Lidovky.cz

Britský soud: Putin pravděpodobně schválil vraždu Litviněnka. Londýn žádá o vydání agentů

Vladimír Putin

  12:45aktualizováno  13:09
LONDÝN - Ruský prezident Vladimir Putin podle britského soudce "pravděpodobně schválil" vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 na otravu poloniem. Samotnou vraždu vykonali dva ruští agenti na rozkaz ruské kontrarozvědky FSB, vyplývá ze závěrů vyšetřování, které dnes zveřejnil londýnský soud.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí. foto: Wikimedia

Podle ruského ministerstva zahraničí je vyšetřovací zpráva zaujatá, zpolitizovaná a neprůhledná. Výsledek šetření zhorší vztahy obou zemí, upozornila rovněž ruská diplomacie podle agentury RIA novosti. Vdova po Litviněnkovi žádá pro Rusko a Putina sankce.

Velká Británie žádá vydaní dvou podezřelých Dmitrije Kovtuně a Andreje Lugovoje. Mluvčí britského premiéra Davida Camerona sdělila, že Británie bere výsledky vyšetřování velmi vážně a považuje je za zneklidňující. Žádný stát by se takto neměl chovat, uvedla. Ministr vnitra Velké Británie řekl, že jsou na Kovtuna a Lugovoje vydány mezinároní zatykače. Zároveň si chce předvolat ruského velvyslance.

K vraždě měli důvod

„Operace FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem,“ uvedl vyšetřující soudce ve svých závěrech. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

PSALI JSME:

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody.

Soudce Owen řekl, že FSB na Litviněnka pohlížela jako na zrádce a že „organizátoři a jednotlivci v ruském státě měli silné pohnutky k provedení akce proti Litviněnkovi, včetně jeho zabití“.

Owen ve své zprávě o 326 stranách rovněž připomněl, že Litviněnko „opakovaně cílil na prezidenta Putina“ se svou „silně osobní“ veřejnou kritikou.

Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210.

Marina Litviněnková předčítá závěry soudu v Londýně.
Marina Litviněnková.

Podle Owena je jisté, že mu látku přimíchali do čaje během schůzky, která se v listopadu 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Podle něj je „vysoce pravděpodobné“, že vraždu řídila FSB.

Sankce proti Putinovi

Vdova po bývalém agentovi Marina Litviněnková před budovou anglického vrchního soudu v Londýně řekla, že je „velmi ráda, že slova manžela vyřčená na smrtelné posteli, kdy obvinil Putina, potvrdil anglický soud“. Podle agentury AFP vyzvala k uvalení sankcí vůči Putinovi a Rusku.

Lugovoj ve čtvrtek naopak obvinění vznesená vůči jeho osobě označil podle agentury Interfax za absurdní. „Obvinění vůči mně jsou absurdní... Výsledky vyšetřování znovu ukazují protiruský postoj a omezenost Londýna,“ řekl Lugovoj, který je dnes poslancem za nacionalistické uskupení Vladimira Žirinovského.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat.

Násilnou smrtí v minulosti skončila řada kritiků Putina a jeho režimu. Owen během minulého roku vyslechl při veřejných soudních jednáních desítky svědků a k dispozici měl rovněž tajné informace britských zpravodajských služeb.

Kdo byl Alexandr Litviněnko?

  • Alexandr Litviněnko (43) pracoval jako agent již pro sovětskou tajnou službu KGB a v její ruské nástupnické organizaci Federální bezpečnostní službě (FSB) to dotáhl až na plukovníka. Postupně ale začal kritizovat poměry uvnitř FSB a kriticky se vyjadřoval i k politice Kremlu. Poté byl několikrát zatčen a v roce 2000 v obavách o svůj život uprchl do Británie, kde získal politický azyl.
  • Litviněnko v roce 1998 obvinil své nadřízené, že mu nařídili zavraždit podnikatelského magnáta Borise Berezovského, který žil pod novou identitou v Británii (v březnu 2013 byl Berezovskij nalezen ve svém domě v Londýně mrtev, pravděpodobně šlo o sebevraždu).
  • V roce 2002 vyvolal Litviněnko značný rozruch svojí knihou FSB vyhazuje Rusko do povětří (v angličtině "Blowing Up Russia: Terror from Within"), ve které obvinil FSB ze série atentátů namířených proti obytným budovám v roce 1999, při nichž zahynulo více než 300 osob, a které ruské úřady většinou připsaly Čečencům.
  • V červnu téhož roku byl v Rusku v nepřítomnosti odsouzen k podmíněnému trestu 3,5 roku za údajné zneužívaní pravomocí a za krádeže výbušnin a byl na něho vydán zatykač. Nezákonné praktiky FSB popsal také ve své další knize Zločinecká skupina z Lubjanky.
  • Zdravotní problémy se u Litviněnka projevily 1. listopadu 2006, byl hospitalizován v severním Londýně. Zhruba po dvou týdnech byl kvůli zhoršujícímu se zdravotním stavu převezen do University College Hospital, přišel o vlasy a dramaticky ztratil na váze. Dostal policejní ochranu.
  • Zemřel 23. listopadu 2006. Krátce před smrtí obvinil ze svého konce ruského prezidenta Putina. Také Litviněnkova manželka a přátelé, mezi nimi i Berezovskij, obvinili Putina, že stál za Litviněnkovou smrtí.
  • Později vyšlo najevo, že krátce před svou hospitalizací se Litviněnko v londýnském hotelu setkal s bývalými ruskými tajnými agenty a podnikatel Andrejem Lugovým, Dmitrijem Kovtunem a Vjačeslavem Sokolenkem a v jedné restauraci také s italským bezpečnostním expertem Mariem Scaramellou, který mu měl předat informace o vraždě ruské novinářky Anny Politkovské.
  • Britské úřady po Litviněnkově smrti oznámily, že smrt souvisí s přítomností radioaktivního izotopu polonia 210. Zvýšená hladina radioaktivity byla naměřena na obou místech schůzek z 1. listopadu a také v Litviněnkově bytě. Izotop polonia 210 byl poté nalezen v několika zemích a také na palubě letadel. Polonium se později v menší míře našlo i v těle Scaramelly.
  • Britská policie začala Litviněnkovu smrt šetřit jako vraždu. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Litviněnko byl otráven izotopem radioaktivního polonia 210, který byl podle všeho v čaji podaném při jeho setkání s Kovtunem a Lugovým. Lugovoj, který byl podle britské policie hlavním podezřelým a který se mezitím stal poslancem Státní dumy, i Kovtun obvinění odmítli.
  • Britské úřady vedly neveřejné vyšetřování, které se nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití Litviněnka. Teprve loni v lednu britský soud zahájil veřejné vyšetřování, které před tím povolila vláda.
  • Británie dlouho odmítala souhlasit s touto formou vyšetřování, o kterou žádala Litviněnkova vdova Marina. Ta se od manželovy smrti snažila přimět britské úřady k řádnému prošetření případu. V únoru 2014 na základě její žaloby londýnský Nejvyšší soud nařídil vládě, aby znovu zvážila své rozhodnutí nepřipustit veřejné prošetření.
  • Podle ve čtvrtek zveřejněných výsledků britského vyšetřování existují důkazy, že Lugovoj a Kovtun otrávili Litviněnka. Soudce dospěl i k závěru, že vraždu "pravděpodobně schválil" ruský prezident Vladimir Putin. Lugovoj obvinění označil za absurdní. Podle ruského ministerstva zahraničí je britské vyšetřování politicky zaujaté, neprůhledné a zhorší vztahy Ruska s Británií.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.