Lidovky.cz

Zakázaný polibek. ‚Nečistá‘ láska mezi Židovkou a Arabem vyvolala bouři

Svět

  6:00
Román věnovaný lásce Židovky a Araba je podle izraelské vlády „ohrožením židovské identity“, a proto jej vyřadila ze školních osnov. Kontroverzní krok vyvolal pozdvižení mezi odpůrci segregace, mimo jiné i v redakci časopisu TimeOut Tel Aviv. List natočil video, které šest etnicky smíšených párů svádí k prvnímu vzájemnému polibku. „Arabové a Židé odmítají být nepřáteli,“ protestuje.

Zakázaný polibek. foto: TimeOut Tel Aviv / YoutubeReprofoto

„Izraelské ministerstvo školství se usneslo vykázat ze školních osnov knihu popisující románek židovské ženy a arabského muže. TimeOut Tel Aviv proto požádal Židy a Araby, aby se setkali a políbili. Šest párů Židů a Arabů - muži a ženy, hetero i gayové - se rozhodli vykonat ‚zakázaný skutek‘ a vyjádřit před kamerou lásku. Někteří byli partneři, jiní jen přátelé, další se před natáčením nikdy nepotkali,“ vysvětluje popisek, který před několika dny zveřejněné video doprovází.

Rasismus v zemi zaslíbené? Za strádání černošských Židů nemůže jen barva pleti

Sporné dílo, o něž běží, se v překladu jmenuje Hraniční linie a pochází z pera oceněné izraelské spisovatelky Dorit Rabinyan. Román s autobiografickými prvky líčí příběh mladé Židovky, která se po příchodu do New Yorku zamiluje do palestinského umělce. Milostné vzplanutí však místo partnerského vztahu vyústí v bolestivý rozchod: mezi zamilovanými lidmi se tyčí zeď etnické segregace, neboť místo Židovky je v Izraeli, zatímco Arab patří na Západní břeh Jordánu. A hraniční linie mezi oběma světy, tak blízkými a vzdálenými zároveň, se jeví jako neprostupná.

Hrozba intimního vztahu

Kniha vyšla v roce 2014 a okamžitě si získala řadu obdivovatelů - podle autorčina agenta, jehož cituje server BBC, se jí za pouhý týden prodalo přes 5000 výtisků a nyní se připravuje překlad do angličtiny. Samotná Rabinyan připisuje popularitu svého díla nejen jeho literárním kvalitám, ale rovněž tématu. „Hraniční linii nekupují jen mí fanoušci, kupují ji fanoušci izraelské demokracie. Tím, že si román koupí, dokazují svou víru v liberalismus, svobodu volby a slova v Izraeli,“ prohlásila v rozhovoru pro AFP.

Sňatek Židovky s Arabem popudil izraelské radikály

Izraelská vláda, v jejímž kabinetu hraje zásadní roli konzervativní pravicový Likud, se však mezi stoupence Dorit Rabinyan zjevně nepočítá. Svůj postoj jasně projevila tím, že se postavila iniciativě pedagogů, kteří chtěli Hraniční linii zařadit na seznam doporučené středoškolské literatury. Ministerstvo školství jejich žádost zamítlo. „Intimní vztahy mezi Židy a ne-Židy ohrožují identitu (studentů),“ objasnilo podle listu Haaretz, jenž o kauze před několika dny informoval.

Ministr školství Naftali Bennet, jehož domovskou stranou je sionistický Židovský domov, dílo kromě toho odsoudil jako nepřípustnou kritiku na adresu izraelských vojáků, jež autorka údajně líčí jako válečné zločince. V rozhovoru pro stanici Kanál 2 se nicméně rétoricky tázal, zda Izrael „opravdu potřebuje knihu o románku mezi palestinským vězněm a židovskou ženou“, přičemž přiznal, že Hraniční linii dosud nečetl, upozornil The Washington Post.

‚Cenzura ve jméně čistoty krve‘

Kontroverzní tah vládního kabinetu - spolu s vysvětlením, jímž ho doprovodil - se řadě lidí nezamlouvá. Jako cenzuru ve službách šovinismu jej odsoudili jak někteří politici (“Cenzura trvá už dlouho. Teď se zaměřila na zachování čistoty krve,“ napsala na Twitteru Tamar Zandberg, poslankyně Knessetu za liberální Meretz), tak redakce již zmíněného TimeOut Tel Aviv. Ani ona nemlčela.

„Když se ta zpráva objevila, měli už jsme rozpracovaný jiný velký projekt. Ale na redakční poradě jsme se rozhodli, že se proti tomu rozhodnutí zkrátka musíme ozvat. A okamžitě jsme začali pracovat na videu,“ vysvětlil zástupce šéfredaktora Nof Nathanson.

Zlotřilí Židé mi ukradli botu, postěžoval si muslimský aktivista. Teď je k smíchu

Záznam, na kterém se v prvním polibku spojí šestice etnicky smíšených párů, byl zveřejněn nejen na Youtube kanálu časopisu, kde za pouhých několik hodin nasbíral přes 100 000 zhlédnutí, ale rovněž na jeho facebookové stránce. Tam sklízel rozporuplné reakce, od nadšených k šokovaným - dokud z oblíbené sociální sítě náhle nezmizel.

TimeOut Tel Aviv svůj příspěvek nesmazal, usuzoval proto, že šlo o standardní reakci Facebooku na stížnosti a nahlašování nevhodného obsahu ze strany uživatelů. Nicméně sám Facebook odpovědnost za stažení videa odmítl, informoval Haaretz.

A video posted by TimeOut Tel Aviv of Jewish and Palestinian citizens of Israel kissing has disappeared from Facebook,...

Posted by Institute for Middle East Understanding ( IMEU ) on Thursday, January 7, 2016
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.