Lidovky.cz

Evropská komise se mohla vůči Polsku zachovat jinak, připustil Tusk

Evropa

  13:11
BRUSEL - Evropská komise jednala minulý týden v dobré víře, když spustila proces sledování stavu právního státu v Polsku, mohla však postupovat i jinak. Po schůzce s polským prezidentem Andrzejem Dudou to v pondělí novinářům řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Po zhruba hodinovém jednání oba vyzvali ke zklidnění emocí a politických vyjádření kolem tématu, které je teď největším sporem mezi významnou evropskou zemí a unií jako celkem.

Předseda Evropské rady Donald Tusk. foto: Reuters

Tusk přitom nepředpokládá, že téma by se mělo dostat na program únorového summitu EU ani dalších schůzek unijních lídrů. „Nemyslím, že je to dobrý nápad,“ řekl s tím, že pro Polsko je klíčové, aby si udrželo velmi dobrou pověst, kterou v Evropě podle něj má. Pro to je ale zásadní dění ve Varšavě a nikoli to v Bruselu, míní Tusk.

Komise Tuska nenadchla

Coby významný unijní představitel dal Tusk jasně najevo, že z postupu komise není nadšen a nijak jej nevyvolal. „Ale je to příležitost uklidnit negativní emoce,“ myslí si bývalý polský premiér a poukazuje na „některá vyjádření politiků v Polsku i v dalších zemích“.

Evropská komise vs. Polsko: unie může Varšavě omezit práva

Podle prezidenta Dudy nepřispívá na emocích založená debata polským národním zájmům, evropské jednotě ani spolupráci v EU. „Bohužel bylo mnoho politických prohlášení, která nemají se skutečnou situací v Polsku nic společného,“ upozornil s tím, že podobné dění by měla nahradit klidná výměna názorů.

V Polsku se neděje nic výjimečného, ujistil v Bruselu prezident země. Ne každý podle něj souhlasí s postupem vlády, která vyhrála ve volbách, a proto je možné z Polska slyšet různé pohledy na tamní dění. Je však podle něj pro demokracii nebezpečnější, když jedna strana zůstane u moci příliš dlouho.

„Máme spory, ale jsou to vnitřní politické spory. Nepodkopáváme naše členství v unii,“ zdůraznil Duda. Polská premiérka Beata Szydlová bude o situaci v zemi hovořit v úterý v Evropském parlamentu.

Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski (vlevo) a německý ambasador ve...
Polské letiště Modlin.

Hodnocení Polska

Evropská komise minulý týden spustila kvůli postupu polské vlády kolem ústavního soudu a veřejnoprávních médií formální proceduru sledování stavu právního státu v zemi. Proces teoreticky může vyvrcholit rozhodnutím členských zemí EU pozastavit Polsku hlasovací práva v unii.

Situaci v Polsku chce komise vyhodnotit do poloviny března, kdy by měla oznámit, zda proces ukončí, nebo posune do další etapy.

V rádiu pouštěl hymnu, vedení ho propustilo. Polsko cítí první důsledky nového mediálního zákona

Stálý předseda jednání členských zemí Tusk před novináři opakovaně ujišťoval, že Polsko nemá v EU či v Bruselu nepřátele. „Komise chce situaci vyjasnit, nechce Polsko ponížit,“ prohlásil. Mohla však toho podle něj dosáhnout i za použití jiných prostředků než formální procedury.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí k dění kolem Polska poznamenal, že Praha se bude snažit pomoci překonat nynější spory. „Budeme se snažit budovat mosty a umožnit spolupráci. Kde jsou věci, které je třeba vyjasnit, tak napomáhat, aby se to stalo,“ řekl v Bruselu novinářům. Česko se o to podle něj bude snažit také z pozice předsednické země Visegrádské skupiny, v níž je kromě Polska také Slovensko a Maďarsko.

V podstatě zároveň s tiskovou konferencí Tuska a Dudy přišla informace o rozhodnutí polské vlády odvolat velvyslance při EU Marka Prawdu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.