Lidovky.cz

Povodně, jaké Anglie nepamatuje: lidé na střechách i davy dobrovolníků

Tour de France

  19:00
MYTHOLMROYD (VELKÁ BRITÁNIE) - Obyvatelé čtyřtisícového městečka Mytholmroyd ve střední Anglii jsou na povodně zvyklí. Tamější řeka Calder se z koryta vylévá téměř každý rok. Záplavy podobné těm letošním ale nepamatují ani ti nejzkušenější pamětníci. Jen v okolí Mytholmroydu už voda vyhnala z domovů téměř deset tisíc lidí a řadě živnostníků zlikvidovala hospody i obchody.

Záplavy v Anglii. foto: Reuters

Před rokem a půl se hlavní mytholmroydskou ulicí prohnali závodníci během Tour de France, teď se jí valí voda, která s sebou bere vše – od vybavení domácností až po špičkové lednice tamějších restaurací.

Situace se nejvíce zdramatizovala v noci z pátku na sobotu. Rychlý vzestup hladiny řeky Calder sledovala i rodina Christiana Pollita, která ve středoanglickém městečku už řadu let provozuje hospodu.

Záplavy v Anglii: celé čtvrti pod vodou, tisíce lidí bez elektřiny, pomáhá armáda

Právě tu jim voda zničila doslova za pár minut. „Z kuchyně za padesát tisíc liber se během chvíle stalo plovoucí smetiště,“ popsal reportérovi britského serveru The Guardian Pollit. Tím však drama sobotní noci neskončilo. Voda dál rychle stoupala. Pollitovi se před záplavou museli uchýlit na střechu a zavolat si pomoc. Na tu čekali hodinu a půl. Až poté je záchranáři naložili do člunu a odvezli do bezpečí. Tak rychlý nárůst hladiny nečekal vůbec nikdo.

A to i přesto, že řeka Calder města a vesnice na svých březích povodněmi trápí prakticky každý rok. Aktuální záplavy jsou ale extrémní. Obvykle nemá hladina v Calderu více než dva metry. Letos však kulminovala na pěti metrech a 65 centimetrech. Tolik vody jí nikdy před tím neprotékalo.

Tisíce evakuovaných

Podobný osud jako Pollitovy postihl jen v hrabství West Yorkshire (kterým řeka Calder protéká) dalších bezmála deset tisíc lidí – voda v oblasti zaplavila přinejmenším dva tisíce domů a dvě stě firem či obchodů. Jeden z nich provozovala i Pat Brierleyová. „Začala jsem tadypodnikat v červenci 2012, voda mě od té doby vyplavila už třikrát. Nájemní smlouva mi končí v lednu, tentokrát už znovu začínat nebudu, už nemám síly,“ popsala.

Tisíce lidí jsou kvůli záplavám v Anglii bez proudu. Hladiny mají i dále růst

Podobně to vidí také Paul Gibbons. Ten měl ve své továrně jen pár desítek centimetrů vody. I přesto mu povodeň zlikvidovala nejméně 30 šicích strojů. „Nebudu vám lhát, nejsem pojištěn, kdo by nás taky v této oblasti pojistil,“ stěžoval si Guardianu Gibbons a připomněl, že on i jeho známí v minulosti mnohokrát urgovali výstavbu protipovodňových zábran. Ty ale nikdo nikdy nevybudoval.

Kdo může, pomáhá

Majitelům poničených domů se dostává alespoň drobné satisfakce. Na radnicích se totiž hlásí stále noví a noví dobrovolníci, kteří jsou ochotni vyplaveným nešťastníkům pomáhat. Je jich dokonce více než lidí, kteří jejich podporu potřebují.

Opuštěný majetek po evakuaci pomáhá hlídat tým horských záchranářů. Kvůli...
Do Yorku byla povolána armáda. Město zaplavila voda z řek Ouse a Foss.

Pomoci se rozhodl například i majitel obchodu v centru města Hebden, a to i přesto, že jeho prodejna při povodních sama utrpěla – přišla o dodávky elektřiny. Její šéf ale ani přesto nezavřel a spolu s dobrovolníky potřebným rozdával teplou polévku a zeleninu. Jistá rodina z Bradfordu pro změnu za vlastní peníze uvařila kuřata pro více než dvě stovky lidí.

Z údolí Calderu první povodňová vlna v současnosti sice pozvolna odeznívá, tamější obyvatelé ale ještě vyhráno nemají. Předpovědi meteorologů totiž zůstávají pesimistické. Nejpozději ve středu začne znovu intenzivně pršet a řeky v celé střední Anglii začnou opět stoupat.

Povodně v Anglii

  • Záplavy v severní a střední Anglii jsou na několika místech tak vážné, že ohrožují i lidské životy. Tisíce domácností přitom zůstávají bez elektřiny, uvedla stanice BBC. Meteorologové varují, že bezprecedentní povodně budou nejspíš pokračovat i v dalších dnech. Postižené oblasti v pondělí navštívil premiér David Cameron, který slíbil posílit pomoc obyvatelům a zvýšit protipovodňová opatření.
  • Nejvíce zasažena jsou hrabství Lancashire, Yorkshire a Greater Manchester, v nichž mnoho obyvatel muselo opustit svůj domov. Ve městě Leeds voda zaplavila asi tisíc domů. Na pět set budov ohrozily povodně ve městě York, v noci na pondělí se tam ale situace stabilizovala. Hladina řek přestala stoupat i v zaplavených městech Radcliffe a Bury.
  • V úterý se očekává ustávání přeháněk, které ale ve středu mohou znovu zesílit a vyvolat další záplavy na některých místech severní Anglie, Walesu a Severního Irska, varovaly úřady. Přírodní živel již nyní podle nich ohrožuje životy lidí například ve městech Leeds, Whalley, Hebden Brodge a Ribchester. Žádné varování před hrozbou dalších povodní již ale neplatí pro Skotsko, kde se o víkendu některé oblasti také ocitly pod vodou.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.