Lidovky.cz

Velká Británie vs. Evropská unie: dohoda o reformě vztahů je na světě

Evropa

  22:25aktualizováno  20. února 2:16
BRUSEL - Dohoda o reformě vztahů Británie se zbytkem Evropské unie je na světě. Na twitteru to v pátek večer oznámil český premiér Bohuslav Sobotka. Je to podle něj kompromis, který pomůže udržet Londýn v unii. Předseda Evropské rady Donald Tusk vzápětí na twitteru uvedl, že návrh dohody má jednomyslnou podporu.

Britský premiér David Cameron při příchodu novinářům řekl, že přes určitý pokrok dohoda mezi stále není a jednat se tedy bude dál. foto: Reuters

„Máme dohodu! Je to slušný kompromis, který, jak doufám, pomůže udržet Británii v EU,“ napsal Sobotka. Visegrádská čtyřka (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle premiéra k dosažení dohody hodně pomohla.

„Je to důležitá chvíle. Evropa projevila obrovskou vůli pokračovat jako silné společenství. Snad to vydrží při řešení dalších problémů,“ napsal rovněž český premiér.

Už před Sobotkou o dohodě informovala litevská prezidentka Grybauskaiteová. „Dohoda je hotová. Je po dramatu,“ oznámila na twitteru. Dohodu později potvrdil i dánský premiér Lars Lökke Rasmussen.

Zmatek do informací o jednání summitu EU na okamžik vnesl Tuskův mluvčí Preben Aamann, který vzápětí po Sobotkově tweetu rovněž na twitteru uvedl, že na „britské večeři“ ještě k dohodě nedošlo. Samotný Tusk ovšem pár minut poté napsal, že návrh dohody má jednomyslnou podporu prezidentů a premiérů zemí osmadvacítky.

Uzavření dohody nebylo jednoduché

Výsledná podoba kompromisu, na jehož dojednání se podle Sobotky Česko aktivně podílelo, také Cameronovi umožní vést efektivní kampaň na podporu dalšího členství své země v EU. Sám Cameron v noci prohlásil, že v tomto smyslu po pátečním večeru kampaň povede. Vyhlášení referenda podmiňoval právě dohodou o nové podobě britských vztahů s evropským blokem.

Uzavření dohody nebylo jednoduché, poznamenal Sobotka. Velmi dlouhému čtvrtečnímu a pátečnímu jednání summitu předcházely měsíce rozhovorů. Česko v nich chtělo spojit dva cíle. „Zaprvé pomoci Británii, aby zůstala v unii, a zároveň obhájit oprávněné zájmy našich občanů,“ řekl šéf české vlády. Výsledný kompromis podle něj ukazuje, že tento cíl se podařilo splnit.

Česko jako současná předsednická země takzvané visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v maratonu jednání vystupovalo jménem celé čtveřice, ale také dalších asi deseti zemí ze středu a východu EU.

Základem české pozice byla podle premiéra nediskriminace českých občanů, rovné zacházení s evropskými občany v Británii a zachování svobody pohybu a možnosti pracovat v zahraničí.

Tusk: Udělali jsme všechno, co jsme mohli

Dohoda reaguje na všechny požadavky, se kterými do komplikovaných jednání přišel Cameron. Neslevuje přitom ze základních hodnot, na nichž je EU postavena, řekl novinářům předseda Evropské rady Donald Tusk. Poté, co právně závaznou dohodu v pátek večer schválili lídři všech zemí EU, Tusk poznamenal, že pro udržení Británie uvnitř osmadvacítky učinili vše, co mohli. Konečné rozhodnutí ale patří britským občanům, kteří budou o setrvání své země v EU hlasovat v referendu.

Poté, co se s dosaženou dohodou seznámí britská vláda, se referendum čeká nejspíš ještě do letošního léta. Cameron dnes novinářům řekl, že na základě výsledku jednání hodlá své spoluobčany přesvědčovat o tom, aby Británie součástí EU zůstala. Souhlasem s dohodou dali i ostatní premiéři a prezidenti najevo, že si takový vývoj přejí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.