Lidovky.cz

Poezie jako zbraň. Džihádisté ji využívají k rekrutování, veršoval i bin Ládin

Svět

  18:00
LONDÝN - Je poezie pouhým uměleckým vyjádřením, tak, jak ji vnímáme v Evropě? Nová studie ukazuje, že ne vždy tomu tak musí být. Například v islámu mají verše i jiné účely. Slouží k šíření ideologie a v případě radikálních organizací také k rekrutování nových džihádistických bojovníků.

Korán (ilustrační snímek). foto: WikipediaShutterstock

„Moc poezie spočívá ve schopnosti emocionálně zasáhnout arabské posluchače a čtenáře, proniknout do psychiky a vytvořit auru autenticity a legitimity ideologie, kterou upevňuje. Takto se stává ideální zbraní pro cíle militantních džihádistů,“ popisuje autorka studie „Jemenská al-Káida a poezie jako zbraň džihádu“, oxfordská akademička Elisabeth Kendallová. Ta v roce 2012 vedla výzkum v jemenském regionu Mahra, kde zpovídala okolo dvou tisíc lidí.

‚Pokud čtete korán doslova, ospravedlníte i zotročování žen a dětí‘

Jak zjistila, za velkou oblibou a silným vlivem poezie na vyznavače islámu stojí Korán, a to zvláště v kmenových vesnicích. Ač totiž žijeme v době moderních technologií, právě tam je stále patrný silný vliv orální tradice, tedy předávání vědomostí a sdílení příběhů pouhým mluveným slovem. V regionu Mahra, kde se takové vesnice nachází, tak 74 % respondentů označilo poezii za ‚velmi důležitou‘ nebo ‚spíše důležitou’. „Jazyk poezie napodobuje jazyk, v němž byl odhalen Korán,“ uvádí studie.

Do svého zkoumání pak zahrnula i propagandistický časopis Echoes of Battle teroristické organizace al-Káida. Tento titul vycházel mezi lety 2008 a 2011 a pětinu jeho obsahu zaujímala právě poezie.

Poezie je důležitější pro muže

Jak Kendallová uvádí, poezie je jednodušší na zapamatování a následné verbální předání. Na tom se podílí hlavně muži, kteří tradičně recitují na různých formálních shromážděních, píše server The Guardian. Právě oni tak v porovnání se ženami poezii považují za více důležitou (celkem 82 % mužů v porovnání s 69 % žen).

Muslimské autority volají v deklaraci z Mekky po modernizaci islámu

Příkladem veršujícího bojovníka je třeba Usáma bin Ládin, který u příležitosti synových narozenin recitoval báseň o zničení amerického torpédoborce USS Cole, kterou sám složil.

Podle serveru The Telegraph ale nešlo o jedinou báseň z pera zabitého vůdce al-Káidy. V jednom domě v Kábulu, který sloužil jako bezpečný úkryt, byly nalezeny i další verše určené pro dodání kuráže bojovníkům.

Poezie je nicméně důležitou složkou života všech 300 milionů Arabů po celém světě a nemusí vždy nutně sloužit náboženským účelům. Ve Spojených arabských emirátech například vznikla talentová show na způsob americké Pop Idol s názvem Millions Poet. Místo ve zpěvu se v ní soutěží v recitování vlastní poezie, k obrazovkám tradičně přitáhne více diváků než fotbal a její vítěz se může těšit z výhry ve výši až jednoho milionu dolarů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.