Lidovky.cz

V centru Ankary vybuchla bomba. Zemřelo 28 lidí, dalších 61 je zraněných

Evropa

  18:14aktualizováno  22:09
ANKARA - Nejméně 28 mrtvých a 61 zraněných si ve středu vyžádal teroristický útok v centru turecké metropole Ankary namířený proti příslušníkům armády. Bilanci oznámil místopředseda turecké vlády Numan Kurtulmus, podle kterého se zatím k atentátu nikdo nepřihlásil.

Mohutný požár po bombovém útoku v centru Ankary. foto: ČTK

Útok odsoudili ze zahraničních politiků například německá kancléřka Angela Merkelová či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Podle ankarského guvernéra Mehmeta Kiliçera byl výbuch nastraženého vozidla s bombou namířen proti koloně vojenských autobusů. Turecká média uvedla, že exploze se odehrála asi 300 metrů od sídla generálního štábu armády a půl kilometru od budovy parlamentu. Bomba vybuchla, když projíždějící kolona zastavila u dopravních světel na červenou, uvedla armáda, která incident označila za „opovrženíhodný a zbabělý“ útok.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu kvůli atentátu, který úřady označily za teroristický útok, zrušil cestu na čtvrteční a páteční summit Evropské unie. Do Bruselu, kde měl jednat o uprchlické krizi, se chystal odletět už ve středu večer. Svou cestu do Ázerbájdžánu plánovanou na čtvrtek zrušil také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten řekl, že atentát „překročil morální a lidské hranice“. Prezident dodal, že jeho země je odhodlána bojovat proti těm, kdo útok spáchali, tak proti těm, kteří stojí za pachateli.

Hasiči na místě teroristického útoku v Ankaře.
Sloup dýmu nad místem, kde ve středu v centru Ankary vybuchla bomba.

Merkelová řekla, že je atentátem zhrozena. „Vzkazuji tureckému lidu: my, Němci, sdílíme vaši bolest. V boji proti těm, kdo jsou odpovědní za tyto nelidské činy, stojíme po boku Turecka,“ uvedla v prohlášení.

Také šéf Severoatlantické aliance Stoltenberg vyjádřil soustrast rodinám obětí a tureckému lidu. Dodal, že pro tyto „hrůzné činy neexistuje ospravedlnění“.

Francouzský prezident François Hollande odsoudil „hrozný atentát“ a vyjádřil Turecku „podporu a veškerou solidaritu před touto novou zkouškou“.

Turecko v posledních měsících zasáhlo několik krvavých teroristických útoků, při nichž zemřely desítky lidí, včetně německých turistů. Odpovědnost padá v případě sebevražedných útoků na islámské radikály, zejména stoupence či příslušníky Islámského státu. Útok nastražené výbušniny na vojáky ale mohou mít na svědomí i separatističtí Kurdové, proti nimž na východě země vede armáda krvavou ofenzívu.

Turecké úřady vydaly pro média částečné informační embargo, zejména pokud jde o zveřejňování snímků a přesného grafického znázornění místa útoku kvůli zahájenému vyšetřování. Podobný zákaz byl vyhlašován již při předchozích teroristických útocích.

Teroristické útoky v Turecku podle počtu obětí

  • 102 - 10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.
  • 52 - 11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v tureckém Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno; v oblasti žije mnoho syrských uprchlíků. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
  • 33 - 20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil; nejvíce obětí bylo mezi studenty, kteří právě oznamovali svůj záměr odjet pomáhat do syrského města Kobani. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
  • 32 - 20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
  • 27 - 15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
  • 18 - 17. února 2016 - Nejméně 18 mrtvých a 45 zraněných si vyžádal teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně.
  • 17 - 8. listopadu 1996 - Komando povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) zaútočilo granátomety na autobus u vesnice Çukurca v provincii Hakkari; zemřelo 17 osob a osm dalších bylo zraněno.
  • 13 - 13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých a šest zraněných; k útoku se přihlásili povstalci z PKK.
  • 12 - 12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 12 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.