Lidovky.cz

Tuniská armáda se střetla s islamisty. Zaútočili ze sousední Libye

USA

  11:08aktualizováno  21:12
TUNIS - Přinejmenším 53 mrtvých si vyžádal útok radikálů na kasárna v Binkardánu na jihovýchodě Tuniska, poblíž hranic s Libyí. Kromě 35 extremistů v bojích zahynulo také jedenáct příslušníků tuniských ozbrojených složek a sedm civilistů. Úřady ve městě vyhlásily zákaz nočního vycházení.

Boje v Tunisku. foto: ČTK

„Vojenské jednotky dokázaly odrazit útok proti armádním kasárnám v Binkardánu, podniknutý ve čtvrt na šest ráno, a 13 teroristů zabily,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva obrany.

Přestřelka si podle zdravotníků vyžádala kromě extremistů, vojáků a policistů také životy sedmi civilistů, včetně dvanáctileté dívky.

Tunisko: křehká demokracie svíraná v kleštích výbojných džihádistů

Podle svědků se ještě večer v některých domech ukrývali radikálové a příslušníci bezpečnostních složek se je snažili dopadnout, uvedla agentura AP.

„Vojenské jednotky dokázaly odrazit útok proti armádním kasárnám v Binkardánu, podniknutý ve čtvrt na šest ráno,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva. Šest útočníků se podařilo zadržet.

Přestřelka si podle zdravotníků vyžádala kromě extremistů, vojáků a policistů také životy sedmi civilistů, včetně dvanáctileté dívky.

Okolí města nyní střeží vojenské hlídky, situaci sledují vrtulníky. Bezpečnostní složky posílily rovněž hlídky na libyjské hranici a vyšší stupeň ostražitosti panuje také na příjezdových cestách k nedalekému ostrovu Džerba, který je oblíbenou destinací západních turistů. Ministerstvo také vyzvalo místní obyvatele, aby neprodleně informovali úřady, pokud by si povšimli podezřelých osob.

Na dobu od pondělních 19:00 do úterních 5:00 místního času vyhlásily úřady v Binkardánu zákaz vycházení.

„Dobře zorganizovaný“

„Bezprecedentní a dobře zorganizovaný“ útok odsoudil v pondělí i tuniský prezident Kaíd Sibsí. Podle něj šlo o pokus radikálů z Islámského státu, kteří působí v Libyi, ovládnout Binkardán a vyhlásit v jeho okolí novou provincii samozvaného islámského chalífátu.

K přepadu města se zatím žádná organizace nepřihlásila. Není zatím ani zcela jasné, zda útočníci skutečně na město zaútočili poté, co překročili libyjsko-tuniskou hranici. Tuniské složky ale tuto variantu považují za pravděpodobnou. K Islámskému státu se připojilo asi 3000 Tunisanů a řada z nich v jeho řadách bojuje právě v Libyi.

Tuniští vojáci na hranicích.
Tuniské bezpečnostní jednotky nedaleko hranic s Alžírskem.

Nejde o první potyčku s extremisty pronikajícími do Tuniska z Libye, kde panuje chaos od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Sporů mezi různými stranami a milicemi využili radikálové z hnutí Islámský stát, kteří v Libyi posilují své pozice.

Chaos a šaría. Tajné služby varují: Islámský stát se stěhuje do Libye

Minulý týden tuniské ministerstvo obrany oznámilo, že u Binkardánu vojáci zastřelili pět teroristů a také zabavili pět kalašnikovů.

Tunisko staví na hranicích s Libyí bezmála 200 kilometrů dlouhou bariéru, která má zabránit vstupu radikálů do země. Stavba sestávající z písečného náspu a vodního příkopu vzniká s finanční podporou z Německa a Spojených států.

Tunisko se loni stalo dějištěm několika krvavých útoků, jejichž předpokládaní pachatelé zřejmě předtím pobývali v Libyi. Stavbu bariéry oznámil Tunis loni v létě, když při dvou teroristických útocích zahynulo v Tunisku 59 zahraničních turistů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.