitelů Gazprombanky. Ta se potupně mění v čistě soukromý podnik kontrolovaný lidmi z Putinova okolí, a teď už i rodiny. A půjčuje „svým“ lidem za zcela nestandartních podmínek. Jiným nepůjčuje vůbec. Vztahy se prolínají stále víc, klan získává na síle.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.