Lidovky.cz

Zásadní obrat v migrační krizi: běžence z moře bude NATO vracet do Turecka

Svět

  14:52aktualizováno  20:56
Námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží při hlídkování v Egejském moři, vracet do Turecka. To s tím vyjádřilo souhlas. Novinářům to při zasedání ministrů obrany NATO řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Podle Řecka to znamená zásadní obrat v migrační krizi.

Na snímku ze září 2015 vzdává syrský uprchlík díky za to, že bezpečně přistál u řeckých břehů. foto: ČTK

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ale zdůraznil, že úkolem lodí nebude „zastavovat nebo vracet lodě s uprchlíky“, nýbrž získávání a předávání informací a dohled na moři. Těm imigrantům, kteří se dostanou do potíží, pomohou námořní síly NATO vrátit se do Turecka, uvedl Stropnický. Rozhodnutí NATO je odpovědí na společnou žádost Německa, Řecka a Turecka o zapojení aliance do boje proti pašeráků lidí.

Předpokládá se, že mise NATO bude sdílet informace s řeckou a tureckou pobřežní stráží a také s evropskou agenturou pro ochranu vnějších hranic EU Frontex. Agentura má být v budoucnu aktivní na řecko-turecké hranici.

Vrchní velitel sil aliance v Evropě, americký generál Philip Breedlove uvedl, že konkrétní úkoly pro plavidla NATO se ještě upřesňují. Misi povede námořní skupina 2, které působí pod velením Německa a čítá pět lodí. Jako první se do mise podle webové stránky NATO zapojí tři z těchto plavidel, německá loď Bonn, turecká Barbados a kanadská Fredericton. Tato plavidla by do Egejského moře mohla dorazit v pátek. Mnoho zemí už nabídlo, že do projektu přispěje vlastními loděmi.

Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose „se síly NATO rozvinou v Egejském moři podél tureckého pobřeží a zajistí, aby se všichni přistěhovalci, které zadrží, vrátili rovnou zpátky do Turecka“. „Účelem je zastavit zločinecké gangy a akce těch, kteří obchodují s lidmi,“ podotkl Kammenos.

Erdogan hrozí: Migrantům můžeme otevřít bránu do Evropy. Zabijete je?

Podle řeckého ministra by tím měla začít také nová role pro evropskou agenturu pro ochranu vnějších hranic EU Frontex, která, místo aby působila na řeckých ostrovech, měla být aktivní přímo na řecko-tureckém pomezí. Agentura Frontex by se tak měla transformovat v evropskou pohraniční stráž, což ale „vyžaduje politické rozhodnutí“.

Český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým kolegou Ashem Carterem.
Britský ministr obrany Michael Fallon (vlevo) se svým tureckým protějškem Ismet...

Ministr Stropnický řekl, že alianční rozhodnutí se týká především monitorování v Egejském moři a pomoci při zajišťování turecko-syrské hranice. Poznamenal, že do oblasti se vydají jako předvoj lodě NATO, které v současné době cvičí ve Středozemním moři. V egejské oblasti by měly být do 24 hodin. Další podrobnosti svého nasazení podle Stropnického NATO rozpracuje do dvou týdnů.

Česká pomoc Řecku s uprchlíky: deset milionů na otisky prstů

Stropnický zdůraznil, že Řecko i Turecko budou působit jen ve svých výsostných vodách a na svém území. Pokud se námořní hlídky NATO dostanou do situace, že by někteří migranti potřebovali pomoc, zasáhnou a pomohou jim. Migranty ale budou vracet do Turecka, které s tím souhlasí. „Jde o to se hlavně postavit pašerákům. Aby byl tento byznys narušen, aby dostal podstatného protivníka,“ řekl Stropnický.

Ministr nepředpokládá český příspěvek do mise, protože půjde především o námořní akci a o vyslání letounů AWACS.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.