Lidovky.cz

Trapný skandál v Itálii. Mafie lovila hlasy pro Hnutí 5 hvězd

Evropa

  13:29
ŘÍM/PRAHA - Když se někdejší italský komik Beppe Grillo dal před necelými sedmi lety na politiku, na paškál si bral hlavně „korupcí prolezlou politickou scénu“ na Apeninském poloostrově. Volal po výměně „dinosaurů“, kteří desítky let okupovali obě komory italského parlamentu, a získal si miliony italských voličů unavených hlubokou hospodářskou krizí a vysokou nezaměstnaností.

Beppe Grillo na grilu novinářů. foto: TwitterReprofoto

Zjara 2013 Grillovo Hnutí 5 hvězd takřka ovládlo parlamentní volby: strana získala čtvrtinu všech hlasů. A stala se druhou nejsilnější partají po vládní Demokratické straně, kterou poslední dva roky vede premiér Matteo Renzi.

Orangutan, řekl o černošské ministryni. Teď tvrdí, že ho její otec proklel

Populistické Grillovo hnutí, jež mimo jiné žádá vyhlášení referenda o setrvání v EU, se na pozici druhé nejsilnější partaje drží stále, byť v uplynulém období zaznamenalo ztrátu voličské přízně. Před jarními primátorskými volbami ale straně opět rostou preference. O to trapnější je skandál, jenž se rozhořel ve městě Quarto u Neapole. Jeden z tamních radních se údajně paktoval s proslulou neapolskou mafií Camorra.

Starostka se vydírat nedala, Grillo přesto žádá její odchod

Grillo na svém blogu potvrdil, že policie vyšetřuje někdejšího člena radnice Giovanniho De Robbia. Zdůraznil však, že De Robbio byl v prosinci z hnutí vyloučen. Lokální politik se údajně dohodl s obchodníkem, který je spojován s Camorrou, že když mu přihraje hlasy ve volbách, pomůže mu získat stavební zakázky.

Sebevědomá mafie: Ochráníme New York před psychopatickým Islámským státem

De Robbio se kvůli tomu pokoušel vydírat i starostku Rosu Capuozzovou, citoval italský list La Stampa vyšetřovatele. Capuozzová však nepodlehla a neschválila zakázky, mimo jiné na výstavbu sportovního stadionu, obchodníkovi, jehož policie identifikovala jako Alfonsa Cesara. Přesto ji Hnutí 5 hvězd tento týden vyzvalo, aby odstoupila z vedení radnice. Ještě začátkem týdne Capuozzová odmítala, v pondělí u ní policie provedla domovní prohlídku.

Na vazby mezi radním a Cesarem vyšetřovatele přivedly odposlechy, přiblížila italská média. Podnikatel údajně svým „partnerům“ nařídil, aby pro něj zajistili hlasy, a to i voličů nad osmdesát let. V jednom ze záznamů říká, že radní „dostal 890 hlasů, více než kdokoli jiný“. „Vyhráli jsme my, rozumíš,“ dodal podle deníku La Stampa.

‚Je to k smíchu‘

Grillo v blogu uvedl, že Camorra rozhodně neovlivnila vítězství jeho strany v provinčním městě a ohradil se proti kritice opozičních stran, hlavně z řad vládní Demokratické strany. „Je upřímně k smíchu, jak se Demokratická strana snaží kázat o morálce, přičemž až dosud byla s mafií jedna ruka,“ napsal sedmašedesátiletý Grillo.

Ostatně hnutí se loni dostalo k moci poté, co bylo rozpuštěno tehdejší středopravicové vedení radnice – kvůli údajnému propojení s mafií. Případ v Quartu nebude mít podle Grilla hlubší dozvuk. To ale nemusí být tak jisté, uvedla agentura Reuters.

Přestože město má sotva čtyřicet tisíc obyvatel, aféra by mohla ovlivnit nadcházející volby starostů v největších italských městech – Římě, Miláně a Neapoli. Italský premiér Matteo Renzi nařkl hnutí z pokrytectví, když brojí proti korupci v jiných stranách, ale sama si tímto způsobem pomáhá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.