Lidovky.cz

Fico ztratil většinu, v parlamentu i extremisti, ukazují první odhady voleb na Slovensku

Evropa

  22:06aktualizováno  23:11
BRATISLAVA - Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrála podle odhadu vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, která ale výrazně ztratila a přijde také o stávající většinu ve sněmovně.

Slovenský premiér Robert Fico přichází do volebního štábu své strany foto: Reuters

Do Národní rady by se dostalo až devět politických stran a hnutí, včetně neparlamentní krajně pravicové strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LS NS). Odhad agentury Focus zveřejnila televize Markíza. Pokud se čísla potvrdí, patrně by to zkomplikovalo formování nové vlády Slovenska, které na začátku července převezme předsednictví v EU.

Směr-SD dostal podle odhadu 27,3 procenta hlasů. To je výrazně méně, než mu předpovídaly průzkumy veřejného mínění a zároveň výrazná ztráta proti volbám v roce 2012, kdy Ficova strana získala 44,4 procenta hlasů. Tento výsledek by znamenal, že Směr-SD ve 150členné Národní radě, kde má nyní 83 poslanců, obsadí pouze 45 křesel.

PETRÁČEK: Co kreslí Slovensko? Nejde o formálního vítěze voleb, ale o střídání moci

Na druhém místě podle agentury skončila překvapivě liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) se ziskem 13,3 procenta hlasů. Naopak strana Síť, která měla být podle většiny sondáží hlavním vyzývatelem Směru-SD, skončila až na sedmém místě se ziskem 6,7 procenta hlasů.

Překvapením voleb je očekávaný úspěch LS NS pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Kotlebova strana v odhadu Focusu skončila na šestém místě s 6,8 procenta hlasů. Kotleba vystupuje proti členství Slovenska v NATO, loni se účastnil demonstrací proti imigrantům, dříve organizoval pochody proti Romům a netají se svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa.

Do sněmovny by se kromě LS NS dostaly podle odhadu i další dvě neparlamentní strany, a to nacionalistická Slovenská národní strana a hnutí Jsme rodina - Boris Kollár.

Směr-SD by na základě odhadu nedokázal sestavit dvoukoalici s většinovou podporou ve sněmovně. Právě takovou možnost upřednostňovali představitelé Ficovy strany před volbami. Většinu ve sněmovně by společně ale nemělo ani pět stran pravého středu.

Volební místnost v Trnavě.

Po zveřejnění prvních odhadů vypukla ve volebním štábu SaS bouře nadšení, naopak ve štábu Sítě v hotelu Devín slavnostní atmosféra rázem vymizela. Místopředseda Andrej Hrnčiar před novináři mluvil o „překvapení“, „pokoře“ i naději, že skutečné výsledky se od takzvaných exit polls, tedy odhadů pořízených při dotazování voličů odcházejících z volebních místností, budou výrazně lišit. Ponurá je prý i nálada v centrále Směru-SD.

Zdrženliví jsou i další politici, a to i se zřetelem na to, že z takového poměru sil v novém parlamentu by těžko mohla vzniknout stabilní vláda.

Odhad výsledku voleb agentury Focus:

Směr-sociální demokracie 27,3 (procent) (45 křesel ze 150)

Svoboda a solidarita 13,3 (22)

Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA 11,2 (18)

Slovenská národní strana 8,0 (13)

Most-Híd 7,3 (12)

Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko 6,8 (11)

Síť 6,7 (11)

Jsme rodina - Boris Kollár 5,9 (10)

Křesťanskodemokratické hnutí 5,0 (8)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.