Lidovky.cz

Mrtvý projekt smíru? Po Jihokorejcích zmizely z Kesongu i elektřina a voda

Svět

  11:15
SOUL - Jižní Korea v pátek odpojila dodávky elektřiny a vody do průmyslové zóny Kesong, kterou společně s KLDR od roku 2004 provozovala na severokorejském území. Informovala o tom agentura AP.

Vjezd do areálu průmyslové zóny Kesong. foto: Reuters

Soul se ve středu rozhodl ukončit provoz v Kesongu kvůli poslednímu severokorejskému jadernému testu a odpálení balistické rakety. KLDR v reakci na toto rozhodnutí ve čtvrtek deportovala všechny jihokorejské dělníky a nařídila armádě, aby komplex obsadila.

Soul nám vyhlásil válku, prohlásila KLDR po stopce Kesongu

Soul později oznámil, že všech 280 jihokorejských zaměstnanců, kteří byli v té době v komplexu, se vrátilo zpět. „Bylo mi řečeno, abych si nebral nic jiného, než osobní věci, takže jsem si mohl odnést jen svoje oblečení,“ řekl AP v telefonickém rozhovoru jihokorejský manažer, který si nepřál být jmenován.

Pchjongjang také oznámil uzavření mezikorejské silnice vedoucí do Kesongu a přerušení dvou přeshraničních nouzových komunikačních linek.

Kim Čong-un podepisuje dokument na nedatovaném snímku publikovaném...
Vjezd do areálu průmyslové zóny Kesong.

Poslední symbol

V průmyslovém komplexu Kesong, který byl založen v roce 2004, pracovalo ve zhruba 120 jihokorejských továrnách více než 50 000 Severokorejců. Ti v pátek už do práce nepřišli. Zóna, financovaná převážně Jižní Koreou, byla posledním symbolem spolupráce obou korejských států z dob sbližování.

PTEJTE SE SEVEROKOREJCE

Rozhodnutí Soulu uzavřít průmyslový komplex, na jehož provozu se podílely obě Koreje, označila KLDR za neodpustitelné a za faktické vyhlášení války.

Pro KLDR je Kesong důležitým zdrojem tvrdé měny, z čehož těžil hlavně úzký okruh představitelů režimu. Dělníkům byla vyplácena severokorejská měna. Díky devizám mohla KLDR také nakupovat materiál pro vývoj svého jaderného a raketového programu.

Naposledy byl komplex uzavřen v dubnu 2013, kdy si to na protest proti americko-jihokorejským vojenským manévrům vynutila Severní Korea. Po několika měsících ho ale znovu uvedla do provozu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.